Демир баба - свещено място, почитано от християни и мюсюлмани



В сърцето на археологическия резерват Сборяново, в краката на живописната местност Камен рид се намира един извор, за който се носят дивни легенди. Те разказват за чудотворната му сила, която цери и дава мощ. Било по време на адска суша, дърво и камък се пукали без вода и тогава  Железният баща, духовен водач на алевиите, протегнал ръка и бръкнал в земните недра. Легендата описва Демир баба като великан, обут в железни обувки, с желязна касутра на пояса и желязна брадва на рамо. Когато мощната му длан докоснала земята, недрата се разцепили като сирене и от тях бликнала вода. Местните нарекли това място Изворът Петте пръста (Беш пармак на турски). Всеки един от пръстите, символизиращи свещената ръка на Демир баба отворил по един извор. От кутрето потекла Хърсовската река, като изворът е наречен още Царасар. От безименния и средния пръст рукнали реките Война и Лудня. Йоновската река, носеща името Янслъсча потекла от мястото на показалеца, а от палеца ливнала воденската река Чеир дере. Както петте пръста се събират в дланта, така петте реки се събрали в една - черна и силна река. Когато Железният баща видял как се излива водата, потопил в нея черната си длан, за да я измие от пръстта и затова реката била наречена Чернодланица. Тя е позната днес и като Карапанча. 

Освен, че спасил хората от суша, великият Демир баба учел алевиите как да използват скалите и камъните, да ги обработват и да строят от тях домове и храмове. Учел ги да добиват сами прехраната си като ловуват. Предал им изкуството да правят капани и да изработват стрели с железен връх. Обикновените люде му се доверявали и го оставяли да ги води, като по този начин смятали, че част от неговата чутовна сила се предава и на тях. 

Героичен защитник на слабите, Демир баба имал кралимарковска сила и народната памет разказва, че дори самият цар Иван Шишман го потърсил за помощ. Повикан от владетеля, титанът се метнал на коня си Аладжата и се впуснал да отбранява земите от нашествията на маджари, арапи и татари. Той бил не само Мъдрец над мъдреците, но и  Воин на правдата. 

Гробницата на Демир Баба - Железният баща, намираща се в Североизточна България, в близост до село Свещари, община Исперих

След смъртта му до самия извор била издигната гробница на титана, като култовият комплекс е наречен Демир баба теке. Гробът на Железния баща е в центъра на седмоъгълно помещение, около което е изградена зидария, а отгоре - полусферичен купол. Мястото и днес е считано за свещено както от мюсюлманите, така и от християните. Вярва се, че то е заредено със целебна сила, която е лек за всякакви болежки. Гробът на Железния баща постоянно е затрупан от дарове, донесени от поклонници. До 1927 г. на купола на светилището е имало както християнски кръст, така и мюсюлмански полумесец. Демир баба теке е важна част от историко-археологическия резерват Сборяне, който е един от Стоте национални туристически обекта.


Какво четем:

🔴 На кого пречи и защо паметникът на екзарх Антим I

🔴 Българин грабна приза за спектакъл на годината в Румъния

🔴 Брезовият сок - новият хит сред здравословните напитки

Източник: Животът днес



Коментари



горе