Амбицията ни е да произвеждаме по 10 самолета годишно в България



Точно 100 години след построяването на първия български самолет, у нас отново ще се произвеждат самолети. До 10 самолета SKYLEADER 600 на година се надява да сглобява българската компания Aircraft Construction Service (ACS) в завод „ТЕРЕМ-Летец”. Ултралекият двуместен самолет ще струва колкото един луксозен автомобил – между 150 и 300 хил. лв. Движи се с бензин А95, като с него разстоянието между София и Варна може да се вземе за по-малко от 2 часа. Прави се по лиценз на чешката авиационна компания Jihlavan Airplanes. Тя ще доставя частите за сглобяваните у нас самолети. Копие на модела, който ще се произвежда в България, но сглобено в Чехия, вече е на летище Лесново, където се провеждат демонстрации.

Economy.bg разговаря с управителя на ACS Светлозар Дяков за това, как стана възможно у нас отново да се произвеждат самолети.

Г-н Дяков, 100 години след сглобяването на първия български самолет у нас отново ще се произвеждат самолети. Как се случи това?
Това стана възможно благодарение на амбицията и желанието на двама ентусиасти – бивши военни пилоти. Хората имат голямо желание да летят още от древността. За да летиш обаче, ти е нужен самолет, а за да летиш с малък самолет, трябва да си го купиш от чужбина. Така се роди идеята. Заедно с моя партньор – г-н Минков, започнахме да проучваме коя фирма предлага възможността да се сглобява самолет. Много е трудно някой да ти предостави това право. Първоначално се свързахме с американски производители, после се насочихме към европейски и по-конкретно към чешката компания JIHLAVAN Airplanes. Повече от 15 години тя се занимава с производство на ултралеки и леки самолети. Поръчахме този самолет, а наши специалисти отидоха в Чехия и започнаха сглобяването му. Спряхме се на него заради това, че е комфортен и има много добри летателни характеристики.

Чувствате ли се горди, че възобновявате производството на самолети у нас?
Това е детска мечта на всеки от нас. Винаги съм искал да се занимавам с производство на самолети. Вървим по този път в момента.

Какъв е потенциалът на завода? По колко самолета ще можете да сглобявате на година?
Производството на един самолет отнема 4 месеца – от изработването на тялото и крилата до завършването на тестовите полети. Периодът може и да е по-голям в зависимост от това какви допълнителни екстри се поставят. Ние имаме амбицията до края на годината в България да произведем и сме поръчали частите за 3 самолета. В годишен план се надяваме да достигнем до 7-10 самолета в зависимост от клиентите.

Колко души работят в завода?
Фирмата ни е представител на завода в Чехия и има сертификат за сглобяване и дистрибуция на територията на България, Гърция, Румъния и Полша. Избрахме „Терем Летец” за сглобяването на първите самолети. Ние предоставяме технологията и частите, а от тях е сглобяването. Искахме да си партнираме с тях, тъй като те са ремонтен завод за хеликоптери и самолети и са наследник на първата авиоремонтна работилница в България. Там работят специалисти с авиационно-техническо образование. Искахме да стъпим на техния опит, както и да привлечем нови хора, които да се ангажират с проекта. В момента в завода с проекта са ангажирани около 10 души, които са разпределени по самолета и двигателя, а други се занимават с електро- и авиационното оборудване на самолета.

Има ли вече интерес?
Има хора, които се интересуват от такива самолети не само в България, но и в Полша, в Румъния и в Гърция. Регулативната рамка за тези самолети излезе миналата година. Всеки желаещ може да си закупи самолет, да лети и да се обучава, следвайки определени норми. В България има училища, които обучават пилоти. Има много летателни площадки като тази на летище Лесново. Има хангари, където да се помещават самолетите.

Има ли конкретни заявки?
В разговори сме с няколко клиенти – от Румъния, от България и от Полша. С тях водим разговори дали да остане това оборудване, или да има допълнителни екстри.

Каква е базовата цена на самолета?
Базовата цена на модел, който е с друго оборудване, с неприбираем колесник и с малко по-слаб двигател, е от порядъка на 150 -160 хил. лв. Когато се добавят всички екстри, като кожени седалки, дигитално приборно оборудване, прибираем колесник, тогава цената може да достигне до 300 хил. лв.

С какво гориво се движи самолетът и колко харчи?
Той се движи само с автомобилно гориво – обикновен бензин А95. Самолетът е икономичен – на час разходът му е 15 литра. Като се движим с 220 км/ч, излиза по-евтино да отидете със самолет до морето от София, отколкото с кола.

За колко време може да се стигне от София до Варна?
За по-малко от два часа.

За какъв тип полети са предназначени тези самолети?
Тези самолети са предназначени за т.нар. „слънчева авиация” или полети денем. Не е позволено този тип самолети да летят нощем. Освен това те не могат да летят в сложни метеорологични условия – в дъжд или при бурно време.

Каква височина може да достигне самолетът?
Най-подходящо е да се лети до 4 хил. м. с този самолет, защото той е витлов.

Докъде можем да стигнем с такъв самолет?
С този самолет нашият пилот прелетя от Чехия дотук – 1200 км. с 90л. гориво за около 5 часа.

Какви са параметрите на самолета?
Скоростите на сриване са много ниски благодарение на добрия профил на крилото, което води до безопасността на самолета. Дори и да се случи някаква извънредна ситуация, самолетът разполага със система, която изстрелва парашут. Той приземява самолета заедно с екипажа на Земята. Колесникът е прибираем, което увеличава леталетните характеристики на самолета. Качеството на крилото позволява изпълнението на полет дори и със спрял двигател и приземяването без проблеми. Има GPS в самолета, на който може да се изработи план за полет, което му дава възможност непрекъснато да следи къде се намира над Европа. Самолетът е снабден и с автопилот, който му придава комфорт при пилотиране при по-дълги полети.


Какво четем:

🔴 Деян Енев: "Калуня-Каля" можеше да бъде българският Нобел

🔴 10 незабравими реплики от "Оркестър без име"

🔴 Историята помни победителите. Стоичков – ще се повтори ли?

Източник: economy



Коментари



горе