Живият хляб - здраве на нашата трапеза



Когато празниците почукат на вратата, обръщаме поглед към традициите си, за да ги възродим и предадем на децата си и да направим празника по-истински.

Бавната ферментация на кваса запазва важните хранителни вещества

Днес по магазините може да се намери буквално всичко, но все повече хора вече предпочитат сами да приготвят и украсата за домовете си, и трапезата така, както са я приготвяли нашите баби. Всеки знае, че задължително на празничната трапеза трябва да има питка. Разбира се и питката може да бъде купена или пък приготвена със сода, но старите българи казвали, че да остане дома без квасен хляб е на сиромашия. Питката, замесена с квас е наричана „жив хляб“. Приготвянето му е лесно, но самият квас, който се използва, изисква майсторлък. 

Как да приготвим квас у дома

Необходими са: 150 грама (половин чаена чаша) брашно – препоръчително е да бъде пълнозърнесто,  без набухватели и подобрители. Може да се използва био  брашно.

1. стъпка за квас - Смесете брашното и водата в неметален съд

Изворна вода – количество, необходимо, за да се получи кашичка. Водата трябва да бъде изворна, а не хлорирана, за да се получи квасът. В краен случай може да се използва и минерална вода. Не добавяйте вода от хладилника, трябва да бъде хладка, но не топла и в никакъв случай - гореща.

Щипка захар или количество колкото равна кафена лъжичка. Препоръчително е да бъде кафява захар.

Дървен или стъклен съд (чаша, буркан), но в никакъв случай метален. Може да се използва и керамичен съд.

2. стъпка за квас - получената смес трябва да бъде с гъстотата на рядко кексово тесто

Брашното и изворната вода се слагат в подходящ съд, към тях се прибавя щипка захар и се разбъркват с дървена лъжица до получаването на хомогенна смес с гъстотата на рядко тесто за кекс. Върху съда се поставя капак, но не плътно затворен, за да може да диша, покрива се с памучна кърпа и се оставя в топло помещение, но не на прекалено горещо място. Най-добрата температура е 22-24 градуса.

Бактериите започват да работят веднага и това се вижда когато сместта започва да шупва. Необходимото време за получаване на готов квас е 5-6 дни.  Всеки ден отваряйте съда, добавяйте една

3. стъпка за квас - ферментацията на кваса се познава по балончетата и характерния възкисел аромат

равна супена лъжица брашно и леко разбърквайте. Ако сместа ви се струва рядка, добавете повече брашно, ако ви се струва прекалено гъста, може да добавите малко хладка вода. Образуването на балочената показва, че процедурата за квас е започнала. На 5-6 ден вече сместа ще има едри мехури и характерен възкисел аромат. Това означава, че квасът е готов.

Хлябът с квас е полезен за храносмилането

Важно е да знаете: не използвайте метални съдове или прибори, не използвайте чешмяна или ледена вода, не дръжте съда в прекалено затоплено помещение, на печка или радиатор.

Готовият квас може да приберете в хладилник, ако няма да го използвате веднага. Може да се съхранява дълго време, като ако сте го държали седмици, трябва да му добавите малко брашно и да разбъркате, за да „събудите“ живота в него. Добре е преди да го употребите да си отделите 1-2 супени лъжици, за да го използвате за следващо замесване.

Описаното количество е достатъчно за около 700 грама брашно. Тестото, замесено с квас втасва по-дълго време - около 6 до 8 часа.


Какво четем:

🔴 Вижте какво предвещават звездите за днешния ден

🔴 Римски мост - село Борино

🔴 165-та година е началото на българската държавност, обявиха наши историци

Източник: Животът днес



Коментари



горе