Състраданието е най-голямото чудо
Визитка:
Роден е на 19 октомври 1968 г. във Варна
През 1994 г. завършва Богословския факултет на Софийския университет
На 22 декември 1990 г. е подстриган за монах от Браницкия епископ Герасим под духовното старчество на митрополит Кирил
На 26 юли 1992 г. е ръкоположен за йеромонах
Четири години – от 1992 до 1996 г., е ефимерий и учител в Пловдивската духовна семинария „Св. Кирил и Методий“
От 1 април 2004 г. е назначен за главен секретар на Св. синод на БПЦ и за председател на църковното настоятелство на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“
На 17 март 2007 г. е хиротонисан с титлата Стобийски епископ
От 2010 г. е освободен от председателството на „Св. Александър Невски“, за да бъде назначен там епископ Тихон
На 23 март 2014 г. е избран за Русенски митрополит
- Ваше Високопреосвещенство, наближава един от най-светлите и обичани християнски празници – Рождество Христово. Какви духовни истини ни предава денят, в който Бог изпраща на земята единствения си син?
- Стоим пред прага на Светлото Христово Рождество, когато Витлеемската звезда огрява земята, свидетелствайки на човечеството за раждането на Сина Божий, който е Христос Господ. Ражда се Спасителя, за да може всеки, който повярва в него, да не погине, а да има вечен живот. Рождество Христово е и празникът, сплотяващ най-силно членовете на всяко християнско семейство, предавайки традицията от поколение на поколение. Така всички, събрани около постната трапеза на Бъдни вечер, прикадена с благовонен тамян, са в очакване на раждането на Богомладенеца.
- Защо в християнския свят Рождество Христово се празнува на различни дати?
- Разминаването в календарното отбелязване на празника се дължи на възприетата традиция от някои православни църкви да се придържат богослужебно към Юлианския календар, наричан неправилно „стар стил”, и други, спазващи празниците според Григорианския календар, определян като „нов стил”. Говорейки за това обаче, в съзнанието ми веднага се появяват думите на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил, който казваше правдиво, че истинският християнин празнува не определената дата, а събитието, което Светата църква чества на даден ден.
- Кога за първи път в календара на християнската църква се отбелязва Рождество Христово? Дълги години се е празнувало само Възкресението, Възнесението и Кръщенето на Иисус.
- За празнуването на Христовото Рождество се срещат писмени сведения още от втори век на новото хилядолетие, като например това е отбелязано в някои творения на св. Теофил Антиохийски (+183 г.), но за да бъдем по-обективни, трябва да отбележим, че положението на първите християни, подложени на редица изпитания и гонения, ги е насърчавало те всъщност да отбелязват като голям празник всяка мъченическа смърт в своята общност, наричайки я „Рождество”, т.е. раждане за нов живот при Спасителя. В продължителен период от време Христовата църква успява да установи честването на различните по-важни моменти от живота на Сина Божий и едва в осми-девети век се установява традицията в отбелязването на постоянни християнски празници.
- Откъде идва наименованието Коледа?
- Със сигурност на този въпрос най-точно би отговорил специалист в конкретната област, но ако трябва да се придържаме към буквалната асоциация на някои от балканските народи, ще свържем наименованието Коледа с подготовката на празничната трапеза и обсипването й с множество ястия от животински произход. Според друга теория пък името произлиза от понятието calende, с което римляните означавали първия ден на новомесечието, и така Рождество Христово започнало да се отъждествява с понятието за новото начало. Що се касае обаче за употребата на този израз в нашата страна, считам, че българите използват тази дума по-скоро по навик, отколкото влагайки някакъв по-дълбок смисъл.
- Хората вярват, че на Коледа стават чудеса. Кое е чудото на Коледа?
- За християните чудото е Христос, Който стана човек заради нас и заради нашето спасение, за да ни изкупи от първородния грях и да ни дари Живот вечен. А всеки човек, изпълнен с вяра и добродетелност, може да реализира своето чудо чрез добрите си дела. Да бъдем съпричастни към болката и нуждите на своите ближни е най-голямото чудо за всеки от нас.
- Защо Коледа ни променя толкова много? По Коледа хората стават по-добри, сещат се за нуждаещите се, организират се благотворителни кампании. Защо през останалата част от годината не сме така активни?
- За голямо съжаление мнозина наши ближни живеят нелек живот, изпълнен с трудности и недоимък, останали самотни, често пъти без дом или работа, нуждаещи се от нашето милосърдие ежедневно, а не инцидентно. В това отношение трябва да отбележим, че според скромните си възможности Русенската св. митрополия се старае да подпомага почти целогодишно нуждаещи се християни, организирайки различни социално-благотворителни инициативи. Мисля, че утвърденото ни и ползотворно добро сътрудничество с множество социални домове, болници и учебни заведения вече дава своите положителни резултати, но все пак трябва да постоянстваме в това начинание. Длъжни сме обаче да отдадем особено внимание и на нашите български деца, които са бъдещето на нацията ни. Те трябва да бъдат възпитавани в духа на християнските ценности, добродетели и морал.
- Вярват ли българите, че доброто, което правят, ще се върне в техния живот?
- Трябва да благотворим и помагаме на своите ближни всякога според възможностите си, а Бог е Този, Който ще ни възнагради стократно. Но когато правим добро, нека го вършим сърдечно и безкористно, защото онези, които вършат „добро” в очакване на отплата, всъщност не са добротворци и не ще получат наградата си на небесата. За жалост егоизмът е станал неразделна част от битието на мнозина, които считат своето добро материално съществувание за предел и не се интересуват от предизвикателствата на заобикалящия ги свят.
- Не изместват ли големите приготовления за трапезата и за подаръците на близките духовния смисъл на Рождество?
- В днешния прагматичен свят наблюдаваме все повече хора, устремени да свържат честването на определен празничен ден със суетата на обилната трапеза и придобиването на луксозни вещи, загърбвайки нуждата от духовно настроение и искрена молитва в Божия дом. Както вече споменахме, Рождество Христово е най-семейният християнски празник, който събира родителите с техните деца, баби и дядовци със техните внуци, а това неминуемо е и повод за приготвянето на уютна домашна трапеза с вкусни ястия. Но нека помним, че изживяването на празника има преди всичко духовен смисъл, който да съчетаем с насладата от домашните блага.
- Очакваме по Коледа да ни се случат чудеса, а понякога ни сполетяват големи трагедии – жестоката катастрофа край Бяла преди девет години, при която загинаха 18 души, убитите наши момчета в Кербала. Какво е обяснението?
- Бог е създал човека по Свой образ и подобие, дарувайки го със свободната воля да избере как да живее, но и да носи отговорност за делата си. И днес светът продължава да е разяждан от конфликти, жестокост и трагични инциденти, които са плод на човешкото безумие и алчност, а все повече хора търсят прибежище в чужди страни, какъвто е случаят в момента с бежанците от Сирия. И когато се замислим, ще установим, че виновници за всичко лошо, сполетяващо ежедневието ни, са хората, обсебени от безверие, цинизъм и омраза. В такива моменти Бог ни дава изпитания, които да ни опомнят и замислят трябва ли сами да продължаваме да се изтребваме, унищожавайки стремглаво своето мирно битие и природни дадености. За съжаление обаче сме свидетели как мнозина люде предпочитат да вървят по пътя на злото, доволни от обстоятелството да обиждат и поругават невинни човеци. Все пак Господ ще въздаде на всекиму според делата, защото всичко е в Божиите ръце!
- Не беше ли възможно да не се повишава цената на църковните свещи точно в навечерието на Рождество?
- Това е въпрос, който наистина породи нееднозначни реакции в църковното ни изпълнение, а при решаването му ние също бяхме притеснени и останахме на особено мнение как ще се приеме тази промяна от християните. Това предложение бе обосновано с променената икономическа обстановка в страната и доходите на народа, претърпели значително изменение през последните десетилетия. Такова е решението на Св. синод и ние в Русенската епархия също сме длъжни да се съобразим с него, независимо дали това ни харесва или не.
- Какво е вашето коледно послание към читателите на вестник „Монитор”?
- Нeка Светлината на Христовото Рождество озари всеки дом, дарувайки ни здраве, благоденствие и мир! Да бъдем добри християни и състрадателни българи! Божието благословение да бъде с всички нас! Амин!
Какво четем:
🔴 Вината на "Братя Минкови" по пътя на златото от Европа до Япония🔴 Какво е нужно, за да имаме здрави бъбреци
🔴 Снимай България – първа част
Източник: Монитор