Мюфтийството подкрепи БПЦ за партиаршеския храм "Св. Александър Невски"



В писмо до патриарх Неофит главният мюфтия Мустафа Хаджи изразява подкрепата си за храм-паметник "Свети Александър Невски", съобщава Главното мюфтийство на сайта си. 

В писмото си главният мюфтия подчертава, че е изконно правото на Българската православна църква (БПЦ) над собствеността на патриаршеската катедрала.

Вчера върховният административен съд (ВАС) заседава по делото срещу възстановената собственост на "Св. Александър Невски". Делото е образувана по жалба на културно-историческо дружество "Будител" против решение на служебния кабинет на Георги Близнашки за предоставяне на патриаршеския храм на БПЦ – Българска патриаршия.

Обявяването на храма за частна държавна собственост стана с решение на служебното правителство от 1 октомври и затова на 8 декември Светият синод връчи църковния орден "Св. св. Кирил и Методий" на служебния премиер Георги Близнашки.

Главно мюфтийство напълно споделя изразената от Светия Синод позиция, че храм-паметник "Св. Александър Невски" е символ на автокефалията на БПЦ – Българска Патриаршия и с прехвърлянето на правото на собственост на църквата се осигурява правото на вероизповедание – от една страна, а от друга – не се нарушават правата на останалите български граждани, тъй като храмът е отворен за всеки, се казва в писмото на главния мюфтия.

"Главно мюфтийство смята храмовете на съответните изповедания за светини, създадени в името на Всевишния, за да служат на вярващите, а тяхното управление и собственост – за изконно право на ръководството на всяко вероизповедание", завършва главният мюфтия и пожелава здраве и благоденствие на патриарх Неофит.

Вчера адвокатите на синода заявиха, че жалбата е недопустима, защото дружеството няма правен интерес. Според тях прехвърлянето на собствеността върху храма на БПЦ не накърнява по никакъв начин правата на жалбоподателите, защото храмът остава достъпен за всички, дори и тези, които не изповядват православната вяра.

Веселин Станков от дружество "Будител" заяви, че при решението на служебното правителство е нарушена административната процедура. По думите му Велико Народно събрание е определило, че собствеността върху храма трябва да бъде всенародна, а той единствено да се управлява от БПЦ, и това не може да бъде отменено от временен Министерски съвет.

Съдът трябва да се произнесе в 30-дневен срок дали да допусне жалбата на дружеството.


Какво четем:

🔴 Животът в "Овча купел" след бежанците-разказ от първо лице

🔴 ИДЕ ВИСОКОСНАТА 2016, В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ТРЯБВА ДА…

🔴 Не спирайте да мечтаете, събирайте мигове, а не неща

Източник: Фактор



Коментари



горе