Коледни работилници ще учат децата на любов към българската традиция
Коледни ателиета и тази година ще помагат на децата да творят заедно с експерти на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. Те ще могат днес и утре не само да си направят традиционни български сурвачки, но и да приготвят коледни обредни хлябове и сладки, да направят картички, да пеят коледарски песни и да разказват български коледни приказки.
Работилничките се организират от Националния етнографски музей и експертите на Института за етнология и фолклористика към БАН за четвърта поредна година. Коледните ателиета, както казват тук са събитие както за деца от всички възрасти, празнуващи Рождественските празници, така и за всички възрастни, запазили детския си коледен дух.
Целта на тези ателиета е ние да научим децата ни на това да разпознават и да обичат българската традиция. Времената се променят, традициите се променят, поколенията се сменят, но все пак традициите са тези, които ни правят българи и ние се опитваме да приобщим най – малките към тази българска традиция, каза директорът на Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей БАН (ИЕФЕМ – БАН) доц. д-р Петко Христов.
Разбира се, особено когато става въпрос за Коледа, за приобщаване на децата към традициите най-важно е семейството, много е важно децата от малки да виждат това какво правят техните родители – мама, която ще приготви кравая, ще закичи иконата, ще запали свещицата.
Според доц. Христов, едно от важните места, където това трябва да се случва са залите на Националния етнографски музей, защото колегите му са експерти и могат да покажат не само на децата, но и на родителите част от пъстротата на българската традиция, която имаме. Традиции се променят, но не би трябвало да се променя нашето отношение към културното ни минало, т.е. това, което ние смятаме и чувстваме като българско, ние трябва да го предаваме на нашите деца.
Разбира се формите се променят, но има някои основни обредни моменти, които трябва да събират отново и отново семейството около коледната трапеза, посочи той. Експертът посочва, че различните поколения имат различни традиции. Традицията на нашите баби не е точно това, което ние смятаме за наши традиции. "Разбира се ние в музея показваме и традициите в тяхното развитие, но много е важно как ще бъдат почувствани, в сърцето какво ще влезе”, допълни доц. Христов.
Какво четем:
🔴 На тази дата започва възстановяването на българската армия след Ньойския мирен договор🔴 Сестри Стоеви на финал в Мерсин
🔴 Снимай България – втора част
Източник: iNews