Третата в света до 8 години спечели първата шахматна купа на Мол – Велико Търново

Силно представяне на талантите от ШК „Етър“

8-годишната Диляна Иванова от „Пристис” (Русе), която наскоро спечели бронзов медал на световното първенство в Гърция, спечели турнира по шахмат за купата на Мол – Велико Търново.

Спомоществователи на проявата, събрала 70 деца от цялата страна, бяха заместник-председателят на Народното събрание Иван Иванов, „Спорт Вижън”, „М-Тел”, магазин „Актив”, сладоледена фабрика „Дени”, „Балкан Лактима”, книжарница „Приятели”, „Ден и нощ” (вафли „Боровец”), кино „Арена”, „Мад стар”.

Турнирът се проведе в 6 кръга на ускорен шах, по 15 минути + 10 секунди добавено време на състезател. Всички деца играха в обща група с отделни класирания по групи до 6, 8, 10 г., момичета и дебютанти. Бяха раздадени 5 купи и комплект медали, предметни награди до 4-то място. Всички участници си тръгнаха с подарък, а първите 50 – със спортни раници. Таблет получи победителят в генералното класиране, а смартфон – най-добрият търновски състезател. Първите трима в турнира, както и победителите в отделните категории получиха и парична награда.

ШК „Етър” като домакин имаше най-много участници – 30. Те се представиха отлично, като завоюваха 3 от купите, 3 сребърни медала и един бронзов медал. Най-много точки от търновските състезатели събраха Радост Радкова, Ерол Билялов и Никола Николов, но показателите отредиха смартфонът да отиде при Радост.

Шампионка в генералното класиране стана Диляна Иванова от Русе с 6 победи. Тя надигра Ерол Билялов в последния кръг и взе купата до 8 години. Ерол обаче стана победител при 10-годишните с 5 т. Втори също с 5 т., но с по-лоши показатели е съотборникът му Никола Николов.

При момичетата купата грабна Радост Радкова, втора е Нора Рашева от Плевен 21 – двете с по 5 точки. Нора бе и най-малката участничка, едва 7-годишна, но вече с доста опит зад гърба си. Трета е друга плевенчанка – Любомира Ленкова, с 4,5 точки. Четвърта се подреди водачката в стартовата схема – Патрицие Найманова.

При най-малките етърецът Веселин Чамурков грабна купата, следван от своя брат близнак Слав, като и двамата финишираха с по 4 точки. Трети е Иван Иванов от „Бургас 64”. От 4-то до 6-о място се наредиха търновчетата Преслав Желязков, Никола Иванов, Ангел Витанов.

Купата за дебютант спечели Жасмина Кондева от „Бургас 64” с 4 т. На 2 – 3-ро място с по 3 са Преслав Георгиев и Христо Денчев от „Етър”.

Бяха раздадени и много други поощрителни награди – шахматни книги. Най-малките участници бяха Борис Денчев, на 3 години, и Тодор Великов от Велико Търново, на 5 г. При момичетата най-малка бе 7-годишната Нора Рашева от Плевен.