Икона на 7 века покровителства Велико Търново, руски професор ще я реставрира | Вестник Борба



ЕДНА ОТ НАЙ-СТАРИТЕ И ЦЕННИ ИКОНИ, ЗА КОЯТО СЕ СМЯТА, ЧЕ ПАЗИ И ПОКРОВИТЕЛСТВА ВЕЛИКО ТЪРНОВО, ПРЕДСТОИ ДА БЪДЕ РЕСТАВРИРАНА. С нелеката задача се е заел руски професор, а сложната операция се финансира от швейцарска фондация по проект, който се движи от манастира „Зограф“ на Света гора, информира отец Иван. Той е стопанинът на храма „Успение Богородично“ в кв. „Асенов“, където се пази иконата „Майка Богородица Милостива“, която е най-ценната за града. „Много пъти са искали да я вземат. Един от последните, които правиха постъпления да им я дадем, е проф. Божидар Димитров. Когато я видя, направо ахна. Каза, че спокойно може да си съперничи с най-старата икона от криптата под „Александър Невски“. Нашата е изследвана няколко пъти, включително и с рентген. Доказано е, че е от XIV век и от тогава пази града ни“, обяснява отец Иван. Според него у нас няма подходящи условия и майстор, който да поправи пораженията на времето върху иконата, и затова от фондацията плащат немалка сума на руския учен. На няколко пъти храмът е бил атакуван от апаши, заради което, наред с живата охрана, в момента е опасан с електронна охранителна система.

Допреди години тук се е намирала и везаната със злато през 1569 г. плащаница, изобразяваща погребението на Христос. Изключително ценният предмет е бил откраднат, след което е задържан на границата и в момента се съхранява в Регионалния исторически музей. Плащаницата е изключително интересна. Свързана е с управлението на Арсений, който около 1580 г. е митрополит на Търново.

В СЪЩИЯ ХРАМ В КВ. „АСЕНОВ“ Е И ЧУДОТВОРНАТА ИКОНА, ОБКОВАНА СЪС СРЕБРО ПО НАРЕЖДАНЕ НА ТУРСКИ ВЕЛМОЖА. Молитви, дадени пред нея, са помогнали за излекуване на неговото дете, обяснява отец Иван. Той припомня и интересната история на храма, в който служи. Той се намира точно под Царевец срещу църквата „Свети 40 мъченици“, на мястото на средновековния манастир „Успение Богородично“. В този манастир цар Калоян полага мощите на света Филотея Търновска, живяла през IX век. Нетленните мощи на тази православна лечителка и духовна наставница днес се намират в румънския град Куртия де Арджеш. През ХІV век цар Иван Александър изпратил първата си жена Теодора в този манастир, където тя против волята си станала монахиня. Същата орис сполетяла и втората царска съпруга – еврейката Сара-Теодора, която прекарала остатъка от живота си в светата обител.

Днешната църква е открита на 19 декември 1923 г. Изграждането й става по инициатива на ктитора Христо Енев и с доброволен труд и средства на местното население.

Стилян НАЙДЕНОВ

Снимка Светослав СТЕФАНОВ


Какво четем:

🔴 Смолянско село празнува Коледа с вино и заря

🔴 Берковица е освободена от османско робство

🔴 ВЕЛИК: Кобрата с ВТОРИ НОКАУТ само за дни! Ето какво се случи ДНЕС! (видео)

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе