На 13-то число... Щастлив Кулинарен парад в Чикаго!



С най-младите български милионери от „Магура”

Разбира се - тази статия ни е платена. Колко? Ще трябва да четете до края. Там, с малко камуфлаж, ще Ви кажем...
Невъзможно е да скрием и това, че се нахранихме с най-фините и перфекти кулинарни специалитети, които в Чикаго се поднасят на едно-две места и то само три пъти в годината. Бяхме с петима от най-младите български милонери в Америка. Те представиха смайващата българска трапеза от старо време та чак до ден днешен - с фантастични експонати, направени по оригиналните рецепти, пресекли Атлантическия океан и донесени от нашите най-красиви български, от полюс до полюс, жени и нашите юначни български мъже.

Представиха тези изключително вкусни, живототворящи, че и красиви източници на живота и силата хляб и ястия - направени по български вкус, с български дух, кураж и темперамент.

Милионерите ни бяха наели 57 печени-та-препечени кулинарни майстори, които освен това дойдоха и със семействата си. Водеха и Децата - с главна буква, защото те бяха жестоките главни съдии, които щяха да направят класацията на произведените кулинарни чудеса. Нещо като Оскарите на Холивуд, но при децата нямаше традиционните шашми - раздаваш стотина милиона на тия дето трябва и твоят филм печели. Тук цяла вечност майките им и част от бащите, които също бяха направили по някой хранителен шедьовър у дома, трябваше да треперят докато децата и секретарите от журито, които бяха малко по-порасли, определят  класацията.

Макар и строги децата не отсвириха нито една дузпа, не показаха червен картон на нито един участник в Конкурса. Прегледани бяха внимателно и изядени стотици, да, да, само екипът ни, Вашите верни кореспонденти, изпоизяде, заради тази информация за Вас, около 87 експоната от баници, пити, погачи, баклави, тутманици, и още 11 подобни, които изгълтахме без да им знаем имената, за което искаме прошка...

Атмосферата беше като на Световното по Футбол през 1994-та пак тук, в САЩ, след като обърнахме с краката нагоре световни шампиони като Аржентина и Германия. Децата слаломираха сред невероятните по форма, цвят и вкус, мирис и дизайн хранителни чудеса, скачаха, играеха, пееха, рецитираха „Аз съм българче”, което им личеше и преди да го чуем, по темперамента. Майките цъфтяха подобно на най-хубавите китки в българските градини, а бащите гледаха на това свято събитие с орловия поглед на Капитан Петко Войвода и нашият български род изглеждаше толкова висок и порасъл, като канара в тази нова наша земя, че и присъстващите американци и американки - за Вас на шега, за тях - истина... се провикнаха: „ И аз съм Българче!”

Много добре изпълни своята роля водещата Анастасия Анастасова. Накрая златните отличия бяха спечелени от Валентина Гочева и Виолета Здравкова.

Всички бяха особено трогателни, когато се нахвърлиха да поздравяват двете шампионки, и добре че бяха две, и добре че феновете им изпоядоха техните творения, а не самите тях… Та Валентина и Виолета останаха живи и здрави и ще ги чакаме следващия месец, на следващия Български кулинарен парад - конкурс, организиран от мощната българска корпорация на чиксагски българи  „Магура”.

Като опитен екип, описал художествено не едно надпяване, надпи... пардон, Конкурс  за домашно направени вина и други подобни представителни събития, използвахме суматохата, за да дръпнем настрани един по един, а после и по двойки и всички заедно, организаторите на това събитие в нашата общност, случило се в  петък, 13-то число, при това - абсолютно щастливо!
Разбира се, първо зададохме сакралния въпрос, който все още се прочита внимателно от доверчивите ни сънародници в България, а не се хвърля моментално в коша, както би направил всеки сънародник от Чикаго, който е преспал поне месец тук, в нашето градче и разбира от милионерските потайности.
- Как спечелихте първия си милион?

Станислав Станимиров беше спечелил първия си милион в едно от 12-те български училища, където бе започнал да ръководи секция по таекуондо сред един буен орляк деца, чиито сърчица започнали да бият един милион пъти по-яко, по-здраво и дори по-красиво! Очите и личицата им станали милион пъти по-мили и щастливи. И Стен разбрал, че това, което беше научил в нашата, българска Национална спортна академия, е истинско богатство, милиони които той може да раздаде на децата. Защото няма по-истинско имане от човешкото здраве. За удоволствие в свободното си време, а и за хляба на семейството и разните книжки и тетрадки на учещото им се наследство, изкарва по някой долар като разхожда един дълъг трок по американските магистрали.
Валентина Лимов не е струпала първото си милионче, както можем да си помислим, от брокерската си дейност. Тя го е открила в очите на онези благодарни героини /и герои/, които скачат като с парашут на чужда земя, без да знаят език, да карат кола, да имат куража да се правят на американци и пр; за да отгледат внуци и правнуци, докато щастливите родители нямат време да подвият коляно от тукашното яко бачкане. Почувствали се необходими  те също имат необходимост от човешка компания със себеподобните си. Тези българки и българи бяха едни от най-щастливите на българската седянка, която описваме. Валя, която ни изпрати и снимките за този репортаж, е ангелът-пазител на психическото здраве на тези хора със сърдечните празници, които организира  за тях.

Надежда Спасов, Надя, която заедно с Валя бяха главните координатори на кулинарния маратон, ни разказа сладки истории, от които можем да напишем много сладка книга за сладкия живот във вече не малкото „фифти-фифти” семейства, българо-американски коктейл. Най-големият проблем тук е при децата - как да си говорят с кучето - на български или на английски? В кухнята няма проблеми - българската е разгромила тотално американската. На гости сме поканени у едно семейство, където женската американска половинка е изхвърлила завинаги всяка пакетирана храна и готви  като Райна Княгиня.

Анелия Чалъкова и Пламен Петков оформят младия милионерски екип, който пребърка своите лични джобове, събра необходимата инвестиция и нае едно кътче от симпатична и снажна американска плаза. В нея има неизброимо число бизнеси...  До един уникат от японско-полски-италиянски-шотландски съдружници, сега е забито и българското знаме.
Петимата, с всичките си десет ръце и още съответните помощни сили на приятели като Недялко, Тошко, Краси, Ради, се хвърлят в един особено жесток ремонт, китайски стил /които сами си правят църквите дори/, и преди 3 - 4 месеца на  1136 S. Elmhurst Rd. Mount Prospect се появява нов и прекрасен Български клуб в Чикаго – „Магура”... Тези момчета и момичета, освен двете си ръце и джоба, нямат спонсори и не чакат дори европейските пари на Меркел, а всичко сколасват сами...
И какво ни платиха милионерите за тази статия, питате? Платиха ни с един от най-прекрасните и щастливи дни, които някой някога е сътворил в живота ни, сред наши сънародници, откакто сме... не ги и броим вече колко... години в Чикагото.
Какво събра в един екип тези млади хора? Каква е тяхната цел и идея? Самите те са го казали така:

„Магура” - това е една обща идея.

Да покажем на себе си, че с една обща цел можем да живеем още по-щастливо! Да сме удовлетворени от средата, в която живеем, да се развиваме и растем и да предадем на децата си богатството на нашата история и делата, които вършим днес!
Да докажем на себе си, че освен като индивидуалисти можем да работим и порастем заедно като здраво българско общество тук в Чикаго! Да усетим радостта, когато се събираме заедно да празнуваме, когато си помагаме и имаме към кого да се обърнем за подкрепа.

Коя е тази обща идея? Любовта ни към България!
"Магура" е създадена от частни лица, ентусиасти, свързани с общата идея да предложат интересни програми и възможности на българите в Чикаго.
Четете в следващия брой: Интервю с Анастасия Власева как се меси вкусна българска погача в Чикаго... Четете и за декемврийската програма и програмите през 2016 - с инициативите на  „Магура”. Запознайте се с идеите за създаване на Програма „Компас”, Клуб „Малко лъвче”, Клуб „Спартак”,  секции по Алтернативно изучаване на български език, култура, история... Още - Изкуство, Таекуондо, „Клуб 50”, Клуб Медитация, Йога, Състезателни танци, Фолклор, Zograf Realty, Seven Green Circle и др. Разбира се и за новите, ежемесечни сесии „Кулинарни таланти”

Климент Величков
Иван Тодоров
в. „България СЕГА”, Чикаго
Снимки „Магура” - за „България СЕГА”
и Magurabcs.com 


Какво четем:

🔴 Поради что ма, сестро…

🔴 Прочутият хор на композитора Борис Карадимчев Пим Пам" на гости на хор и училище "Гергана" - Ню Йорк

🔴 Канелата –състав и ползи за хората

Източник: България сега



Коментари



горе