50 измами с храните, които производителите се опитват да скрият
Хората най-често са загрижени за калориите, за съдържанието на мазнини или въглехидрати, но не обръщаме вниманието за съмнителните съставки в любимите храни и ястия.
А онези, които внимателно се вглеждат и наистина са информирани, както означава информацията там, обикновено са шокирани.
Американското списание Reader's Digest интервюира 100 експерти по хранене и на базата на техните отговори състави материала "50 тайни, които производителите на храни няма да ви кажат".
Главният редактор на изданието Лиз Вакариело разказа за CBS This Morning, че най-добрият начин да се предпазим от шокиращи изненади е като се информираме и можем да правим информиран избор.
Най-напред - окуражителните новини
1. “Когато изследвахме най-големите производители в продължение на пет години, установихме безспорния факт, че 99 процента от своя растеж те реализират, благодарение на своите нискокалорийни продукти. За нос това бе истинска изненада, която означаваше, те тези производители не стоят със скръстени ръце и наистина гледат сериозно на своя бизнес. И най-вече - движат се в правилна посока" - бившият изпълнителен директор Франк Кардело, директор на Инициатива за борба със затлъстяването към Hudson Institute и автор на книгата Stuffed (Преяждане).
2. “Потребителите без съмнение търсят естествени съставки и прозрачност за това, какво слагат на масата си и какво ядят, а производителите са готови да отговорят на този интерес. Компанията Nestlé се отказа от всички изкуствени оцветители и подсладители за своите сладки и бонбони. Kraft изоставя някои от изкуствените оцветители за макарони и млечните продукти. А много вериги за бързо хранене забраняват антибиотиците от храните на своите пилета" - Ханк Кардело.
3. “Концепцията "Дозата прави отровата" е много важна , когато става въпрос за естествени вкусове и изкуствени оцветители. Всички хранителни съставки и нутриенти - дори онези, които са жизнено важни - притежават праг на сигурност. Когато е бил одобрен карамеловия цвят, никой не е имал представа до каква степен ще се използва в хранителната и пивоварната промишленост. Така че имайте едно наум, че когато ядете продукти от кутия, кесия или консерва, сте подложени на риск от отравяне. Но ако поемате разнообразна храна и само от време навреме прибягвате до кутии, кесии и консерви - няма проблем" - Канта Шелки, нутриционист в чикагската изследователска фирма Corvus Blue, a Chicago-based research firm
4. “Органичните храни са нещо съвсев ново и поради това производителите се борят агресивно за пазарен дял. Единият от начините да завоюват все по-голям пазарен дял е като ви убедят, че всичко, което ядете, е лошо и вредно. Макар че голяма част от техните аргументи не са научно обосновани и не отговарят на фактите. Това е много объркващо за потребителите" - проф. Брус Часи, експерт по храни, хранене и хранителна безопасност към University of Illinois at Urbana-Champaign
5. “Някои хора казват, че ако не сте в състояние да произнесете името на съставките - или не ги познавате - тогава не бива да ги ядете. Да вземем например рибофлавин, кобаламин или пиродиксамин. Тези думи звучат доста страховито, но това са просто различните форми на витамин Б и ако ги избягвате, може да имате здравословни проблеми. Така че вместо да се страхувате от непознатото, най-добре е да се образовате и информирате" - Канта Шелки.
6. “Направо побеснявам, когато чувам хората да казват, че хранителните маркетолози се опитват да ни измамят". Защото всеки път, когато съм разработвала нов продукт, винаги на първо място съм поставяла потребителите. Няма как най-напред да се погрижа за интересите на бизнеса и една накрая да се загрижа за потребителите, като започна да тъпча продуктите в гърлата им. Просто няма такъв бизнес"- Сюзън Джинестро, главен маркетингов директор в Bolthouse Farms who previously worked at Pinkberry, Red Bull, Nestlé, and Kraft
Разкодиране на съставките
7. “Хората се нервират на синтетични вкусове. Но с разширяването периметъра на западните вкусове и кухня, изтончиинте на естесвени природни продукти намаляват. Да вземем например ванилията, която представлява вид орхидея. Ако всеки индиец реши да изпие по един ванилов шейк светът ще изпадне в криза - защото няма ад има толкова ванилия. Но ние можем да произвеждаме изкуствена ванилия от водорасли. Тя има абсолютно същия вкус, мирис и свойства като истинската ванилия - и е много по-евтина. А и никой не може да направи разликата" - Канта Шелки.
8. “Всички си мислят, че кракерите са здравословни, но те са също толкова вредни колкото и чипса. Кракерите се произвеждат от рафинирани зърнени храни и се овкусяват със сол, мазнини и захар. След това към тях се прибавят и консерванти, за да имат трайност по рафтовете до една година. А пълнозърнестите кракери са рядкост. Затова трябва да знаете, че 99 процента от кракерите са вредни за нашата диета" - Брус Брадли, бивш маркетингов директор на General Mills and и автор на книгата "Тлъсти печалби".
9. “Производителите могат да крият съставки чрез естествени аромати и вкусове. Когато стартирах в бизнеса бях шокиран от мащабите на измамата. Производителите и опаковчиците ме питаха, какви съставки съм използвал като консерванти, след което ми казваха: знаеш ли - пиши каквото искаш - Х или Y, само пиши на опаковката, че са използвани естествени овкусители и подобрители. И никой няма да разбере нищо" - Джейсън Бърки, основател на New Primal, фирма за телешки биопродукти
10. “Червеният цвят в храната се получава в резултат на смлени инсекти. Ако прочетете в списъка със съставките "карминов" или "яркочервен багрилен екстракт", това означава, че продуктът съдържа стрити на прах инсекти. Но освен че някои хора са алергични към тях, иначе са напълно безвредни. Алтернатива са химикалите на бензинова основа - Червено №40 и №3 , които някои изследвания свързват със здравословни проблеми като хиперактивност при децата и рак при животните. "Честно казано, по-скоро предпочитам инсектите" - казва Даниел Тапър, автор на книгата "Храна без опаковка: повдигане на завесата, как приготвят храната ни".
11. “Някои производители крият захарта в продуктите си, като я наричат с различни имена - кукурузен сироп с високо съдържание на фруктоза, кристали от захарна тръстика, декстроза, кондензиран сок от захарна тръстика, нектар от агаве, концентрат от плодов сок. Ако един продукт е с високосъдържание на захар, компаниите използват два или повече видове захар, за да не бъде вписана захарта на първо място сред ингредиентите. Препоръката е захарта в етикетите да се посочва само на едно място и се вписва като "акумулирана захар". Уолтър Уилет, декан на катедра "Храни и прехрана" към Харвардския институт за обществено здраве в Бостън.
12. “Във всяка храна има съставки, които не са вписани в етикета". Няколко последователни изследвания сочат, че в храните обикновено присъстват следи от пестициди. Други примеси идват от допира до опаковката. Например, когато храната е в амбалаж, в храната попадат миниатюрни парченца от картона и/или от химикалите, използвани за производството на опаковката. Това важи и за пластмасовия амбалаж. Едно от тези химически вещества - Бисфенол А (BPN) е химическо вещество, което е с доказан болествортворен ефект върху организма.” - Майкъл Джейкъбсън, изпълнителен директор на "Център за научни изследвания в публичен интерес".
13. “Много от продуктите с "високо съдържание на фибри" са натъпкани всъщност с фалшиви фибри". Фалшивите, изкуствени фибри изобщо не са здравословни като естествените фибри в плодовете и зърнените храни. Те дори са в състояние да предизвикат подут корем и стомашен дискомфорт. Внимавайте, когато в съставките на етикета пише "корени от цикория", малтодекстрин или полидекстроза" - Робърт Дейвис, автор на книгата "Полезно ли е кафето: От Витамин А и органичните храни до нисковъглехидратните и детокс-диетите. Истината за диетите и хранителните митове".
14. “Контролните органи по храните не разрешават в храните да попадат някои части от насекоми (попадащи при прибиране на реколтата, процеса на производство и др.) в нашите храни. Въпреки това е доказано, че те попадат в храната и това е "неизбежно". Например във фъстъченото масло е установено, че на 100 грама се съдържат до 30 части от насекоми. Те не влияят негативно върху здравето, но въпреки това потребителите са в пълно неведение за това. ” - Майкъл Джейкъбсън.
Храни - ментета
15. “Много "млечни продукти" (например някои видове сирена и кашкавали, които се продават в настъргано състояние или нарязани на парченца) , всъщност много често не са от същото сирене, за което се продават. За да спестят пари, производителите добавят за тези продукти не истинско, а сухо мляко или протеинови концентрати. Макар че при това положение те не трябва да се наричат "млечни продукти", а би трябвало да се обозначават като "пастьоризирани млечни продукти". - Мелани Уорнър, автор на книгата "Хранителната кутия на Пандора: Как консервираните храни превзеха американската диета".
16. “Вашият зехтин "екстра върджин" много често е просто нискокачествено олио. Научни изследвания в няколко държави са показали, че 70 процента от зехтина по лавиците на супермаркетите или е гранясал, или не отговаря на критериите за "екстра-върджин". За да сте сигурни, че зехтинът е качествен, търсете продуктите в бутилки от тъмно стъкло или тенекиени кутии, които защитават мазнината от светлина. Потърсете и датата за производсвото, която реномираните производители видаги поставят на опаковките на своите продукти.” - Дан Флин, изпълнителен директор на "Центъра за маслината "Дейвис" към Калифорнийския университет.
17. “За да има право да се нарича "сладолед", в САЩ замразеният продукт трябва да съдържа минимум 10-процента масленост. Ако продуктът е с по-ниска масленост, той изобщо няма право да се нарича сладолед. Ако прочетете внимателно етикета на сладоледите в магазина ще видите, че на повечето от тях пише "замразен млечен десерт". Това означава, че няма да ядете сладолед, а замразена течност с вкус на млечен продукт"- Джордън Пиърсън, президент на Wink Frozen Desserts
18. “Бъдете много внимателни с кисело мляко, което не е с естествена гъстота и не се получава в резултат на автентично цедене. Някои производители се изхитрят да сгъстяват киселото мляко с изкуствени добавки. Как да сте сигурни, че купувате качествен продукт? Обърнете внимание, дали на етикета пише "млечен протеинов концентрат" или "суроватков протеинов концентрат". Те означават, че фирмата производител иска да ви излъже и по-добре вече не купувайте от нея. - Мелани Уорнър.
“Здравословни” продукти? Измама!
19. “Печени, нискомаслени, парени чипсове"..Те може и да ни изглеждат "по-здравословни", но всъщност това е само "високо рафиниран картофен чипс, картофен флейк, рафинирани зърна или различни видове пулверизирани продукти. Вместо да търсите такива съмнителни заместители, ако все пак сте решили да ядете чипс, най-добре е да си купувате картофен чипс, направен от истински картофи, пържени в зехтин" - Катрин Толмадж, автор на книгата "Елементарни диети".
20. “Синтетичните и изкуствени подсладители са били създадени заради хората, които страдат от диабет. Идеята е те временно да заместят употребата на захар. Днес най-голямата заблуда е, че тези подсладители са с ниска калоричност и можете да хапвате от тях, колкото искате. Това просто не е вярно". - доц. Канта Шелки.
21. “Когато на етикета пише, че в продукта няма нитрати, това не е вярно". . Повечето от тези продукти на зеленчукова основа съдържат целина на прах, която съдържа много естествени нитрати. - Джоузеф Себранек, проф. по биология в Университета на Айова.
22. “Всички са убедени, че чаят е невероятно полезен продукт". Но внимавайте: бутилираният чай изобщо не може да се нарече "здравословен". Чаят е полезен само тогава, когато е току що-запарен"- Катрин Толмадж.
Шокиращи факти за рисковете от храните
23. “Най-новата ни грижа са наночастиците, които са толкова малки, че са в състояние да проникнат през клетъчните стени. Докато някои наночастици наистина са в състояние да удължат срока на трайност на продуктите, малко се знае за другия им ефект - влиянието и ефекта върху нашия организъм. Тъй като не се изисква те да бъдат включвани в съдържанието на етикетите, изобщо не е известни кои производители ги използват и кои не. така че имайте едно наум за наночастиците в продуктите) - Брус Брадли.
24. “Преди няколко години бе проведено научно изследване на т.н "птиче брашно" - страничен продукт от птицепроизводството, който позволява да се установи с какво са били хранени пилетата, преди да бъдат заклани. Установено е наличието на различни антибиотици, които не са разрешени за използване в птицепоризводството: азетаминофен (активна състав на тиленола), кафеин, дифенхидрамин (активна състака на бенадрила). Пробите от китайските пилета показали наличие на флуоксетин, или по-точно неговата сол, флуоксетин хидрохлорид, известно с търговските наименования Prozac - един от най-силните антидепресанти. От човешка гледна точка, тази информация не би трябвало да е тревожна (защото ние не ядем птиче брашно, което се получава от смилане на перушината), но тези резултатите са най-малкото "странни". Или поне изискват допълнителни изследвания" - доц. Кив Накман, директор на Центъра за достойно за живот бъдеще към Медицинския институт на университета "Джон Хопкинс".
25. “Агенцията за контрол върху храните в САЩ изследва по-малко от 2 процента от вноса на морски хранителни продукти, докато в ЕС изискванията са това да засяга най-малко 40 процента". Съветът е да се консумират рибни и морски продукти, които са местно производство, което гарантира тяхното качество. Контролът на вносните продукти е по-занижен и не винаги те са минали щателен контрол" - Дейв Лав, изследовател от Центъра за достойно за живот бъдеще към Медицинския институт на университета "Джон Хопкинс".
Защо купуваме
26. “Когато храната е със зелен етикет, ние си въобразяваме, че тя е по-здравословна и хранителна, защото е БИО". Показахме на двама клиенти един и същ шоколад, но на единия пишеше БИО, а на другия - нищо, с обикновен етикет. Хората инстинктивно предпочитат "био" продукта и са убедени в неговите "по-специални качества", макар че става въпрос за един и същ продукт. Така че, ако самовнушението помага, купувайте по-скъпо "био". Но знайте - това е същият продукт, на по-висока цена". - Джонатон Шулд, директор на Корнелската лаборатория за социално познание и комуникация.
27. “Използваме визуално ефектни опаковки, за да осъществим с вас контакт на емоционално ниво". Ето например "усмихнатите макарони" на Kraft Macaroni & Cheese, които клиентите просто обожават - заради опаковката. Точно тези макарони карат клиентите да отговарят с усмивка на фирмата производител” - Тед Минини, консултант по дизайн на опаковки, президент на Design Force.
28. “Изразът мултизърнест обикновено означава продукт, който не е здравословен избор. Хората го бъркат с пълнозърнест, но той всъщност означава, че са използвани няколко вида зърна, за да се произведе - пшеница, ечемик, царевица, просо, ориз и прочее...Трябва да знаем тази разлика и да търсим само продукти, които са само "пълнозърнести". - Катрин Толмадж.
29. “Внимавайте, когато чуете в супермаркетите за промоции на храни от типа "купи едно, вземи две". - Знайте, тези промоции се предлагат от произовдителите, не от магазините. Което означава, че трябва да има някаква уловка" - Джейсън Бърки.
Какво слагаме в чинията
30. “Компаниите наемат дегустатори, за да определят "апетитността", "палатабилността" на продукта - перфектното съдържание на захар, което придава уникалния му вкус. Така например за създаването на Cherry Vanilla Dr Pepper, консултант на Cadbury Schweppes подготвил 61 различни формули и ги подложил на 3904 дегустации. И едва тогава пуснали продукта за поризводство" - Майкъл Мос, автор на "Сол, захар, мазнини: Как хранителнвите гиганти ни омайват"
31. “Солта е магическа съставка за производителите на храни" - Всъщност солта действа като консервант, пести пари, като заменя много по-скъпи подправки, подчертава сладостта и маскира лошите вкусове в много консервирани храни" - Майкъл Мос.
32. “Повечето от консервираните храни се произвеждат в огромни казани с преработени захари, мазнини и брашно". Те се изсипват в системи, които ги смесват и им се добавя сол, овкусители и оцветители, които да им придадат "по домашен вид". След това ги напръскват с малко "приказен прах" - за да заприличат на нещо, правено на ръка. Или им добавят витамини, антиоксиданти или допълнително фибри, за да могат да ни кажат, че храната е направена спечиално за теб" - Брус Брадли.
33. “Не може да накарате хората да си купят нещо, като просто им кажете, че е полезно за тях". Най-важно е въздействат върху нашите емоции и усещания. Децата много по- охотно ще вземат ябълка, ако върху нея има герой от любим филм или комикс. Затова сега е пълно с плодове и зеленчуци в компанията на любими герои. Аз наричам това "хранително порно", с което производителите ни облъчват отвсякъде. - Сузан Джинестро.
Кой охранява пилетата?
34. “Срещу много от хранителните добавки, които се слагат в продуктите, регулаторните органи са безсилни". В повечето случаи комисиите по храните оставят на производителите сами да тестват и да решат, кои съставки в храните са "признати за безопасни". Реално няма задължителни административни указания, как производителите да извършват тези тестове. Производителите дори не са длъжни да уведомяват комисиите по храните, какви нови хранителни добавки слагат в своите продукти. - Мелани Уорнър.
35. “За мен най-шокиращото е, че нито една контролна институция не е задължена да провери дали етикетите на продуктите наистина отговарят точно на тяхното съдържание". Когато разработваме продукт, ние използваме софтуер, който създава етикета. Но не сме длъжни да го защитаваме пред никого. Всичко е оставено на самотек. Единствено ако някой потребител се оплаче конкретно или не дай си боже се случи нещо фатално, някой ще се заеме наистина да провери какво реално пише в тези етикети- Джоел Уоради, маркетингов директор на Enjoy Life Foods
36. “Комисията по храните и всичките организации за защита на потребителите не са онова, което би трябвало да бъдат". Във всичките органи, призвани да защитават потребителите, има хора с личен интерес във фирмите, които уж би трябвало да контролират, като никой не следи за този конфликт на интереси. Хората винаги трябва да имат едно наум и да бъдат предпазливи" - Консултант по храните, който работи с големите хранително-вкусови компании.
Хайде хапни си, опитай!
37. “Когато разработваме нов продукт, ние се питаме, къде е слабото място на пазара и къде има ниша. Когато работех за Oscar Mayer през 80-те, разбрахме, че работещите майки изпитват най-големи затруднения сутрин да приготвят сандвичите за децата си. Така решихме да предложим нарязаните продукти - колбаси, шунка, кашкавал. Но какво да правим с хляба? Затова решихме да заменим филиите с кракери, което си беше риск, защото кой яде кракери на закуска! Но се оказа, че децата харесаха идеята. И така се роди марката Lunchables - хапки от кракери с кашкавал, салам, шунка".... Боб Дрейн, бивш директор на Oscar Mayer.
38. “Голяма част от храните, които ядем, имат много интересен произход". Например, бактерията, която използваме за квасения хляб произхожда от изпражненията на мишките. Всеки хляб, приготвен с подквасено тесто, съдържа тази бактерия. Но пък хлябът е много вкусен, напълно безопасен и по-траен" - проф. Рон Дън, биолог в NC State University и автор на книгата "мъжът, който докосна сърцето си".
39. “Първите кракери "грахам" са били измислени от презвитериански свещеник, който търсел начин за потискане на сексуалното желание". Свещеникът Силвестър Грахам смятал, че американците прекалено са обсебени от сексуални страсти, защото ядат много месо, бял хляб и употребяват алкохол. За да се бори с тези грехове той създава грахам кракерите. Те се произвеждат от пълнозърнесто пшенично брашно, което не се пресява по никакъв начин. Но едва след смъртта на свещеника неговото брашно придобива популярност и става "модно" - Либи O’Конел, историк и автор на "Американската чиния: Кулинарна история в 100 хапки" .
40. “Колкото по силно хруска чипса, толкова повече хора го харесват и толкова повече хора го консумират. Дъщерната компания на PepsiCo - Frito-Lay - използвала машина за $40 000, която симулира движенията на дъвчеща уста и позволява да се тества перфектния чипс. Така било установено, че идеалният чипс, който най-много харесва на хората е онзи, който притежава хрупкавост и се чупи при налягане от 0.281 кгф/м² - Майкъл Мос.
Зад кулисите на бизнеса
41. “Изключително трудно е да наложиш своя продукт в магазинната мрежа". - Вече бях нагазил в бизнеса от 7 - 8 месеца, преди да успея да убедя търговците на дребно да вземат моя продукт и да го продават. Някой вериги магазини дори искат предварително да им се плати, за да продават продукта ти" - Собственик на малка компания за хранителни продукти.
42. “Много хора се оплакват от скъпотията в хранителните магазини, но истината е, че американското семейство отделя само 5.6 процента от доходите си за храна" - (за българина цифрата е 6 пъти по-голяма - над 35 процента). Но САЩ са страната с най-евтината храна в света - за разлика от всички останали развити индустриализирани държави. И това е една от причините за затлъстяването на американската нация. - Роджър Лоу, изпълнителев вице-прездидент на Асоциацията на производителите на храни (Grocery Manufacturers Association)
43. “В определени години до 89 процента от новите продукти се оказват пълен провал" - Това е главната причина, поради която производителите на храни не рискуват с нови продукти, а предпочитат да предлагат само разновидности на вече популярни вече храни. Много по-лесно е да създадеш разновидност на вече популярни видове чипс или бисквити, отколкото да инвестираш $20 млн. за разработване, създаване, рекламиране и налагане на някакъв нов мега продукт. По-скоро тенденицята е инициативата да се остави на малки прохождащи компании, които имат амбицията да пробият на пазара с нещо ново, след което големите акули ги купуват и така слагат ръка и върху продукта им. - Ханк Кардело.
44. “Понякога функционалността и удобството при консумацията на даден продукт може да помогне той да се изстреля на върха на популярността. Или да революционизират индустрията" - Plum Organics направи истинска революция в бранша, като предложи на пазара детски храни в меки тубички, от които храната може да се изтисква и да се дозира - като шамопана или горчицата. А Domino Sugar предизвика сензация, когато замени хартиения пакет за захар с пластмасова кутия. - Тед Минини.
Пазарувайте умно
45. “Ако обожавате кракери, добрият избор е Triscuits. Оригиналната версия на този продукт съдържа само три съставки: пълнозърнеста пшеница, сол и мазнини. Най-добрият избор са бисквити, които са приготвени от 100 процента пълнозърнесто брашно и имат възможно най-ниско съдържание на натрий" - Катрин Толмадж.
46. “Консумирайте снак от по 100 калории" - Когато си направихме експеримент и раздадохме на доброволци пакетче от четири кракера по 100 калории, те консумираха с 25 процента по-малко количество от другите, които хапнаха по един кракер от 400 калории. - Колин Пейн, директор катедра "Потребителско поведение" към New Mexico State University
47. “Закуските от зърнени и брашнени продукти не са толкова пълнозърнести, колкото ни ги представят производителите" - Процесът на производство унищожава голяма част от естествените хранителни качества на продукта - дори храната да е от пълнозърнести продукти. В моето семейство не ядем много зърнени и брашнени храни, а предпочитаме продукти, в които има под 8 г захар на една порция или доза" - Мелани Уортър.
48. “Култивираната сьомга изобщо не е лош избор, особено ако я купувате от магазин с добра репутация, че продава продукти с деклариран произход". Сьомгата, отглеждана изкуствено се оказва с много повече здравословно съдържание на Оmega-3, отколкото дивата сьомга". - проф. Робърт Дейвис
49. “Ако сте в рисковата група за диабет, яжте редовно обикновена паста, вместо от пълнозърнеста пшеница" - Пастата от пълнозърнеста пшеница съдържа повече скорбяла от обикновената, заради начина, по който тя се смила. Най-добре е да търсите и консумирате паста с нисък глицеринов индекс - който при някои марки е отразен на етикетите. - проф. Канта Шелки
50. “Ако сте се почувствали замаян от всичко, което прочетохте дотук, ето ви само един обобщаващ съвет: за да сте здрави просто яжте повече плодове и зеленчуци. Ако искате да извлечете повече от храната - гответе я повече! - Брус Брадли.
Четете още:
🔴 Кои са Миле Попйорданов, Мамин Колю и Питу Гули?🔴 Смешни разлики между жените и мъжете
🔴 ВЕЛИКО! Тази уникална таблица разкрива любовната съвместимост на зодиите! ВИЖТЕ Я!
Източник: temaonline