Голямата базилика в Пловдив ще отвори врати през 2018 г.



Такава цел са си поставили от община Пловдив и фондацията "Америка за България", които работят съвместно по проекта за "Консервация, реставрация и експониране на подови мозайки на Епископската базилика 4-ти-6-и век", съобщи БТА.

На пресконференция инициаторите представиха данни от първия етап на проекта, както и за бъдещите дейности по него.

С този проект откритият преди повече от трийсет години раннохристиянски храм - Епископска базилика, предстои да бъде експониран в неговата пълна цялост. До момента разкрита и частично проучена е само половината от неговата площ, или южния и половината от централния кораб на трикорабната Епископска базилика.

През тази година стана ясно, че подът на сградата има два пласта мозайки с различна датировка, открит е и дарителски надпис с част от името на епископа, дарил средства за построяването на храма. Все още непроучени остават около хиляда квадратни метра, които се намират под улицата, преминаваща пред католическият храм "Свети Лудвиг" в Пловдив.

През идната година проектът по експонирането на този уникален за България и Европа обект, предвижда нова организация на движението в зоната, каза кметът Иван Тотев. Пространството пред католическата църква ще се превърне в пешеходна зона или площад, под който ще бъдат експонирани мозайките от северния кораб на храма, които според археолозите са останали непокътнати в продължение на 16 века.

Новите археологически проучвания на обекта ще започнат най-вероятно през март 2016 година след разрешение от Министерството на културата. Целта, която са си поставили ръководителите на проекта, е той да бъде завършен през втората половина на 2018 г., когато България ще бъде председател на Съвета на Европа. Планът предвижда изграждането на двуетажна защитна сграда, която повтаря изцяло контурите на някогашния храм.

Според архитект Николай Трайков от фондацията "Америка за България" ще бъде запазен и входът откъм античната улица, който преминава през мозайките в откритата част на двора, и след това през прагов камък, запазен и до днес, се е влизало в раннохристиянския храм. Това е най-важният обект, който ще бъде осъществен в рамките на опазване и експониране на културноисторическото наследство на Пловдив, каза Костадин Кисьов - директор на Регионалния исторически музей.

По негово иск


Какво четем:

🔴 Най-добрата ни културистка тренира армията на САЩ

🔴 Само 6 родни храни защитени в Европа

🔴 От София до Горна Василица

Източник: Дир.БГ



Коментари



горе