Не купувайте подаръци с кредити, може да е уловка



ВИЗИТКА:

Роден е през 1971 г.

Завършил е музикалното училище в Пловдив

Има магистърска степен по политология от Софийския университет “Св. Климент Охридски”

Председател на асоциация “Активни потребители” от 1999 г.

 

 

- Г-н Николов, случаят с осъдения от „Топлофикация“ актьор Славчо Пеев разбуни духовете в обществото. Кажете за какво трябва да внимаваме, какви са капаните пред потребителите?

- Нека е ясно, че човек трябва да си брани активите и много внимателно да следи правното си положение. Аз слушах внимателно за случая с г-н Пеев и става ясно, че той живее по стария Гражданско-процесуален кодекс, когато призоваването в съда ставаше само срещу подписка. Но от шест години насам това не е така и когато човек не е намерен или пък откаже да приеме призовка, получава съобщение. Такъв е законът. Всеки един потребител знае дали си е плащал парното или не. Съответно трябва да знае, че когато не се е издължил навреме, колкото повече отлага това, толкова ситуацията може да се влоши. Не знам кой подведе хората, че като не плащат на „Топлофикация“, тя няма да си потърси парите. Другият мит е, че когато човек не живее в дадено жилище, не му се начислява нищо. Вярно е, че процедурите у нас са много сложни по отношение на централното топлоснабдяване. Наистина има процедура, според която човек може да не живее в дадено жилище и да не му се начислява нищо, но за целта трябва свикване на събрание на етажната собственост, събирането на определен брой подписи, за да са съгласни съседите на това. Но трябва да преминеш през това. Колкото и да не ни харесва, топлоснабдителната услуга е в една или друга степен колективна. През последните 15 години обаче усилията на държавата не бяха насочени към това да се потърсят причините защо някои хора не искат да ползват тази услуга. Ще ви дам пример. Ако Министерството на енергетиката правеше необходимите анализи с помощта на фирмите за топлинно счетоводство, много бързо щеше да види, че в сградите с хоризонтални системи проблеми няма, няма отказали се и длъжниците са много малко. Осъдени също няма. Големите драми са в старите жилища, предимно в панелните блокове. Причината е, че хората не можаха да се ориентират към тази сложна процедура по измерване и разпределяне на енергията. От там хитри съседи се възползваха и започнаха да крадат. Засега нямаме нито един наказан през последните 15 години. Нима за това време нито един топлинен счетоводител, който е влизал в апартаментите, не е констатирал някаква нередност? За мен това не е възможно. Точно тази безнаказаност даде увереност на всички хитреци, че могат да се греят безплатно и сметките им да се плащат от съседите. Би трябвало топлофикация да прави всичко възможно да се свърже със съответния длъжник и преди да го даде на съд, да му обясни какви са последиците.

- Но тези драми са години наред...

- Така е. Затова трябва да се обясни на хората на разбираем език случващото се. Всеки си мисли, че живее в някакъв комфорт и че последиците не го засягат. Оттук идва генезисът на проблема.

- Идват празници, кажете за какво да внимаваме? Оказва се, че дори автобусните превозвачи предлагат билети с намаление. Има ли уловки?

- Радостен съм, че само преди пет години, точно по това време на годината, винаги коментирахме предколедни увеличения. Тогава ги наричахме спекулации. Самият факт, че днес обсъждаме дали намаленията са реални, само по себе си е добра новина. Това означава, че обстановката на пазара вече се нормализира, както е по цял свят. Декември е месецът на големите намаления. Дори да има такива хитреци, си мисля, че в крайна сметка потребителите не са глупави. Могат да бъдат излъгани, да речем, един или два пъти, но това не може да става системно. В крайна сметка всеки един има усещане за цените, защото сравнява цените на продуктите в различните магазини. Дори да има уловки, съм сигурен, че те няма да са масови и няма да станат правило. За съжаление, ние самите като потребители не можем да открием част от тези уловки. Например, за да има намаление, то старата цена трябва да е била прилагана най-малко 30 дни. Това ние няма как да го разберем. Но когато това звучи нереално и поражда съмнения в нас, трябва да сигнализираме контролния орган. Той вече може да направи проверка. Най-добрият съвет към потребителите си остава да не се обръща внимание на процентите, а да се сравнят цените при различните търговци. Добре е, че интернет ни дава все повече възможности в тази посока. Дори когато сме в магазина, чрез телефона си можем да направим проучване и да видим дали дадена стока не се предлага на друго място на по-ниска цена.

- И все пак доколко намаленията са истински? Смята се, че дори при т.нар. черни петъци търговците вдигат цените от предходния месец и след това ги връщат на същото ниво. Така ли е?

- Потребителят няма как да докаже едно такова нарушение. Затова са контролните органи. Но вижте, дори даденият търговец да е направил това упражнение законно, то един месец е бил търпелив при тези високи цени и едва ли не очаква за ден да си върне печалбата. Като си направиш извода, виждаш, че това е безсмислено. Намалението си е намаление, но не може да продаваш само един ден в годината.

- Какви сигнали получавате най-често и кои са уловките?

- Според мен най-неразумното е да се възползваш от празнична оферта за кредит. Кредитът е нещо прекалено сериозно, за да решиш да го ползваш точно в еуфорията. Когато теглиш заем, какъвто и да е той, трябва да отделяме най-голямо внимание на условията в договора. Не бива да прибързваме и като чуем реклама за коледна промоция едва ли не да се затичваме към дадената финансова институция. Много хора вземат такива необмислени решения, а след това се оказва, че промоцията има определен срок. Обикновено той е няколко месеца и може да се окаже след това, че условията по него са изключително неизгодни. Има едно златно правило при кредитирането - пари се вземат за инвестиция, а не за консумация. За да нямаме неприятности, е добре да го спазваме. Затова не бива да купуваме подаръци с кредити. Човек тегли заем, за да инвестира - да си смени дограмата, да си купи жилище или автомобил, но не и да си платиш екскурзия за Коледа.

- Като споменахте екскурзии, за какво да внимаваме, когато подбираме нашата празнична оферта, пътуванията?

- Нека се ръководим от репутацията на организатора, на хотела, на туроператора. Това трябва да е водещо. Не бива да избираме новопоявили се на пазара компании. Имаше такива случаи на измами. Другото нещо - знаете, че може да възникне непредвидено обстоятелство, човек трябва да си знае правата. Все пак е зимен сезон и е напълно възможно времето да е лошо. Затова трябва да сме наясно как да реагираме, ако да речем, летището се окаже затворено.

- Според вашите наблюдения кажете къде грешат най-много хората и какви са най-честите оплаквания?

- Все още е рано да говоря за тази кампания, защото повечето хора се оплакват след празниците. Но в предишни години най-много спорове имаше около рекламациите. Хората купуват някаква техника, оказва се, че тя не работи, дава дефект и започват спорове с търговеца дали е намокрено при ползване, изпуснато ли е.

- Този дефект се доказва трудно, така ли?

- Да, и това е най-често при техниката. Това е най-масовият проблем.


Какво четем:

🔴 Столици от Второто българско царство – обществен и културен живот

🔴 Българска постановка спечели бронзова статуетка на "Златен витяз"

🔴 Да опитомиш дивотo

Източник: Монитор



Коментари



горе