Започваме ремонта на булевардите "Монтевидео" и "Владимир Вазов"



Йорданка Фандъкова: Започваме ремонта на булевардите „Монтевидео

С убедителна победа Йорданка Фандъкова спечели на местните избори в столицата. В предишния й мандат се засили работата за подобряване на жизнения стандарт на столичани с разширяването на метрото, ремонта на детските градини и училищата, както и обновяването на голяма част от булевардите. В новата управленска програма са заложени развиването на София като зелен град и подобряването на пътната инфраструктура в кварталите. В първата част от интервюто ни с кмета Фандъкова разговаряме за конкретните мерки в тези насоки.

- Г-жо Фандъкова,  още в предизборната си кампания заявихте, че ще развивате София като зелен град. Кои са ключовите проекти в тази насока?

- Убедена съм, че София има потенциала да се развива като зелен град, а това означава да прилагаме зелени политики във всички сфери, за да постигнем резултат не само в по-чиста околна среда, но и в пестенето на енергия и ресурси и повишаване на качеството на живот. От  2011 г. сме част от споразумението на кметовете за опазване на околната среда в инициатива на ЕК и работим по стратегия, която включва конкретни мерки. На първо място, в сферата на управление на отпадъците, направихме сериозна крачка с постояването на завода за отпадъците с най-модерни съоръжения, защото с него ще рециклираме половината от боклука на столицата. Започнахме първите проекти за рекултивация на старите депа, някои от тях продължават и в момента и са ключови за сигурността на тези райони. Сега работим по проектите за инсталация за производство на топлинна енергия от РДФ гори от завода в село Яна, инсталация за производства на електроенергия и компост от пречиствателната станция за водата.

- Кои ще бъдат първите квартали, в които ще започнат ремонтите по вътрешнокварталните улици?  Направена ли е вече експертиза на състоянието на пътната инфраструктура в отделните райони на столицата?

- Програмата за ремонт на вътрешно-кварталните улици ще се изготви с участието на районните кметове. Те имат отговорната задача да изготвят реалистични графици с приоритети спрямо настоящото състояние и натовареността на улиците. Ще разчитам и на завишен контрол от тяхна страна. Организацията е такава, че  кметовете на райони  ще подписват фактурите на строителните фирми в този смисъл те ще осъществяват контрола. В последните години сме изготвили над 160 проекта за цялостни ремонти и изграждане на малки улици, за някои от тях са готови и работните проекти. Те включват изграждане на настилки и канализация, водопроводи, тротоарни настилки, осветление. По отношение на текущите ремонтти се правят огледи от кметовете на райони. Преди 6 месеца въведохме системата за абонаментно поддържане на улици. Чрез този механизъм в момента Столичната община разполага с ежемесечна информация и заснемане на основните улици, която включва както състоянието на настилките, така и състоянието на тротоарите, маркировката, бордюрите, шахтите и т.н.

- Предстои да бъде приет бюджетът на София за 2016 г., който няма да надвиши рекордната сума за миналата година. Кои бяха новите приоритети при изготвянето на  бюджетната рамка?

- Проектобюджетът за 2016 г. е 1,18 млрд. лв., като за поредна година успяваме да защитим бюджет над милиард. Това е в резултат от добрата събираемост на собствените приходи и от привлечените европейски безвъзмездни средства. През 2016 г.  европейските средства са само 195 млн. лева,  защото част от оперативните програми все още не са отворени за кандидатстване заради забавянето през 2014 г.  В проектобюджета се виждат ясно приоритетите. На първо място е ремонтът на улици, за които залагаме 11 млн. повече спрямо миналата година.  От големите булеварди започваме цялостния ремонт на бул. „Монтевидео", на бул. „Владимир Вазов", доизграждането на ул. „Обиколна". На второ място – увеличаваме парите за почистване като залагаме повече за миене на улиците.

Големият стратегически проект, който започваме през тази година, е третата линия на метрото, която ще свързва кварталите „Овча купел" и „Левски". През 2016 г. започваме строителство на централния участък – от „Малък градски театър Зад канала" до кв. „Красно село"  и вече предупреждавам, че строителството ще  доведе до ограничаване на движението на много места. Затова и част от готовите ремонти на големи булеварди оставяме за 2017 г., за да не блокираме града.  Продължаваме и строителството на детски градини с 5 нови обекта. Продължаваме изграждането на видеонаблюдение на публични места, подлези, детски градини, училища, защото сигурността е важна задача и затова предвиждаме и увеличаване на състава на общинска полиция.

Другите ни сериозни усилия, а вече и успехи, са в транспорта.  С новите 21 км метролинии спестяваме вредни емисии и осигуряваме комфорт на гражданите. През 2016 г. сме готови да започнем третата линия на метрото с първите й 7 км. С третия лъч ще намалим трафика в града с 20% и вредните емисии – с 90 хил. тона на година. Започнахме модернизацията на градския транспорт. 90% от тролеите са нови и така пестим 15% от електричеството, спряхме от движение едни от най-старите автобуси и икаруси-те, а вече имаме избран изпълнител за доставка на още 110 автобуса със стандарт Евро 6. В ход е процедура за закупуване на нови 5 трамвая, както и доставка на модернизирани трамваи от Чехия и Швейцария, с които ще заменим заменим най-старите мотриси. Целта ни е до 4 г. около ¼ от трамваите да са обновени.

- Освен с разширяване на подземния транспорт,  предвиждате ли други мерки за намаляване на вредните емисии във въздуха?

- В последните години работим активно за въвеждане на енергийна ефективност в общинските сгради. Над 90% от общинския сграден фонд  е с мерки за повишаване на енергийната ефективност като в над 80 детски и учебни заведения въведохме цялостна енергийна ефективност. Целта, която сме си поставили е до 2020 г. всички общински сгради да бъдат цялостно енергийно обновени.  Пестенето на енергия е ключов фактор за ограничаване на климатичните промени, затова и строителството на сгради, които работят с възобновяеми енергийни източници, е една от политиките ни. Вече имаме общински детски градини, които работят със слънчева енергия. Фините прахови частици са сред основните проблеми в градовете и намаляването им е важна задача. На първо място тя се решава с повече миене.

Тази година предвидихме увеличаване на бюджета за машинно миене от 2-3 на 12-13 пъти за различните типове пътища. Поискали сме от почистващите фирми да осигурят и машини за машинно метене. На второ място, като източник на този тип замърсяване, е използването на твърдо гориво за отопление. Изготвихме два проекта в по тази мярка. Правим инсталация за производство на еко-пелети, които ще заменят твърдото гориво първо в общински сгради и да бъдат предоставяни на хора, които получават енергийни помощи. Вторият проект е за поставяне на филтри на комините на частни домове. Големият проект за модернизация на 60% от уличното осветление на София до 2020 г. ще осигури намаляване с 1/3 на разходите за електричество.

- Населението на столицата се увеличава със всяка изминала година, а с това нараства и необходимостта от подобряване на условията за живот във всички квартали. Как ще  промените северните и западните квартали – „Люлин"," Надежда", „Свобода", „Бенковски", „Овча купел" и" Горна баня"? 

- Новият приоритет в работата ни в следващите години са ремонтите на вътрешно-квартални улици, възстановяването на тротоарите, модернизацията на осветлението и поддържането на междублоковите пространства. С постояването на Северната скоростна тангента и Западната дъга, които в момента се изграждат от АПИ, чувствително ще се променят тези райони. С осигуряването на добър транспортен достъп тези територии ще получат и повече възможности за  инвестиции. Затова предвиждаме изготвяне на плановете за производствените и промишлените територии за насърчаване на инвестициите и създаване на индустриални зони в "Илиянци", "Военна рампа" и между "Волуяк" и "Божурище".  В интегрирания план за градско развитие сме заложили за реновиране голям брой детски градини и училища в районите „Надежда",  "Връбница", „Илинден", „Красна поляна".  След като изградихме 4 главни канализационни колектора в район „Овча купел" в момента тече  процедурата за изграждане на канализация и водопровод по програма ПУДОС за кв. "Горна Баня". 


Какво четем:

🔴 "Филмът на Ал Джазира за България е скандален!"

🔴 Колко се печели от литър гориво у нас?

🔴 Преди Коледа съседи си делят прасе по орташки

Източник: Кмета



Коментари



горе