"Мечка кара колело...", или още за изненадите на варненските велоалеи



"Мечка кара колело, а насреща й..." Историята, която разказва текстът на тази "нецензурна" хлапашка песничка, завършва зле. Горе-долу същия край вещае и пътуването по изгражданите в момента велоалеи във Варна. Твърдят го хората, избрали велосипеда като алтернативен начин за придвижване в града.

"Алеите прекъсват на всяко кръстовище, като на много места дори не достигат до него. При това положение на кръстовище сте задължени да слезете от велосипеда си и да участвате в движението като пешеходец, казва Здравко Василев, председател на варненския "Велоклуб устрем". В Закона за движение по пътищата е записано, че е забранено да се кара велосипед в пешеходни зони, обяснява той. В същото време законът задължава велосипедистите да карат по предназначените за това алеи, когато те съществуват. Във Варна част от алеите минават в средата на тротоарите, през пешеходните пространства на паркове... Бъркотията е пълна!".

Няколко проверки, които "Дневник" направи през последните седмици, напълно потвърждават тези констатации.

Кипи ударен труд

Алеите са проектирани зле, внезапно прекъсват пред стълбищата на пешеходните подлези в центъра на града, правят резки завои под остър ъгъл в наклонени участъци, където движението по необходимост е с по-висока скорост, стесняват се в т.нар. еднопосочни ленти или на пътя им неочаквано се изпречват стълбове на уличното осветление...

Снимки на абсурдите, пред които трасето на алеите изправя велосипедистите, продължават да заливат социалните мрежи и специализираните форуми в интернет, а множество критични публикации и репортажи в различни медии дадоха гласност на унищожителните критики както към проектирането, така и към изпълнението на алеите.

Въпреки това тяхното строителство по предварително утвърдения план продължава и в момента, при това с ударни темпове.

Една от причините за това вероятно е приближаващият краен срок за изпълнение на проекта за интегриран градски транспорт на Варна, част от който е и мрежата от велоалеи. Той трябваше да приключи на 9 юли т.г., но по искане на община Варна беше удължен до 31 декември.

Реалното строителство на велоалеите в града започна едва през септември и както останалите проекти за естетизация на градския център, беше превърнат в част от кампанията за отминалите местни избори.

Хора с опит

Според предварителния план до края на 2015 г. Варна трябва да има малко над 15 км велоалеи. Те трябва да свържат крайния кв. "Владислав Варненчик", центъра на града и най-северната му точка – кв. "Бриз", Техническия университет и университетската болница "Св. Марина".

Освен това по четирите трасета на велоалеите трябва да има 50 стоянки за паркиране на колела, като на пет от тях трябва да бъдат предлагани и велосипеди под наем.

Подлезите по централния варненски бул. "Владислав Варненчик" свършват пред пешеходните подлези.
 

Сега въпреки подадените сигнали, документираните абсурди и критичните публикации в медиите изграждането на велоалеите във Варна е пред завършване. Тяхната стойност е малко над 4.6 млн. лв., а изпълнител е дружеството по Закона за задълженията и договорите "Арма". В него собственици са компаниите "Хидрострой" и "Инжстройинженеринг", които от години с малки изключения работят по почти всички обществени поръчки за строителни и ремонтни работи, възлагани от община Варна.

Управител на "Хидрострой" е Николай Пашов, бивш общински съветник от ГЕРБ. През 2013 г. той бе принуден да подаде оставка заради множеството критики, че като общински съветник и управител на дружеството е в конфликт на интереси.

Важно е кой мери

Заради многобройните критики към реализацията на мрежата от велоалеи във Варна в началото на седмицата общинската администрация организира брифинг с единствен участник – Тотор Тодоров, проектант на съоръжението.

Според казаното от него една от причините за недоразуменията в проекта били старите градоустройствени планове на централната градска част във Варна. Тесните места по трасето, т.нар. еднопосочни алеи, които събраха най-много иронични коментари в социалните мрежи, били напълно съобразени с нормативите за този вид пътностроителни дейности, обясни Тодор Тодоров. Те били широки 1 м, докато ширината на двупосочните била двойно по-голяма.

Проверка, извършена от членове на "Велоклуб устрем", обаче показа съвсем различни резултати. Според тях всички алеи, изградени до момента във Варна, са с около 50 см по-тесни от ширината, записана в документацията по проекта. Най-фатално това стесняване се е отразило на вече споменатите "еднопосочни" алеи. А това на практика ги прави неизползваеми.
Сигнали за това разминаване бяха подадени преди повече от месец, когато допуснатите разминавания с нормативите все още можеха да бъдат коригирани. Но вместо това зам.-кметът на Варна Христо Иванов, в чийто ресор са инфраструктурните проекти, обясни, че два от участъците на веломрежата действително бири планирани като "еднопосочни" и щели да следват движението в автомобилните платна, край които са разположени. Иванов не коментира проблема с ширината, качеството и функционалността на велоалеите.

"Замазване" на положението

"Разяснението" дойде по-късно, когато алеите вече бяха готови и асфалтирани. Според Петър Гърбузов – директор на дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустройство" в община Варна, цитиран от БНТ, в ширината на алеите влизали и бордюрите им.

"Това е невъзможно, коментира Здравко Василев, от "Велоклуб устрем". Бордюрът ограничава велоалеята, но не е част от нея. Проблемът е, че между асфалта и бетонните блокчета неизбежно се получава фуга, която с времето ще се увеличава. А напречните фуги са най-фатални при колоездене, тъй като предизвикват загуба на равновесие и са сред най-чести те причини за тежки падания".

Напук на казаното от него, в началото на миналата седмица изпълнителите на проекта маркираха алеите с широки жълти ивици. За да маскират недоразумението с ширината им, те бяха очертани... върху бордюрите.

"Не са бордюри, а "водещи ивици", които влизат в обема на алеите, обясни по време на брифинга си Тодоров.

Според него неизбежно било и друго недоразумение при строителството на велоалеите. "Желанието на колоездачите е да се движат по пътното платно, върху което да бъдат обособени ленти за тази цел. Това обаче е невъзможно заради изискванията на "наредба за унификационните проекти за урбанизирани територии".

Няма как да свалим велосипедистите на пътното платно, каза проектантът на мрежата. Ако наредбата бъде изменена, а нормативната база усъвършенствана, това ще позволи изграждането на "транзитни велоленти".

Т.нар. "еднопосочна велоалея по бул. "Осми приморски полк" криволичи край стълбовете на уличното осветление.
 

Отнемането на част от тротоарите в най-оживената пешеходна част на Варна се наложило, тъй като още през 2009 г. при кандидатстването на Варна, Бургас и София по проекта за изграждане на алеи за велосипедисти, проблемите на инфраструктурата не били отчетени.

"Практиката, утвърдена в цял свят е велосипедния транспорт да се интегрира с автомобилния, а не с пешеходните зони, обяснява Здравко Василев. Това, което виждаме във Варна сега е, че са нарушени всички правила на добрите практики по изграждането на велосипедни алеи".

Алеи от грешки

Председателят на "Велоклуб устрем" разказва, че последното становище, изпратено до Биляна Якова, управляваща проекта за "Интегриран градски транспорт" във Варна, е било внесено в деловодството на общинската администрация през юни т.г.

"През август се срещнахме с г-н Христо Иванов, зам.-кметът на Варна и главния архитект на града Виктор Бузев. На тази среща стана ясно, че никой не си беше направил труда дори да прочете становището ни", каза за Василев.

Резултатът от тези отношения според него сега е, че при изграждането на системата от велосипедни алеи във Варна, няма нито един детайл, в който да не са допуснати грешки.

Проверка на "Дневник" показа, че само в Интернет информация за европейските стандарти при изграждането на съоръжения за колоездене, предлагат поне стотина сайта на различни, широкоразпространени езици – английски, испански, френски, немски...

В документите, достъпни в мрежата, е направено ясно разграничение между "велосипедни алеи" (предназначени за разходка и спорт) и "велосипедни ленти" (за движение с велосипед като алтернативен транспорт в града). Подобна разлика при ударното строителство на велоалеите във Варна и други градове обаче изобщо не е отчетена.

Колоездене с препятствия
 

Без особени усилия в Интернет могат да бъдат намерени специализирани сайтове, съдържащи точни указания за допустимите наклони на алеите и платната, безопасните радиуси на завоите им, схемите за въвеждането на велосипедистите в кръстовища, маркировката и т.н. Всички те са тествани в различни европейски градове с традиции в този вид транспорт.

"Още от 2012г. участваме активно със становища и предложения в проектирането на алеите, но за съжаление от община Варна изобщо не им обръщат внимание", казва Здравко Василев. Сдружението ни - "Велоклуб устрем" беше посочено и вписано като партньор на община Варна още преди четири години при представянето на проекта пред финансиращия орган на ЕС. Като сдружение на хора, които всеки ден карат велосипед, предупреждавахме не един път какво не трябва да се случи при строителството на алеите. За съжаление в момента виждаме, че е направено точно обратното", казва още Василев.

"Мечка кара колело, а насреща и..."

Краят на тази песничка ще стане ясен съвсем скоро – след официалното приключване на проекта за изграждане на велоалеите във Варна. Но ще е късно, както в много подобни случаи досега.


Какво четем:

🔴 Лили Димкова - Няма по-силно нещо от положителната мисъл

🔴 Български кървав любовен триъгълникв роман на Жул Верн

🔴 Сърцето бие в ритъма на ръченицата

Източник: Дневник



Коментари



горе