Фурор на Слави Трифонов пред 1000 студенти във ВТУ



Мажоритарен избор, електронно гласуване, задължително гласуване, намаляване броя на депутатите, намаляване на субсидията на партиите и пряк избор на полицейските началници са шестте точки от референдума, които предлага екипът на шоумена

ЗА ГРОЗНИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИМЕРИ У НАС, ЗА СТРАХА СРЕД МЛАДИТЕ ХОРА, ЗА ВЪЗПИТАНИЕТО, КОЕТО ОПРЕДЕЛЯ МОРАЛА И СТЕПЕНТА НА АНГАЖИРАНОСТ, ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА, КОЯТО СЪЗДАВА НЕГОДНИ КАДРИ, ДОРИ ЗА АБСУРДНИТЕ СИТУАЦИИ В УНИВЕРСИТЕТА си говориха миналата вечер студенти от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Слави Трифонов. Шоуменът дойде във вуза на старата столица заедно с Иво Сиромахов, Евгени Димитров, Филип Станев и Тошко Йорданов, за да представи пред младите хора идеята за референдум и промяна на политическата система.

Студентите посрещнаха Слави на крака и с овации в аулата на Великотърновския университет. Повече от 1000 момчета и момичета успяха да влязат в най-голямата зала на вуза, която обаче обичайно събира не повече от 600 души. Час преди началото на срещата аулата вече беше препълнена и част от студентите без малко да останат навън заради съображенията за сигурност.

slavi 2
Аулата на ВТУ беше пълна и трудно намираха места и правостоящите

„Това е третата ни среща. Бяхме в Пловдивския университет и при вашите колеги в Югозападния университет в Благоевград. Това, което ще ми кажете сега, ще бъде излъчено в предаването, така че бъдете смели и искрени“, каза Слави Трифонов и така успя да предизвика първите студенти, които се осмелиха да застанат пред микрофоните. А те веднага му върнаха топката с въпроси как самият той изразява възмущението си от поведението на премиера на България Бойко Борисов, който, вместо да работи, играе футбол. „Излъчвахме такива кадри, но ефектът беше никакъв. Прокуратурата се сезира, обаче взеха да търсят кой е направил записа, вместо да разследват по същество. Но въпреки това не се отказвам. Миналата вечер ми гостуваха за първи път в историята на предаването двама съдии. За първи път тези хора говориха така искрено и с болка за системата, в която работят, и признаха без страх, че промените в Конституцията, които парламентът прие, са само козметични и даже неадекватни“, каза Слави Трифонов и на свой ред „атакува“ студентите, обяснявайки, че навсякъде по света именно младите хора са активните, нетърпящите, революционерите. В България обаче не е така.

„Сега, да ви кажа, когато аз бях студент, започнах да уча в социалистическо време. Тогава свободата беше по-малка, но имаше повече революционна страст. Сега е демокрация, а няма революционери. Пенсионерите са по-революционно настроени. Замислете се. Ето ние, като граждани, сме започнали да правим нещо, да предизвикаме промяна, но тя без вас не може да стане“, каза Слави Трифонов.

„Възпитанието на нашето поколение е такова. Аз имах късмета да израсна в прекрасно семейство и родителите ми ме направиха смел, но не всички мои връстници са така. А възпитанието определя смелостта, достойнството, границите на честта“, каза Радостин, един от първите студенти, които се престрашиха да застанат зад микрофоните в аулата.

„Аз искам да ви разкажа за моя първи сблъсък със страха. Случи се тук, в университета, когато бях във втори курс. Уча право и имахме един предмет – криминология. Преподавателят си позволи сам да продава учебника си за 30 лв. Разбирайте, че толкова струваше изпитът. Предложих на колегите си да направим подписка. Някои откровено признаха, че се страхуват, защото ни предстоят още изпити, и предпочетоха да си купят учебника. 40 души ме подкрепиха обаче и този преподавател вече не води криминология. А аз продължавам да си вземам изпитите. Нямаше последици за мен, когато бях смел. Така че не е само въпрос на смелост и страх, а на истина – така ни е удобно, по този начин да взимаме куп абсурдни изпити“, каза Явор Божанов. Младежът беше категоричен, че без реформа в съдебната система обществото ни няма да се придвижи напред. Че съдебната реформа е жизненоважна за България, бяха категорични и други колеги на Явор, които казаха, че само когато тази система бъде реформирана, тя ще предизвика промени в останалите сфери на обществото.

А АЗ ВЯРВАМ, ЧЕ ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА Е СЪЩО ТОЛКОВА ВАЖНА. ПРОБЛЕМИТЕ В ТАЗИ СФЕРА СЪЗДАВАТ НЕКАДЪРНИ КАДРИ. Когато неграмотни деца завършат училище, те създават лоши семейства, понеже стана дума за възпитанието, стават лоши студенти, които подготвят следващите некадърни кадри. Затворен кръг, от който съм ужасена“, каза Соня Стефанова, която ще бъде учител по български език и история. Тя вече е минала задължителната си практика в училище и опитът й оттам я е направил песимист. „Петокласниците пишат за султан Аспарух, а учениците в 10 клас не могат да пишат грамотно на родния си език. Образованието трябва да е приоритет“, заяви още Соня.

„Съжалявам, че нямате възможност да говорите повече и пред по-голяма аудитория. Но аз ще ви дам възможност да кажете всичко, което мислите и което ви тежи. България ще е такава, каквато си я направим“, каза в отговор на емоционалното изказване на Соня Слави Трифонов.

СЛАВИ И НЕГОВИТЕ СЦЕНАРИСТИ И КОЛЕГИ ПОДРОБНО ПРЕДСТАВИХА ИДЕЯТА СИ ЗА РЕФЕРЕНДУМ, КОЙТО ТРЯБВА ДА ПРОМЕНИ ПОЛИТИЧЕСКАТА СИСТЕМА У НАС. Те обясниха на младите хора кои са шестте точки, за които българите ще гласуват, ако инициативният комитет на Слави успее да събере нужните 400 000 подписа. Това са: мажоритарен избор, електронно гласуване, задължително гласуване, намаляване на броя на депутатите, намаляване на субсидията и пряк избор на полицейските началници.

„Това са точки, които вече са правила в другите държави, и ние сме ги взели, защото работят“, обясни Иво Сиромахов, който дълго отговаря на всички питания на студентите какво ще стане, когато се стигне до референдум. Студентите искаха да знаят дали депутатите ще се съобразят с искането на народа, дали ще уважат след това мнението на тези, които са гласували. Как точно ще стане това с по-малкия брой депутати, кои ще останат, кои ще си тръгнат… Момчетата и момичетата спориха за това кой трябва да гласува, трябва ли да има горна възрастова граница, трябва ли да има изискване за образователен ценз. Някои от младите хора бяха твърде крайни, но всички те получиха отговори на въпросите, които ги вълнуват. Включително и по въпроса за цената на винетките, дупките по пътищата и лъжите около обществените поръчки. Както и защо Слави не влезе най-после в политиката.

ПРЕДИ ЧЕТИРИ ГОДИНИ БЯХМЕ НА ДРУГА ТАКАВА ОБИКОЛКА ПО БЪЛГАРСКИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ И ТОГАВА СИТУАЦИЯТА БЕШЕ ПЛАЧЕВНА. Усещането, че нищо няма да се промени, ни затискаше. Сега, повярвайте ми, е различно. Виждам умни деца пред себе си. Вие имате мнение, знаете как. Това, че сте останали тук, ви прави чест. Затова вдигнете гордо глава. Подпишете се за референдума и ни помогнете да осъществим промяната. Имаме нужда от доброволци, особено от такива като вас“, каза Слави Трифонов.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Снимка Светослав СТЕФАНОВ


Какво четем:

🔴 Иван Иванов на 64

🔴 Специалисти от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн ще изучават тайните на Перперикон

🔴 Изгубеното детство

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе