Престоят зад граница затвърди желанието ми за свобода и разнообразие



Тя е от онези щастливци, които имат възможността да пътуват от най-ранна детска възраст. Родена е в София, но живее на три различни места и сменя четири училища до завършване на средното си образование в Софийската математическа гимназия (СМГ). Придобива бакалавърската си степен в САЩ. През 2008 г. се завръща в родината и през следващите седем години участва в множество инициативи и проекти. Първоначално се занимава с фотография и писане. Впоследствие допринася за организирането на TEDxBG и съосноваването на Free Sofia Tour, преподава като учител по програма “Заедно в час” и основава Фондация “Мечти в действие” заедно с Олга Василевска.

Представям ви Теди Зарева. Въпреки че в момента прави магистърска степен по бизнес администрация в University of Oxford във Великобритания, Теди е особено вдъхновяващ пример за българка, развиваща се както у нас, така и в чужбина*.

През 90-те години бащата на Теди работи като стюард в „Балкан“. По стечение на обстоятелствата тя прекарва лятото между трети и четвърти клас в Шри Ланка. Там живее при местно семейство, с което баща ѝ се запознава при предишно пътуване.

„Докато бях в Шри Ланка, три месеца нямах друг избор освен да говоря на английски, за да мога да се разбирам с домакините ми, както и да свикна с мисълта, че мога да се оправям сама и далеч от дома“, спомня си Теди. „Оттогава не се притеснявам да пътувам и да се местя, благодарение на което съм имала няколко прекрасни импулсивни преживявания.“

Този ранен контакт с „чужбината“ предопределя нейната значимост в по-нататъшния живот на Теди. Започва да мечтае да учи извън България. Любовта към киното я насочва към САЩ, а съдбата я отвежда в Adelphi University. Следва комуникации с фокус върху филмовата продукция (major) и фотография (minor). Споделя, че престоят ѝ в чужбина е затвърдил у нея „желанието за свобода и липса на граници, желанието да принадлежа навсякъде и да мога да опитвам от всичкото разнообразие, което светът предлага, без да се чувствам чужда на него.“

Именно затова съветва близки, приятели и ученици да следват навън и така да излязат от зоната си на комфорт.

„Гледките са различни, миризмите, звуците, езикът, на който ти говорят хората, бравите на вратите, въздухът, контактите, културата“, казва Теди. „В този момент е въпрос на решение и нагласа дали ще започнеш да прибавяш тези нови усещания към житейския си каталог, с чувство на благодарност и любопитство, или ще се бориш с тях ежедневно, отхвърляйки ги и милеейки за тези, които си оставил зад себе си. Ако избереш първия вариант, след известно време започваш да разбираш, че независимо от външните разлики, на едно по-дълбоко ниво винаги ще намериш универсалното човешко.“

теди зарева 3

Теди Зарева и нейните колеги на събитие на Free Sofia Tour. Снимка: Личен архив

За да се издържа по време на следването си, Теди постоянно работи на поне две места, както правят повечето международни студенти. След дипломирането си се възползва от правото си да остане още една година в САЩ. През това време работи във Viacom (компанията притежава MTV Networks и BET Networks) и се занимава с филмови и фотографски проекти.

Въпреки силното си желание да остане в САЩ, Теди се завръща в България през 2008 г. След година на трудна обратна адаптация започва да се чувства все по-добре тук. Има щастието да попадне сред хора, които също са се завърнали от чужбина съвсем наскоро и с които бързо се сближава.

„През седемте години, които прекарах в България след бакалавърската си степен, пораснах, промених се и се развих много благодарение на комбинацията от завърнали се, нахъсани и предприемчиви хора, с които бях заобиколена, и необработената бизнес и НПО среда, в която се намирахме. Сравнително малкият мащаб, в който се случват нещата тук, ни даваше сякаш повече смелост да експериментираме и да се захващаме с напълно нови проекти“, казва Теди.

В началото впечатление ѝ правят както маловажни аспекти от живота тук, например липсата на броколи в магазините или безплатни минути за разговори по телефона през уикенда, така и сериозни неща като културното еднообразие по улиците и „един особен вид негативизъм и скептицизъм към новото и промяната, който, ако не внимаваш, може да убие ентусиазма ти да твориш и да се развиваш“.

Този негативизъм не убива нейния ентусиазъм и този на нейните близки и приятели. В някаква степен дори ги мотивира да преследват мечтите си. Пред очите ѝ се раждат непознати за тези географски ширини проекти и инициативи: коуъркинг пространства, стартъп акселератори, TEDx събития, Free Sofia Tour, “Заедно в час” и др.

теди зарева 2

„Независимо от външните разлики, на едно по-дълбоко ниво навсякъде ще намериш универсалното човешко“, казва Теди. Снимка: Личен архив

„Мисля, че успях да се възползвам максимално от възможностите, които съществуваха тук през този период“, казва Теди. „В момента контекстът не е съвсем същият, но продължава да предоставя множество възможности за развитие на младите хора и то в по-големи мащаби благодарение на повече международни фирми, които откриват офиси тук, а и на български, които се разрастват.“

Теди научава от личен опит, че най-важното в живота е човек да се самоусъвършенства постоянно, да е упорит и да преодолява предразсъдъците си. Признава, че в началото счита завръщането си за крачка назад. Седем години по-късно обаче смята, че то ѝ е помогнало да направи много стъпки напред.

Какво ѝ предстои оттук насетне?

„Реших да започна магистратурата си, отворена към всякакви варианти, които изникнат. През следващите няколко месеца ми предстои да проуча внимателно възможностите, които бих имала в други европейски държави, и да преценя коя среда ще ми предостави най-подходящите условия за развитие.“

На водещата снимка: Теди Зарева (втората от дясно наляво) и приятели. Източник: Личен архив





*TrueStory.bg препубликува горната статия от сайта на сдружението на българите с опит в чужбина „Тук-Там“. Тя е част от поредица на организацията за историите на българи, следвали и/или работили зад граница, които впоследствие са се завърнали у нас, за да живеят и да се развиват тук. TrueStory.bg си партнира с „Тук-Там“ и ще препубликикува текстовете от поредицата с изричното съгласие на организацията. Считаме, че те са логично допълнение и продължение на активно поддържаната ни рубрика с истории на българи, живеещи в чужбина.





Заповядайте и в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още вълнуващи истории.


Какво четем:

🔴 Акве Калиде - банията на императори и султани

🔴 Тракийски съкровища край Бродилово и Синeморец разкриват тайни за Астейското царство

🔴 Гришо на шесто място по сексапил в тениса

Източник: truestory



Коментари



горе