10 км от оградата по границата с Турция са готови



10 км от оградата по границата с Турция са готови

10 километра от оградата на границата с Турция на територията на областта вече е готова, съобщи на пресконференция областният управител на Хасково Станислав Дечев. По план края на отиващата си 2015-а е трябвало да бъдат изградени 7,4 км.

Държавата е отпуснала допълнителни средства, с които е станало възможно построяването на още 2,6 км над предвиденото.

„До пролетта, в следващите 3-4 месеца ще са готови 26 километра от общо 33 км дължина на защитното съоръжение по границата ни с Турция на територията на Хасковски регион”, допълни Дечев.

Първата отсечка от 5 км от ГКПП Капитан Андреево до река Каламица е с двуредова ограда. Това е равнинен и лесно проходим район, който най-често избират за своите набези каналджиите и нелегално преминаващите в България чужденци. Втората отсечка от 5 км, между граничните село Щит и Маточина, е със завършена едноредова ограда.

Освен загражденията, пограничната ограда включва и път, по който да се движат охраняващите патрули. Той е зъваршен в цялата му дължина. Пътят от Свиленград до Маточина, част от който е силно амортизиран, а на места и почти напълно разрушен от тежките машини няма да бъде забравен. Той ще бъде рехабилитиран след края на строителството, увери областният управител на Хасково.

Преди седмица жители от свиленградските села скочиха заради осеяния с огромни дупки път. За някои села това е единственият маршрут до Свиленград. Станислав Дечев увери, че МРРБ е запознато с проблема и срещат пълно разбиране и подкрепа. Разговаряно е и с фирмата изпълнител.

От началото на декември Областна администрация вече не стопанисва граничните пунктове, а тази дейност е прехвърлена на Агенция „Митници”. Досега областният управител отговаряше за осветлението и почистването на пунктовете.

Областна управа завършва 2015-а в силно намален състав. 4 са незаетите щатове от 33, при това едни от най-важните. Все още не са назначени заместник-областни управители.

Тези места останаха свободни, след като предишният губернатор Добри Беливанов стана кмет на Хасково. Заместникът му Станислав Дечев зае неговото място. Другият заместник Милена Рангелова беше избрана за кмет на Симеоновград. Управата няма и главен секретар, а финансовият контрольор е отишъл на работа в община Хасково.


Какво четем:

🔴 Велики думи на велики българи за родината

🔴 За първи път! Показаха короната на най-великите български царе (СНИМКИ/ВИДЕО)

🔴 Стела Енева спортист с увреждания номер 1 на България

Източник: Кмета



Коментари



горе