Теодора Димова: Книгите се появяват точно когато можеш да ги видиш с отворено сърце
В края на годината неизбежно идва времето за осмисляне на постигнатото и набелязване
на целите за бъдещето. По традиция "Дневник" се обръща към писатели, издатели
и преводачи, с въпроси за тяхната лична класация на литературната 2015 г. и за
очакванията им към новата година. Отговорите им може да четете в специалната тема "Годината".
Своите предпочитания и очаквания споделя писателят и драматург Теодора Димова - автор на романите "Емине", "Майките", "Адриана", "Марма, Мариам" и "Влакът за Емаус". Нейни са пиесите "Без кожа", "Кучката", "Змийско мляко", "Любовници" и др. Романът "Майките" е преведен на десет езика и е носител на голямата награда за източноевропейска литература на KulturKontakt и Wieser Verlag в Австрия. В края на тази година излезе най-новата ѝ книга - сборникът есета "Ороци".
Какво планирахте, но не ви остана време да прочетете през изминалата година? А да напишете?
– Не успях да прочета много книги, за съжаление. Втори и трети том на "Архипелаг Гулаг" на Ал. Солженицин, започнах да препрочитам, но не завърших "Възкресение" на Толстой, не остана време за новия прочит на приказките от "Хиляда и една нощ" на Ханан ал Шейх, за "Беседи за Литургията" на йеромонах Атанасий Йевтич, "Малкият приятел" на Дона Тарт, един наскоро излязъл роман на съвременния немски автор Петер Ваверцинек, озаглавен "Безмайчинство" на тема децата сираци.
Все пак успях да се организирам и да съставя книгата си с есета "Ороци", която имаше своята премиера на коледния Панаир на книгата. Така че на втората част на въпроса ви все пак мога да отговоря не толкова тревожно.
Кои книги очаквате с нетърпение през 2016 г.?
– Книгата за мен е като жив човек, като приятел и съмишленик, с когото се срещаш и споделяш дори най-съкровените си неща.
Забелязала съм, че книгите, както и хората, се появяват точно в този момент, в който можеш да ги оцениш и да ги видиш с отворено сърце. А човек винаги очаква с нетърпение срещата си с нови приятели.
Кое беше литературното събитие на 2015 г. - по света и у нас?
– Може би Нобела за литература на Светлана Алексиевич – един толкова необичаен и нестандартен автор, колкото и нападки да понесе заради спекулациите с политическата й позиция.
А Вашите лични филм, изложба, постановка, събитие от българския културен живот?
– Срещата ми с "Испанска балада" на Лион Фойхтвангер и последвалият челен сблъсък с Толедо и Мадрид; "От 25-ия час до вечния час" на отец Вирджил Георгиу; американският сериал "Homeland" (у нас преведен като "Родина" - бел. авт.) и ужасът от сравнението с нашумели родни сериали; "На РБ" на Ал. Морфов; наградите за поезия на името на Николай Кънчев, които тази година бяха дадени на Ани Илков и Надежда Радулова.
Коя книга ще подарите за Коледа?
– "От 25-ия час до вечния час" на отец Вирджил Георгиу.
Какво четем:
🔴 Султан кебап🔴 Джипи в Родопите с 35 години стаж: Природата ни е благословила с мед и чесън
🔴 Александър Батенберг открива първата ледена пързалка у нас
Източник: Дневник
Коментари
