Тракийски съкровища край Бродилово и Синeморец разкриват тайни за Астейското царство
Домът и част от монетите, открити край Бродилово.
Сребърни и бронзови монети и бижута бяха открити от археолозите, проучващи тази година укрепени домове от късноелинистическата епоха край странджанските села Бродилово и Синеморец.
Двата дома са разположени на естествено укрепени места в непосредствена близост до река Велека. В тях са живели местни парадинасти от малко проученото все още Астейско царство.
Домовете са оградени с масивна каменна стена, като дебелината на стената при обекта край Бродилово е около 2,40 м. В най-достъпната част и на двата обекта са изградени кули, коментират ръководителите на екипа Даниела Агре от НАИМ-Бан и Деян Дичев.
И при двата обекта са открити много луксозни керамични съдове (гръцки импорт),
както и керамични съдове местно производство. Вносните съдове са основно амфори
и мегарски чаши с място на производство в района на Пергамското царство.
Най-значим научен резултат през този сезон при обекта в Бродилово е откриването на две изключително интересни монетни съкровища. В първото освен сребърни тетрадрахми на Маронея, Одесос, Тасос, бронзови монети на Мостис, Садала ІІ Астейски и синът му Котис ІІ Астейски, влизат сребърни гривни и обеци.
Второто съкровище е от сребърни тетрадрахми на Одесос, Месембрия, Атина, Маронея и на тракийския владетел Мостис.
Според археолозите с най-голямо значение е представянето на тракийския цар Мостис, който за втори път, след Синеморец, присъства в съкровище, открито при археологически разкопки в тази част на Странджа планина.
При обекта в Синеморец продължи разкриването на материали от двата хронологически периода на обитаването му – Късният елинизъм и Възраждането, когато там е изградена еднокорабна църква. В западната част е проучена много добре запазена керамична пещ, в близост до която е открита находка от бронзови-късноелинистически монети. В едно от проучваните помещения, до пещта, е открит култов олтар-есхара, върху която са извършвани ритуали, свързани с молбите към хтоничните божества. Аналогична есхара беше разкрита в дома край Бродилово, което показва изповядването на еднакви култове от обитателите и на двата дома, обяснява Даниела Агре.
Според нея и колегата й Деян Дичев проучванията на двата владетелски дома край Бродилово и Синеморец, разтварят една от най-неясните страници от историята на Древна Тракия-периодът от ІІ-І век пр.Хр. В този период, на фона на военните конфликти между Рим и Понтийското царство, разиграли се на Балканите и по-точно на територията на Странджа планина, се оформя едно от най-мощните и значими тракийски царства-Астейското, просъществувало до І в.сл.Хр. То все още е слабо проучено от съвременната ни историография и археология. По богатството на материалите, открити в Бродилово и съкровищата от Синеморец (накитите от гробната находка и сребърните монети) виждаме, че тази част на Странджа е била изключително богата и е играела важна роля в политическото и икономическото пространство на Астейското царство, коментират археолозите.
Археологическите разкопки през сезона бяха финансирани от Община Царево, Министерството на културата и международната фондация „Хоризонти”.
Какво четем:
🔴 Гришо на шесто място по сексапил в тениса🔴 България ми дава широко поле за изява и прекрасни условия за отдих и забавление
🔴 Среброто от Рогозен изскача от селски двор
Източник: 24 часа