Проф. Михаил Константинов: Да правим избори напролет, е глупаво и разхитително



При вот с днешна дата ГЕРБ ще има над 100, а вероятно и над 115 депутати. БСП и ДПС ще имат по 35-40, ПФ - 15 или 20

ГЕНКА МАРКОВА

- Проф. Константинов, драматична ли е политическата ситуация след оставката на министър Христо Иванов, или е нормална практика - когато не прокараш идеите си, си тръгваш от заемания пост?

- Не виждам нищо драматично - оставката от всеки един пост е сред нормалните демократични практики. Но докато един министър може да си хвърля свободно оставката според моралните си разбирания, един член на парламентарна група в никакъв случай не може да се държи като свободен електрон. Защото не е. Аз впрочем не виждам и нищо драматично в прословутите квоти: 6 на 6 или 5 на 6. Ако хората във висшите съдебни съвети са свестни, няма никакво значение. Ако не са - каквито и квоти да сложите, все ще е тая. И пак няма да има никакво значение.

- Толкова ли важни и съдбоносни бяха промените, заради които се стигна до сегашната криза? Щяха ли да направят съдебната власт по-работеща и по-ефективна?

- Засега формално все още няма никакви промени. Чака се трето гласуване и поне теоретично всички промени могат да паднат. Не знам и дали това именно не е целта на някои хора. Важно все пак е, че ще има два висши органа за избор на магистрати: за съдии и за прокурори. Важен е също механизмът на издигане на кандидатите за магистратски длъжности, както и начинът на гласуване в съветите, въпреки че тук има шизофренни елементи. От една страна, ние признаваме тайната на вота на избирателите за висша демократична ценност (за да има свободно волеизявление), която е записана сред основните конституционни права. От друга страна, искаме явно гласуване в други органи (съдебни съвети), където свободното волеизявление е не по-малко важно. Двойните стандарти не водят до добро. Не са водели, няма и да доведат.

Реформата на съдебната система зависи, разбира се, от съответните конституционни текстове, но те не са решаващи. За да се осигури прозрачен, бърз и честен съдебен процес, какъвто искат хората, е необходимо

да се извадят на

светло парите и

имотите на

магистратите

Защото, ако работата на един магистрат е калпава, то или той самият е калпав, или е корумпиран (а може и комбинация от двете). В първия случай го насочваме към друга работа, а във втория случай го пращаме към друго местообитание. Вярвам, че гнилите ябълки са малцинство сред магистратите.

Впрочем какво стана с известния “швейцарски диск” с банкови сметки на бележити българи? Че нещо не се сещам къде точно го покриха. И друго: кариерното развитие на дознатели, следователи, прокурори и съдии трябва да зависи от успехите и неуспехите в тяхната работа, а не само от натрупания трудов стаж. Така е в белите държави. Не е ли време и ние да побелеем?

- Това ли са реалните спорни точки, или нещо в суматохата остана зад ъгъла на съдебната реформа?

- В “Суматохата” (по гениалния Радичков) се включиха и съдиите със свои становища и искания, което по принцип е добро, защото показва активна ангажираност на самите реформирани. Друг е въпросът, че тези, които днес се възхищават от емоционалната реч на един висш магистрат, само преди година гообвиняваха, че е кандидатура на мафията и е избран с шашма (които неща аз лично не ги вярвам). Ами да вземат да се разберат кое как е, че става смешно. А и всеки вече може да се разхожда свободно в нета, където няма скрито-покрито. Пак двойни стандарти, че и тройни понякога. И подценяване на публиката, което води към лоши неща за подценителите. В това отношение краят на някои европейски монарси би трябвало да е много възпитателен. Но, за съжаление, не е.

- Вицепремиерът Румяна Бъчварова, която отговаря и за добрата кондиция на коалицията зад правителството, написа във фейсбук: “Търсенето на оправдания за позицията на Радан Кънев излиза извън зоната на разума и политическата отговорност. И приближава абсурда.” Вие как тълкувате решението ДСБ да стане опозиция, а да има министър?

- Само да уточня, че не е един, а са трима. Пиесите на абсурда са елитарни и прекрасни, но когато са на сцената. Или в книгите. Нормалните хора обаче не искат да живеят в театър на абсурда. Имаме си достатъчно работа за вършене, за да хабим интелектуална енергия и за това.

Досега се смяташе, че политическата шизофрения е патент на БСП. Е, вече не е. Искам да посоча практическите последствия от спонтанните действия на ръководството на ДСБ. Сега техните депутати ще трябва да станат “независими”, а аз и моите приятели примерно за тези независими не сме гласували. След 1991 г. у нас няма избран “независим” кандидат, а само някои хора така се самоназовават после. Който иска да е независим, да кандидатства и да влезе като независим, ако може. Ама не може и после много се обърква. Меко казано.

- Възможно ли е и другите партии в Реформаторския блок да копират модела на ДСБ и на лидера ѝ Радан Кънев?

- Ако и друга партия копира модела, това ще е нов и значим принос в световната политическа теория и практика. Пред РБ има две възможности. Или остават с 23 - 5 = 18 депутати, подкрепящи кабинета, и с досегашните си министри,

или излизат в опозиция

и си оттеглят хората

във властта.

Ама това не са само министри. Има замове и секретари, политически кабинети, областни управители и техните заместници, шефове на агенции и директори на държавни предприятия, шефове на отдели, експерти на всички нива, та чак до портиерите в някои ведомства. Има ги и семействата на тези хора, които след 2001 г. напразно, но лоялно и с цената на лични лишения очакваха традиционната десница да се завърне във властта. Така че нещата с влизането и излизането от властта не са толкова прости. Напротив, много сложни и отговорни са тези неща.

- Как ще се реши сегашната криза - с министър на правосъдието от Реформаторския блок или с министър от ГЕРБ?

- Ако РБ остане единен (без ДСБ) след утрешното (днешното - б.р.) си заседание, е логично министърът да е посочен от РБ. Защото морковът е неизменна част от стимулите за политическа подкрепа. Разбира се, бъдещият министър на правосъдието трябва да е с блестяща професионална репутация и с безспорен морален интегритет.

- Ще има ли предсрочни избори при това политическо статукво зад правителството и какви са възможните резултати за водещите партии? Президентът вече обяви, че не му се иска да прави ново служебно правителство...

- И на мен не ми се иска да прави. Да правим избори напролет, е глупаво и разхитително. България не може само да е консуматор на сигурност от НАТО и на фондове от ЕС, тя трябва да е също генератор на стабилност и на произтичащата от нея сигурност. Това не е само клише, а жизнена необходимост. Не е толкова важно дали ще пратим някоя рота хигиенисти в Близкия изток, или пък единия от двата мига. Важно е да си пазим границите - твърдо и с всички предвидени от закона средства, че нещо напоследък те хептен рехави станаха и потоци от нарушители заливат поляните, пътеките и пътищата на родината. Въпреки скъпата ограда и ангажирания по границата полицейско-граничарски ресурс.

Според днешните настроения на суверена при бъдещи избори ГЕРБ ще има над 100, а вероятно и над 115 депутати (при сегашни 84-ма). БСП и ДПС ще имат по 35-40, ПФ - 15 или 20. Останалите 30 къде ще отидат, е въпрос, който трябва да си задават любителите на екстремни политически преживявания. Като избори 3 в 1 например, защото на 23 октомври догодина можем заедно с президентските да направим избори за последно Велико народно събрание, което да се саморазпусне след седмица и да премине в 44-о обикновено народно събрание. За това си има елементарна формула. Остава да намерим и малко акъл. Доброволно и преди да е почнало пълното мазало в Близкия изток, когато акъла ще ни го набият силово.

С проф. Михаил Константинов разговаря Генка Маркова

Математикът проф. Михаил Константинов е роден през 1948 г. в София.

През 1986 г. става доктор по математика в Института по математика и механика към БАН. Автор е на близо 600 научни труда, включително десетки книги. Зам.-ректор на УАСГ от 1999 до 2003 г. Член и зам.-председател на ЦИК за парламентарни, европейски, президентски и местни избори (1991-2011 г.) Сътрудник на Международната фондация за избирателни системи (IFES). Председател на Съвета на директорите на “Информационно обслужване” АД.


Какво четем:

🔴 България – царство на лавандулата. Защо това е привилегия?

🔴 Аз вярвам в Дядо Коледа!

🔴 Сваляме тройно цените на визите за руските туристи

Източник: 24 часа



Коментари



горе