Малките звезди на България
Те са малки, но блестят с огромна светлина. Те знаят как да очароват журито и камерата и да завладеят сърцата ни от големия екран. Те са новите големи звезди на България. Сърцата на публиката печелят не само малчугани с ангелски гласове, но и хлапета с таланти в спорта и рисуването. Повод за гордост бяха и децата със златни медали от света на музиката. Звездичките са не само известни, но вече допринасят и за семейния бюджет.
Ангелския глас Крисия
Малката чаровница завладя сърцата на всички българи и стана национална гордост след второто място, което спечели на детската „Евровизия” 2014 г. в Малта. Сладураната се радва на огромен интерес и обикаля събитие след събитие и през 2015-а. Талантливото момиченце се занимава и с народни танци и модерен балет. Истинската слава я спохожда, когато печели кастинга за сценична половинка на връстника си Димитър Андреев. Двете хлапета стават невероятна екранна двойка. Слави Трифонов дори им отделя в шоуто си петъчна рубрика „Запознай се с малките”. Усмивката на България започнала да се развива сама още на 4 годинки и си пускала песнички от компютъра, които запаметявала, без да ги разбира. Седем години по-късно малката госпожица е истинска звезда и се конкурира за участия с големите в шоубизнеса у нас.
Виртуозните пианисти Хасан и Ибрахим
Близнаците Хасан и Ибрахим са виртуозни пианисти и заедно с разградския славей Крисия вече втора година продължават да владеят сърцата ни. Успехите на малчуганите от Шумен започват от Международния конкурс „Андрей Стоянов“ през 2012 г. Хасан става първи, Ибрахим - четвърти. Зареждат се участия в Италия, Истанбул, Москва. През миналата година в Истанбул на конкурса Pera Piyano свирят на четири ръце рапсодия „Вардар“ на техния съгражданин Панчо Владигеров. С „Вардар” стигнали и при Слави. Той ги забелязал покрай церемонията по връчването на наградите на фондацията на Димитър Бербатов и ги поканил за участие. През юли пък малките таланти се забъркаха и в скандал и бяха дисквалифицирани от музикалното състезание „Американ протеже”. Причината беше, че са били нарушени строгите правила на концертния комплекс в Ню Йорк „Карнеги хол”. През пролетта близнаците си поделиха първото място в известния американски конкурс, а за да отидат в Америка, правителството им даде 20 000 долара.
Габи - цветът на надеждата
Събитие №1 у нас не само през тази, но и през последните 10 години определено беше детската „Евровизия”. Габриела Йорданова и Иван Стоянов показаха „Цветът на надеждата” на грандиозна сцена и създадоха шоупродукт на световно ниво. Детето чудо от Русе приличаше на принцеса с дългата си рокля във виолетово, а Иван се включи убедително на втория куплет в черен смокинг и лилава папийонка.
Малката госпожица обаче има в актива си участия в конкурси в Беларус, Унгария, Румъния и Италия, а широката аудитория я познава и от „Големите надежди” по Нова. Освен с вокален потенциал там момичето разчувства журито и с прекрасните си изпълнения на цигулка. Основен ментор на Габриела в музиката е брат й, който е оперен певец. Плуване, модерен балет и мюзикъли са другите страсти на талантливото дете от Русе.
Цветан разби теста на МЕНСА
15-годишно момче от Пловдив разби теста на МЕНСА. Цветан Чуканов е постигнал впечатляващия резултат за възрастта си от 99% и има IQ 154. Тийнейджърът учи в математическата гимназия „Акад. Кирил Попов” в Пловдив. Един ден прочита за теста в интернет и решава да провери възможностите си. В теста има 45 въпроса – 3 реда с по 3 колони, и трябва да се открие 9-а вярна фигура. Според него фактът, че заляга над математиката, му е помогнал, защото има логически съждения и прогресии. На успеха му най-много се зарадвал по-големият му брат, който следва в Англия. Цветан обаче признава, че математиката, макар да му е била от полза за теста на МЕНСА, не е любимият му предмет. По-интересни са му хуманитарните науки и вероятно ще следва право.
Наш ученик с награда от ЮНЕСКО
Цветомир е дванадесетокласник от врачанското училище „Козма Тричков“ и беше отличен от ЮНЕСКО заради мултимедийната си презентация за Природен парк Пирин. Наградата му беше връчена лично от генералния директор на световната организация Ирина Бокова. Цветомир разбрал за проекта на ЮНЕСКО от класната си ръководителка през лятото на миналата година. Идеята била участниците да си изберат едно съкровище. Ученикът си избрал парк Пирин. Само месец след като изпраща проекта си, от Министерството на образованието му се обаждат с новината, че е сред поощрените участници в конкурса. Форумът в столицата обаче се отлага и едва сега - на 12 декември, генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова му връчи грамотата за добро представяне.
Златните сърца в математиката
Талантливите ни и гениални деца жънат множество успехи на различни научни олимпиади в чужбина. През тази година 11 българчета спечелиха златни купи и бяха окичени с лаврови венци след блестящо представяне на финалния кръг на турнира „Математика без граници”, който се проведе в Несебър. 820 ученици от 1-ви до 12-и клас от 9 страни бяха допуснати до финала. Млади математици от Азербайджан, Беларус, България, Казахстан, Китай, Мексико, Русия, Турция и Узбекистан мериха сили на състезанието. Лаврови венци и златни купи заслужиха Габриела Докова, Виктория Пламенова, Калоян Цанев, Елисавета Георгиева, Антония Илиева, Андон Тодоров, Мартин Копчев, Йоан Найденов, Иво Владиславов, Златина Милева и Георги Марков.
Математиците Петър и Георги пък достигнаха второ място на най-престижното състезание за предуниверситетска наука INTEL в САЩ. Единият от тях е младият математик Петър Гайдаров, който се прочу и като момчето, решило нерешима математическа задача.
Лили чупи рекорд от 1987 г.
Лиляна Георгиева не само спечели сребърен медал на европейския олимпийски фестивал за кадети в Тбилиси, но и подобри националния рекорд на 800 метра за момичета под 16 години и се изкачи до №2 в световната ранглиста за своя набор. Лиляна е на 15 години и преди надпреварата в Грузия имаше личен рекорд от 2:10.75. Българският рекорд за девойки младша възраст (под 16 години) беше 2:10.62 на Милка Михайлова от 1987-а. На 28 юни в Пловдив детето чудо се приближи само на 13 стотни до него, но в Тбилиси го разби, при това с близо три секунди – 2:07.89.
Възпитаничката на Радмила Станкович дори се изкачи на 6-о място в българската ранглиста за по-горната възрастова група – девойки старша възраст (под 18 г.). Един поглед към световната класация за кадети за 2015-а (най-възрастните в нея са родени през 1998-а) показва, че Лиляна е №23, но втората най-бърза от своя набор (2000).
Самуил управлява совалка на НАСА
11-гoдишният Сaмyил Никoлoв oт Вeликo Tъpнoвo зане кaк ce yпpaвлявa кocмичecкa coвaлкa и кaк дa ce cпpaвя в oткpития Кocмoc. Toй e cpeд мaлкoтo бългapcки дeцa, yчacтвaли в oбyчeниe в бaзaтa зa пoдгoтoвкa нa acтpoнaвти нa НАСА в тypcкия гpaд Измиp. Той e пpeминaл пpeз интeнзивнaта пpoгpaмa зaeднo c oкoлo 140 дeцa и млaдeжи oт цял cвят. Нapeд cъc зaдълбoчeнaтa тeopeтичнa пoдгoтoвкa тe ca изпoлзвaли тpeнaжopи и cимyлaтopи, c кoитo тpeниpaт иcтинcкитe acтpoнaвти. В eднoceдмичния лaгep в кocмичecкия цeнтъp Space Camp cлeд cпeчeлeн кoнкypc ca yчacтвaли 20 бългapчeтa, a нaй-мaлък cpeд cтипeндиaнтитe e Сaмyил.
Четири медала завоюва българският отбор по астрономия на международна олимпиада в Русия през октомври тази година. Един златен, два сребърни и един бронзов медал спечелиха учениците ни на състезанието в град Казан. Със златен медал се прибра Стефан Иванов, в 9-и клас на ПМГ „Акад. Никола Обрешков” - Бургас. Той получи и специален диплом за най-висок резултат от всички участници в олимпиадата.
Георги Александров, в 9-и клас на СМГ „Паисий Хилендарски”, завоюва сребърен медал, а съученикът му Бойко Борисов също спечели среброто. Петър Димитров, в 9-и клас на НПМГ „Акад. Любомир Чакалов” в София, беше отличен с бронзов медал.
Какво четем:
🔴 Какво да правим с нежеланите подаръци🔴 Петте храни, които ни подмладяват
🔴 Онколог: Туморите започват с гъбичката "кандида албиканс" и се лекуват с хлебна сода
Източник: Монитор