Историята на Михаил от "Дом Възможност" в Лом



Казват, че животът подлага на изпитания тези, за които знае, че ще се справят.

Вероятно така се е случило и с Михаил*. Роден е през 1993 г. в град Лом и благодарение на волята си и екипа на "Дом Възможност", момчето успява да осуети лошите планове на съдбата.

Още от малък Михаил е лишен от родителска грижа

Изключително тежките условия, в които е живее, налагат намесата на отдел Закрила на детето.

Институциите отнемат родителските права на майка му и баща му и на 11 години той е настанен в ДДЮ „Милосърдие“ в град Лом.

Михаил има братче, което сега е на 13 години, и 21-годишна сестра, която не познава. След като напуска семейството си, младежът губи връзка и с брат си, който сега се намира в защитено жилище някъде в България.

Още от малък Михаил се оправя сам

Работи по строителни обекти, за да изкарва пари за прехрана и да се грижи за физическото си здраве. Винаги намира начини да изкарва допълнителни средства, за да може да води нормален живот.

Условията, в които попада, го учат да бъде отговорен към поставените му задачи и да съхрани собственото си „аз”.

В ДДЮ „Милосърдие“ Михаил търпи лошо отношение от страна на директорката на дома, което го принуждава да кандидатства за Къщата на Джошуа („Дом Възможност“) в село Скравена. Решен е да завърши образование и да бъде по-самостоятелен.

Адаптацията му отнема дълго време

Посещава къщата за по няколко седмици и после си тръгва. Взима джобни, стабилизира се и отново се връща в Лом. Постоянно участва в програми за работа в чужбина. Заминава на бригади, а скоро след това излъган се връща в „Дом Възможност“.

Екипът на дома решава да го запише в училище, където учи в самостоятелна форма, за да завърши образованието си. С много усилия и постоянство от негова страна и благодарение на подкрепата на „Дом Възможност“, в крайна сметка Михаил успява да се адаптира.

Завършва 12 клас с добър успех в Габрово, където живее и днес

За тази важна стъпка в живота Михаил намира мотивация и в новооткрития си талант да рисува. Увлича се от татуировки, което се превръща и в негово хоби, след като си купува машинка за татуиране. Младежът има планове да продължи развитието си в тази насока, като запише висше образование в сферата на изкуствата.

Когато Михаил постъпва с „Дом Възможност“, той няма дом, образование, мечти, амбиции, финансова и емоционална стабилност. В момента младежът не мисли просто как да оцелее, а как да продължи развитието си, защото вече има мечти и цели, безспорен талант и едно по-светло бъдеще.

"Дом Възможност" е програма,

която работи за социалното развитие и интеграция на младежи без родители, които на 18 години са принудени да напуснат държавните институции и така остават на улицата. Тя се реализира от "Фондация за социална промяна и включване" и към момента има пет наблюдавани жилища в цялата страна - София, Габрово, Русе, Бургас и Скравена.

В тях младежите могат да прекарат до две години, през които социални работници им помагат да развият социалните си умения, да бъдат самостоятелни и най-вече - да си намерят работа.

От 2014 г. операция "Жълти стотинки" на VIVACOM подпомага "Дом Възможност", като набира средства за откриване на ново жилище и съдейства за намиране на стажове и работа на младежите.

Дарителската кампания тече и в момента чрез касички в търговски обекти в цялата страна. Всеки желаещ може да даде своя принос и чрез есемес на кратък номер 17 777 с текст DMS DOM (1 лв.), обаждане на 0 900 5 11 15 (1 лв.) или банков превод по сметка IBAN BG26RZBB915510058740.

*Историята е по действителен случай, като е сменено само името на главния герой, с цел запазване на личните му сигурност и пространство.


Какво четем:

🔴 През 1930 "Мис България" дефилира в Париж

🔴 Ще има ли автономия за българите в Украйна?

🔴 Без крак Гого тича напред

Източник: Вести



Коментари



горе