Богомили
Свобода, равенство, братство. Стройни егалитарни човешки съобщества, в които
се зачитат правата на всекиго. Духовенство, загърбило мамона, обърнато към това,
за
което е призвано - духа. Звучи като красива мечта, родена от последните 2 столетия
и обречена да остане утопия. Историята обаче трябва да се помни, а подценяваните
нарочно или неумишлено явления да
получават полагащото им се внимание. Богомилите излизат от пепелта на кладите,
за да ни разкрият своята философия от страниците на водещата тема в
Духовна революция – съвсем не е пресилено да се използва това определение, когато стане дума за богомилството. По тази тема се говори много - историци, културолози, богослови, езотерици рисуват своите картини на учението, което тръгва от България, за да изведе от мрака средновековна Европа. Ще опитаме да възкресим онова, което наистина знаем за последователите на богомилството от хилядите маски, които са му изрисували отминалите векове. И ето че под тях се показва лицето на едно духовно общество, от което си струва да се поучим и което заслужава да се гордеем с него.
Надгробен паметник - стечка, в Босна. Една от многобройните следи, останали от наследниците на богомилите в Европа.
Учението феникс
Богомилството тръгна от България,
за да промени света
„С това учение България дава първия християнски реформатор в света, който много време преди Цвингли, Лутер и Калвин проповядва на християните да се освободят от Рим и Цариград и да търсят спасение само в евангелските истини, в духовното и нравственото съвършенство на човека. Но и на това учение ние приписахме чужд произход. Когато цял свят го смяташе за българско, единствено ние търсехме корените му в манихейството, месалианството и павликянството". Това са думи на „последния възрожденец" – етнографа, писателя и обществен деец Стилиян Чилингиров (1881–1962 г.).
Близо век след Чилингиров все повече изследователи подкрепят тази теза. Според тях богомилството е ново явление, приравнявано с други дуалистични „ереси" единствено в опит да бъде омаловажено и подценено неговото влияние. Но историческите факти безкомпромисно показват първо, неговата самобитност, и второ - дълбоката диря на богомилството в пътя, който води към европейския хуманизъм, Възраждането и демокрацията.
Богомилството учи хората как да живеят в светлина, мир и любов; прогласява в обществото „свобода, равенство и братство"; равноправие на всички хора; дава светли примери за алтруизъм, стигащ до саможертва, за трудолюбие и взаимопомощ; учи хората как да се свържат с Бог без нуждата от посредници. То пробуди сърцата и духовете в цялата Византийска империя, Италия, Франция и другите страни от Централна и Западна Европа. В отговор църквата създаде Инквизицията и запали кладите. Може би е време фениксът на учението да възкръсне от пепелта и да даде на света така нужната любов, толерантност, добротворчество.
Какво четем:
🔴 Баба Минка твърди, че е преборила рака с каша от алое🔴 От кетъринга до родилното отделение – сбъдната мечта на Гергана Славкова
🔴 Писмо до Меркел от България! Европа трябва да бъде спасена, а Европа започва от нас, от нашата улица, от нашата къща..
Източник: spisanie8