Надявам се след 5 години да има няколко населени места от типа "ИТ село"
Може ли една малка неформална група от хора да промени живота в едно българско
село? С тази задача са се заели няколко млади ИТ специалисти, които търсят по-качествен
и спокоен живот извън града и искат да изградят уютна и приятна среда за живот
на село.
Мисията „Да възродим едно българско село“ далеч не е невъзможна. Професията на ИТ специалиста му позволява да е достатъчно мобилен, а изискванията да си върши работата от разстояние са незначителни. Има и един допълнителен бонус – добрите нива на заплащане в сектора създават възможност за препитание на хора с други професии, което пък значи, че към селото могат да се присъединят за постоянно повече жители.
Ако сте припознали тази идея като „доста интересна“, не сте единствените. Проектът „ИТ село“ стартира в началото на миналата година и веднага печели симпатии. Не само под формата на „лайкове“ във Фейсбук (над 4700), но и като победител в конкурс в социалната мрежа, посветен на възраждането на българското село.
Повече за проекта разказва един от неговите идеолози – Иван Куков. Той е млад програмист, който заедно със съпругата си Пепи (все пак инициативата не би сработила, ако не среща подкрепа в семейството) се опитва да привлече ентусиасти да опитат селския живот. И двамата са завършили Информатика в Икономическия университет във Варна и работят като програмисти – тя в английска компания с офис във Варна, а той – в малка българска фирма. И искрено вярват, че животът на село ще им позволи да бъдат още по-успешни.
Г-н Куков, проектът „ИТ село“ стана популярен преди година, откога съществува инициативата?
В началото на миналата година се проведе конкурс във Фейсбук на тема идеи за възраждане на българското село. Там разказах за идеята и тя спечели конкурса. По същото време и друга група хора от София са мислили по същата тема. Така че може да се каже, че идеята се върти из главите ни от края на 2013-а.
Има ли по-голям интерес от страна на българските ИТ разработчици след популяризирането й през миналата пролет?
След като идеята спечели конкурса, с мен се свързаха от www.agronovinite.com, за да я представим. Тази статия всъщност стана страшно популярна в уеб пространството и породи интереса на много ИТ специалисти. Това, което постигнахме до момента, е, че успяхме да ги накараме да помислят по въпроса за работа извън големия град.
Има ли интерес от представители на други професии – преподаватели, медицински лица, инженери?
Доста хора ме питаха „Защо само за програмисти, ние сме преводачи и също можем да работим в такова село“. Истината е, че просто името, което дадох на идеята, е свързано с ИТ, но реално в едно такова село има място за всякакви хора с различни професии, които могат да практикуват отдалечено. Писаха ми адвокати, журналисти, писатели и хора с много други професии.
В каква фаза се намира проектът по физическо изграждане на ИТ селото?
Ако говорим за района, в който аз живея и искаме да направим ИТ село, все още по една или друга причина не сме стигнали до физическата реализация. Въпреки това може би успяхме да направим първата голяма крачка, като се спряхме на село, в което да се пробваме да реализираме нашите идеи. Говорил съм с кмета няколко пъти и той също е много заинтригуван от нашата идея, като сподели, че е на разположение да помага с каквото може.
Има ли интерес от страна на компании да доставят по-бърз интернет и различни услуги?
Има ли хора, ще има и компании които предлагат услуги. В селото има изградена клетка на един от мобилните оператори. Разгледали сме и опциите за доставка на оптичен интернет, като най-близката ни опция е на по-малко от 10км.
Колко души живеят там?
Селото, което сме харесали, е с под 150 души население.
Как си представяте идеята „ИТ село“ след 5 години?
Представям си след 5 години броят на младите хора, които се ориентират към селата, да нараства. Броят на хората със свободни професии също да нараства с развитието на технологиите. Надявам се да има поне няколко населени места от типа „ИТ село“. Иска ми се след 5 години в селото, което ние сме избрали, да живеят поне 10 млади семейства, които имат имот. Да се развие едно добро общество, в което да могат да се създават все по-добри условия в селото. Млади и стари да успеят да обменят информация и да докажем, че има ли желание, има и начин. Със сигурност това не е процес, който може да стане за година-две. Но пък постоянството е необходимо във всяка по-сериозна идея.
На снимката: Иван Куков и неговата съпруга
Какво четем:
🔴 4,2 милиона лева от тотото спечели Гинка от Смядово - колкото бюджета на града (Обзор)🔴 Айфелова кула и Тадж Махал от лед на площада в Русе
🔴 Меркел: Да намалим рязко потока на бежанците
Източник: itjobs
Коментари
