От Google и Amazon към компания в България



Ако преди години масово всеки собственик на автомобил беше и поне малко механик, днес електрониката в колите е толкова много, че докосванията са трудни, дори невъзможни без ходене до сервиз дори за най-обикновени настройки. Тази промяна адресира Тодор Калайджиев. Той комбинира опита си в Google и Amazon в САЩ с хобито си - автомобили и мобилни приложения. Компанията му "Призмос" изработва софтуер за смартфон, а после и Bluetooth устройство за връзка. Младата фирма вече има 30 хил. потребители и месечни приходи от 25 хил. лева.

Какво може Carista
 
Стартиращата компания "Призмос" изработва мобилното приложение Carista, чрез което просто и лесно потребителите могат да оправят различни настройки по своя автомобил, както и да правят пълна диагностика на състоянието му. Връзката между колата и умния телефон се осъществява чрез специално Bluetooth устройство, което се слага в жака за компютърна диагностика. След това се изтегля приложението и ако колата е съвместима, след това се появяват прости и лесни менюта с възможности за настройки, диагностика и др. Първите опции са доста разнообразни – например дали да се светват фаровете автоматично при отключване на колата, дали тя да се заключва при потегляне, дали да се включва климатикът, когато се запали двигателят, на какъв език да бъде таблото.

"Идеята е да предложим все едно настройки на смартфон, само че за автомобила", обяснява основателят и главен изпълнителен директор на "Призмос" Тодор Калайджиев. "Направихме го така, че да може да се прави от обикновения потребител, а не само от автомобилни ентусиасти и автомонтьори", допълва той. Според Калайджиев всичко става автоматично, като потребителят не трябва да избира модел и марка кола. Единственото условие е да е сред поддържаните производители и версии. Повечето подобни мобилни приложения досега обикновено предоставят информацията от компютъра на колата във формат, който може да се разбере от хора със задълбочени познания за устройството на автомобила. Простият интерфейс и възможностите на Carista дават достатъчно данни и опции, които да могат да се направят от обикновени потребители.

Мобилното приложение е съвместимо със стандарта OBD2, който включва всички продадени автомобили в САЩ от 1996 г. насам, а в ЕС - от 2001 г. насам (дизелите са от 2004 г.). При тези коли чрез Carista може да се прилага базова диагностика на двигателя и основните системи. За промяна на настройки и по-детайлна диагностика, която се равнява на тази, извършвана в дилърските сервизи на съответната марка, приложението е съвместимо с повечето от моделите на BMW, Mini, Lexus, Toyota, Scion, Audi, Subaru, Volkswagen, Seat и Skoda. Carista е налична за iOS и Android. Бизнес моделът на приложението има безплатна и платена версия. Първата предоставя само базовата диагностика, а втората – детайлната плюс възможностите за ползване на различните настройки и опции по колата. Тя струва 20 долара.
 
От Google и Amazon обратно в България
 
Идеята за Carista се ражда от двете големи неща в живота на Тодор Калайджиев – страстта към автомобилите и любовта към мобилните приложения. Преди да основе "Призмос", той е работил за Google и Amazon в САЩ. В интернет търсачката Калайджиев е бил в екипа, който е работил за мобилната операционна система Android, а при е-търговеца – в мобилното звено Kindle Mobile.

"Още тогава бях силно заинтересован от мобилните технологии и от начина, по който те улесняват живота на хората", споделя Калайджиев. Той решава да комбинира двете си хобита и започва да експериментира със собствената си кола и тогавашните мобилни приложения за диагностика.

"Видях, че има ниша за подобен тип функционалност за обикновени шофьори, а не за сервизи", допълва той. Според него идеята за Carista се появява като експеримент и от това какво може да се направи с електрониката на колата.  

С натрупването на опит и умения той решава да започне собствен бизнес и се връща в България в началото на 2013 г., когато създава "Призмос". През април същата година се появява и първата работеща версия на Carista за Android. Причините да се върне в България и тук да основе собствен бизнес са няколко. От една страна, Калайджиев смята, че се чувства добре тук, хората и атмосферата са по-приветливи и искрени, а от друга – стартирането на бизнес в страната изисква много по-малък ресурс.
"Всичко става с по-малко пари тук. Всички разходи, свързани с един бизнес в България, са неколкократно по-ниски, отколкото ако направите същите в САЩ", коментира Калайджиев. Недостатъците на страната са, че тук по-трудно се намира финансиране за стартиращи бизнеси, а мащабите на средствата от инвеститори са доста по-малки. Според него е важна предпоставка, че в България можеш да започнеш и без финансиране. Калайджиев прави точно това – със спестените пари от САЩ полага началото на "Призмос" и за известно време по този начин развива компанията и приложението. След това през 2014 г. получава финансиране от фонда LauncHUB (50 хил. евро), което му позволява да развие мащаба на проекта си. Капитал явно осигуряват и от "Терес", срещу което двата финансови инвеститора придобиват 15% от дяловете в "Призмос", сочи справка в Търговския регистър.


Какво четем:

🔴 Български треньор сред легендите в националния на Мианмар

🔴 Как да проверяваме трудовия си стаж в България сами

🔴 Венци Дянкова: "Вдъхновението спохожда този, който гледа света с широко отворени очи"

Източник: Капитал



Коментари



горе