Нека пиенето на ракия започне сега и да бъде безопасно!
Все повече настъпва ракиеното време. Онези вечери! С близки приятели, вкъщи, на топло, докато навън всичко пука от студ. Онези вечери! В които леденият дъх се стопява, плавно покриван от ароматна кехлибарена лава. И гърлото се сгрява, гърдите – също, а душата пък запява.
Ех, настина това е магия – Магията Ракия. Както каза един герой от култовия български сериал “Етажна собственост” домът е там, където ракията е най-евтина.
Все пак наистина внимавайте с твърде евтината и непроверена ракия. Че може да стане много опасно. Експерти често посочват, че при изваряването на ракия е от изключително значение суровината да е качествена. Тоест да бъдат изварявани само годни за консумация плодове. Уви, но дори и свещеността на ракията не спира мошениците и те са склонни в казаните да слагат разнообразни вторични суровини – като изгнили плодове, костилки, ферментирали компоти и мухлясали мармалади. Някои луди глави слагат в ракията дори виолетки и дъвки. Това може да превърне ракията от цяр, в отрова!
Освен това, с производство на ракия по селата често се занимават абсолютни аматьори. Което крие своите рискове! И един от най-големите рискове е, човекът, от когото сте купили ракията да не е отделил качествено т. нар. първак. В такъв случай, купувайки от него, излагате на огромен риск себе си и близките си, тъй като в консумираната от вас домашна ракия може да има високо съдържание на метилов алкохол. А той е ОТРОВЕН.
Също така, с костилките на плодовете често се пренася циановодородна киселина, която е сред НАЙ-ТОКСИЧНИТЕ СЪСТАВКИ В ПРИРОДАТА! А има “ракиени спецове”, които, с идеята да направят ракията по-силна, оставят костилките в джибрите. Тази практика може да създаде изключително опасна ситуация при консумация на домашна ракия!
А ако случайно изпиете един весел коктейл, богат на метанол, цианидна киселина и висши алкохоли, партито може да се превърне в драма, драмата да прерасне в кошмар, а кошмарът да завърши с трагедия.
ЗАТОВА ВНИМАВАЙТЕ, КОГАТО ПОРЪЧВАТЕ И КОНСУМИРАТЕ ДОМАШНА РАКИЯ!
Дестилацията е сериозен процес и, ако не се извърши както трябва, в ракията се концентрират редица токсични съединения.
С тези по-заплашителни думи и предупреждения, не искаме да ви откажем съвсем от домашната ракия. Тя е истинско блаженство и лековито чудо едновременно!
Домашната ракия е една гореща и изключително колоритна част от българския фолклор!
НО, БЪДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ! Това означава да подбирате домашната ракия с едно наум. А конкретно:
- Проучете производителя. Преди да купите, уверете се, че от същия човек е купувана ракия много преди вас от други хора, които са останали доволни.
- Добър знак е, ако производителят прави ракията предимно за себе си и продава тогава, когато има повече. Тогава можете да бъдете по-спокойни.
- За всеки случай, когато получите някаква домашна ракия, оставете я известно време да престои отворена, преди да пиете. Така са презастраховате, че метиловият алкохол се е изпарил. Понякога да направите това може да ви посъветва и човекът, който ви дава ракията. Не пренебрегвайте този съвет!
- Ако се случи да пробвате ракия, която има странен вкус и странен дъх – примерно твърде сладък или твърде кисел – не пийте от нея. Ракията трябва да има чист плодов вкус. Иначе не е ясно какво е слагано в сместа – а някои хора са склонни да слагат виолетки, бонбони, желирани продукти… И химичните реакции в образувания ракиен бълвоч може да са всякакви. А не искате всякакви химични реакции в стомаха си, нали?
- При всички случаи не се оливайте с непозната ракия. Пийте малко, колкото да пробвате и да не обидите домакините. Ще наваксате, с вече проверена ракия.
- И естествено, ако искате да подходите максимално безопасно, консумирайте само купешка ракия.
Но пък… е, вие си знаете. Обаче независимо дали консумирате купешка или домашна ракия, имайте едно наум, не прекалявайте и замезвайте добре.
Нека пиенето на ракия започне сега и да бъде безопасно!
Какво четем:
🔴 Песента "Бургаски вечери" ще звучи на всеки кръгъл час🔴 Целина - полезни свойства
🔴 Илиан Василев: Бензинът и дизелът трябва да са под 1,70 лв за литър
Източник: InfoSI