Давам царската корона, ако решат демографския проблем



Короната на унгарските крале е изложена в парламента на Унгария, за да напомня на депутатите че е символ на държавността...

Ние сме имали 4-5 царски корони, но всички – за съжаление – са завършвали в чужди ръце и следите им се губят. Това заяви за Факти.бг преди представянето - на 23 декември -  на реставрираната средновековна корона на българските царе директорът на НИМ Божидар Димитров.

Короната на Първото българско царство е отнесена във Византия, след като падаме под византийска власт, и не знаем съдбата й. Короната, подарена от папа Инокентий през 1395 година, е попаднала в ръцете на турците и нейните следи също се губят, поясни Божидар Димитров.

Това не е някакъв уникум. Много страни са загубили средновековните си корони. В началото на годината аз с изумление разбрах, че унгарската корона – пред която унгарците просто благоговеят – е копие.

Тя дори не е в националния им историческия музей, а се намира в парламента, за да напомня на депутатите, че е символ на унгарската държавност, коментира Божидар Димитров.

Короната е направена по стенописи, гравюри, снимки. Ние също имахме на стенописи две прекрасни изображения на българската царска корона – на цар Константин Тих в Боянската църква и на цар Иван Александър в Бачковския манастир.

По тези изображения се обърнах към дарители, да дарят злато, бисери, скъпоценни камъни, за да направим короната.

Намериха се хора, които подариха един килограм и половина злато – Лъчезар Цоцорков, председател на Надзорния съвет на Асарел Медет. Една млада жена на име Елена Василева подари над 500 бисера и скъпоценни камъни. Намери се и един гравьор Стойчо Везенков, който доброволно се съгласи да направи копията. България няма да плати и стотинка, благодарение на гражданите патриоти.

Продължава и реставрацията на Голямата базилика в Плиска – също важен държавен символ. Това е най-голямата църква в Европа – чак до XIV век. Дълга е 102.50 метра и широка 30 метра. За тези, които не могат да си го представят – представете си един футболен стадион.

Изгражда се със средства на държавата – малко – и много от страна на граждани, които даряват средства. Българи от целия свят даряват средства.

В отговор на въпрос „ще дадете ли короната в парламента”, Божидар Димитров заяви:

„Когато приемат един закон за българското гражданство, тогава ще им дам короната, защото ще обявя, че там има държавници, а не просто политици. Законът бе гласуван на първо четене. Те трябва да си дадат сметка, че с този закон за една година ще оправим демографския проблем.

Можем да приемаме по 50 000 хиляди българи годишно, сега приемаме само по десетина хиляди. Но този закон ще облекчи процедурата и ще я направи равна на унгарската и румънската. Когато приемат този закон, тогава може да им дам короната”.

Божидар Димитров коментира, че най-тежкият проблем на България е демографският. Нацията намалява с 40 000 души годишно. Всички останали закони – съдебна реформа, строителство на магистрали и други – стават безпредметни, когато след 30-40 години други хора, не българи, ще ползват тези неща.

Демографският проблем ни е най-важният, подчерта Димитров.

Още по демографската тема

ООН прогнозира, че българското население ще намалее наполовина до 2100 г.

Тенденциите за намаляване на раждаемостта и масова емиграция могат да доведат до ограничаването на населението на България наполовина до 2100 г.

Това е едно от заключенията на нов доклад на Департамента по икономическите и социалните въпроси в ООН, цитиран от британския в. "Индипендънт".

Според прогнозите на ООН населението на България ще намалее в следващите десетилетия до 3 406 000 души. 

Организацията посочва подобни песимистични данни и за още 10 държави – Молдова, Босна и Херцеговина, Румъния, Украйна, Сърбия, Хърватия, Латвия, Япония, Унгария и Литва, които ще изгубят над 15% от населението си до 2050 г.

В глобален план ООН очаква до 2100 г. населението на Земята да отбележи увеличение от 52%, достигайки 11.2 млрд. души. Въпреки това в последния доклад на организацията по темата се казва, че 48 държави по света ще отчетата намаляване на населението до 2050 г.

Ако тенденцията се запази, нещата може да станат още по-драматични. Според прогнозите на ООН и други държави може да изгубят над половината си население до 2100.

В ООН смятат, че има 23% шанс световното население да се стабилизира и дори да намалее до 2100 г., допълва "Индипендънт".


Какво четем:

🔴 Братя художници спасяват изчезващи породи животни

🔴 Целта ми е да играя за България на олимпийските игри

🔴 Безработна вдовица съм, децата ми гладуват

Източник: Българи



Коментари



горе