Украсяването на елхата води началото си от езическите празненства



 Украсяването на елхата води началото си от езическите празненства

Традицията с украсяването на елхата води началото си от езическите празненства. В историята на много народи има определени ритуали, свързани с украсата на дръвчета. Първоначално елхата се свързва с вярата във вечната сила на природата.

Римляните украсяват дръвчета със свещи и дребни предмети по време на тържествата в чест на бог Сатурн.

През XVII век навлизат нови мотиви. В Германия започват да се произвеждат добре познатите ни гирлянди, като в началото се използва истинско сребро, от което се изтеглят тънки нишки. През XIX век настъпва истинска революция в украсата на коледната елха.

Започват да се произвеждат стъклени топки с разнообразни цветове и хартиени гирлянди. Малко бяло ангелче кацва на върха. Родителите започват да оставят под елхата подаръци за децата си.

През 1882 година американците патентоват електрическите лампички. Празничното дърво бързо придобива популярност и в цяла Европа. За първи път у нас коледна елха се появява в края на XIX век в Царския дворец в столицата. Поводът обаче не е Коледа, а новогодишен бал, организиран от княз Александър Батенберг.

Според поверието всяка година се купува и нова играчка. Така коледната елха се превръща в една история на семейството, защото всяка една играчка бележи една година от живота му.

В България обичаят да се украсява елха идва от Русия. Руснаците уреждали коледни дръвчета в по-големите градове на България по време на Руско-турската освободителна война. Така елхата станала една от най-популярните в България.


Какво четем:

🔴 Видин пази две църкви от времето на османското владичество

🔴 Направленията за доктор отпадат

🔴 Ламбо не празнува рождения ден

Източник: Кмета



Коментари



горе