Тракийска гробница – Шушманец



Тракийската могила - Шушманец е открита на 28 август 1996 г. Има широк коридор, който по-скоро наподобява двор, преддверие с полуцилиндричен свод и кръгла камера с куполно покритие. Малко са тракиийските храмове, за които повече и по-безапелационно могат да се използват определенията "единствен" и "най". Той за пръв път и единствен предлага съчетание между полуцилиндрично и куполно покритие, за пръв път и единствен предлага подпиране с колони и на преддверието, и на камерата.
Подовете на преддверието и камерата са покрити с варова замазка, стените и колоните – също. В преддверието са принесени в жертва 4 коня и 2 кучета, намерени в анатомичен ред. Входът за кръглото помещение е затварян с двукрила каменна врата с касетирана повърхност, изображения на силно стилизирани "въртящи се слънчеви дискове", които впоследствие са скрити под плътен слой червена боя. Над входа към централното помещение е моделиран фалшив фронтон с палмета и полупалмети в краищата. Колоната в централната камера е блестящо бяла и завършва с голям диск, който без съмнение символизира слънцето. Още повече, че изпод него излизат 15 радиално разположени каменни плочи – слънчеви лъчи, които очертават и небето, и представлявания от него слънчев, небесен свят. Още два хоризонтални пояса са свързани със символиката в тракийската религия и представите у траките за строежа на света. Свещените числа за траките са 3, 7, 10. Стените в камерата са разделени на три разположени един над друг пояса. Те символизират последователно подземния, земния и небесния свят. Най-долният пояс е отвесен. Посредством седем колони той е разделен на седем вертикални полета. Всяка от полуколоните има десет надлъжни жлеба.

Храмът в могила Шушманец, както и почти всички останали без този в Сашова могила, е открит без сериозни археологически материали. Единствен цял предмет е железен косер, оставен близо до входа. Изключителната научна и художествена стойност на храма е в архитектурата и демонстрираните философски и религиозни виждания. Ограбването или ритуалното опразване на кръглата камера и запазването на непокътнати четири коня и две кучета в преддверието влизат в противоречие и са трудно обясними.

Гробницата е реставрирана и социализирана и очаква своите посетители.

 

За контакти:

Гробницата се намира до гр.Шипка, обшина Казанлък

Исторически музей ,,Искра”, гр.Казанлък тел.+359 431/62755

e-mail: museum.iskra.kz@abv.bg


Какво четем:

🔴 Манастир "Седемте Престола"

🔴 Селянинът с колелото (1974)

🔴 Копривщица - уроци по история и родолюбие

Източник: bestbgtrips



Коментари



горе