Празниците - работно време за крадците. Как да се предпазим
Празниците са време за пътувания, тържества и богати трапези. За крадците обаче те са "работно време", предупреждават от МВР, като дават редица съвети за това да намалим вероятността в жилището ни да бъде извършен обир, в случай че отсъстваме в поредицата от празнични дни.
Едно от най-важните неща е да не разкриваме това в социалните мрежи, вкл. като се отбелязваме (чекваме) на друго място, както е модерно напоследък.
Споделянето на намеренията за отсъствие от дома с широк кръг от хора не е препоръчително по принцип, съветват от МВР.
"Нека бъде запазена дискретност относно предстоящите планове. Да не са много хората, които знаят, че семейството ще отсъства от дома, като децата също трябва да бъдат предупредени да не разказват за предстоящото пътуване".
През последните години предмет на кражба стават предимно
оставените в жилищата пари, накити от благороден метал и компактната техника – видеокамери, мобилни телефони, преносими компютри, цифрови фотоапарати и др.
При напускане на дома, парите и ценните вещи не бива да бъдат оставяни без съответните мерки за сигурност (например слагането им в каса).
Най-често се извършват кражби от апартаменти, в които има значително количество материални ценности, като обирджиите обикновено разполагат с подробна предварителна информация и са се подготвили с подходящите средства за преодоляване на вратата.
Добре е доверени съседи или роднини да наглеждат жилището
и ако забележат съмнителни лица около или във сградата или съмнителни следи от нахлуване, да сигнализират в полицията или на тел. 112.
Съпричастността към съседите е много значима, защото никой не е застрахован, припомнят от полицията.
Ако апартаментът ще е празен само за една нощ, може да оставите осветлението включено. При отсъствие за няколко дни, всички врати и прозорци трябва да бъдат добре затворени.
Никога не бива да се оставят ключове от дома на леснодостъпни места, като например под килимчето пред вратата.
Вилите, които собствениците посещават сезонно, са другата предпочитана цел за крадците, предупреждават от МВР.
Ето и някои други съвети за общо предпазване от кражби:
При пазаруване и разплащане да не се отваря широко портмонето.
При попадане в навалица, чантите трябва да бъдат притиснати плътно до тялото, отпред.
При ползване на банкомат хората зад вас не бива да имат видимост към клавиатурата, на която набирате пин кода. Задължително закривайте клавиатурата с ръка.
Препоръчва се използването на банкомати, разположени вътре в сградите на банки, достъпът до които е ограничен и са под денонощно видеонаблюдение.
Лаптопи, камери, мобилни телефони, куфарчета с документи, дамски и други чанти, авто CD устройства, навигационни системи и други подобни вещи, оставени на видно място в автомобили, представляват често "обект на желание" за крадците.
Хранителен магазин в столичния квартал „Левски“ се е превърнал в обект на поредица от обири. За по-малко от месец един и същи крадец два пъти задига оборота и част от стоката в магазина, показват записи от охранителна камера. Припомнете си случая:
Какво четем:
🔴 Църквата почита света Анастасия🔴 Как да оцелеете при инфаркт ако сте сами!
🔴 Мъж от Тетевен нямаше никакъв избор, освен да прецака банката, която искаше да отнеме дома му...
Източник: Вести