Време за гювеч: Станимашките сармички
В студените зимни вечери няма нищо по-хубаво от един гювеч, пълен със сарми с кисело зеле и свинско месце. И чаша хубаво червено винце. Още по-добре, ако имате търпението да навиете малките, но много вкусни станимашки сармички. Старите майсторки от Асеновградско са категорични, че те трябва да се приготвят само с домашна кайма. Най-добре е да се смели 600 грама не много тлъсто свинско месо, например врат, и 400 грама телешко. Добавяте сол на вкус, кимион, черен и червен пипер, обърквате с 1 чаена чаша ориз - и плънката ви е готова. Някои домакини добавят и доматено пюре или истинска домашна лютеница. Другата тайна на станимашките сармички е, че не трябва да се нареждат плътно, а да се пускат отгоре в тенджерата. По този начин поемат по-добре мазнината.
Понеже това изпитание не е за всеки, на пазара се предлагат специални машинки за навиване. Пълката се поставя от едната страна, листото - в другата, и всичко става за секунди. Ако обаче съвсем не ви се занимава със завиване, можете да си направите „голи” сарми. Освен каймата, ориза и подправките в тенджерата или тавата се нарязва и лозовият или зелев лист. Залива се с водичка и се вари или пече. А по желание, когато са в тавичка, ги залейте с кисело мляко и яйца.
Ако пък не сте любители на мръвките, направете си гръцки постни лозови сарми. Нужни са около 40 пресни или консервирани лозови листа, 1 ч.ч. ориз, 2 глави лук, 4-5 с.л. зехтин за готвене (или олио), сол и черен пипер на вкус, 1 с.л. ситно нарязан пресен джоджен, 2 с.л. ситно нарязан копър и сокът от 1 лимон. Нарежете лука на ситно. Загрейте мазнината и сотирайте лука, докато започне да става "прозрачен". Прибавете ориза и запържете при непрекъснато разбъркване за около минута. Добавете 1 ч.ч. вода, сол, черен пипер на вкус и оставете да се задушава на тих огън, докато оризът поеме водата. Оттеглете от огъня. Добавете ситно нарязаните джоджен и копър. С тази плънка напълнете сармичките и ги наредете плътно една до друга в тенджерата, ако е необходимо, и на няколко реда. Затиснете с чиния. Залейте с лимоновия сок и толкова вода, колкото да покрие сармите. Похлупете тенджерата и варете - отначало на по-силен огън, докато заврят, после намалете на тих огън и варете до готовност. Обикновено около 40 минути са достатъчни. Тези сарми се сервират като предястие. Консумират се студени, сервирани в плато с резенчета лимон. В добруджанския край приготвят сармичките по подобен начин, но добавят още 1 яйце в изстиналата плънка и натрошено бяло саламурено сирене и така завиват. Много вкусно става и по този начин.
Какво четем:
🔴 "Много са ми милички, даже"… (ИМИГРАНТИТЕ?). Откровения от "Овча купел".🔴 Въпрос към родителите у нас
🔴 Съветите на Донка Байкова и проф. Мермерски: Не превръщайте празника в гастро маратон
Източник: Марица