Да не забравяме, че сме българи...



Акад. Григор Велев е роден през 1935 г. в Хасково. През 1958 г. се дипломира във Висшия медицински институт – Пловдив. След конкурс започва работа в Катедрата по патология в ИСУЛ, София. През 1989 г. е избран за ректор на Висшия медицински институт - Стара Загора. Специализира в Москва и Париж. Научното му творчество включва 137 публикации в областта на стомашно-чревната, чернодробната, онко- и имунопатологията, сред които и пет монографии. Под редакцията му са написани „Ръководство за лекари патолози по Обща и клинична патология” и четири учебника за студенти по „Обща патология” и „Клинична патология”. 

Радетел на изконно българското във всички области на живота и виден общественик от широк мащаб. От 1995 г. е председател на „Движението за приятелство и сътрудничество между Република България и Република Македония”. В политическата си дейност последовател на лозунга: „НЕ на фикусите в политиката! В Европа с нов морал!“ Създател и председател на БАНИ…

- Уважаеми акад. Велев, какво в общественото пространство наложи учредяването на Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ)? На какви по-ранни граждански начинания е правоприемник?
- Българската академия на науките и изкуствата беше създадена през 1940 г. от акад. проф. д-р Богдан Филов като гражданска научно-творческа организация с цел обединяване на българския национален елит в областта на науката и изкуството. През 1945 г. 25 души академици са арестувани и предадени на Народния съд, където са съдени за великобългарски национализъм и шовинизъм. Трима са осъдени на смърт и разстреляни. Всички останали членове на академията са репресирани. През 1948 г. по предложение на Георги Димитров в нарушение на Устава на Академията е трансформирана в партийно-държавна научна институция БАН с основна задача да пропагандира идеите на марксизма-ленинизма. През 2004 г. група български учени по моя инициатива възстановихме БАНИ с Устава на закритата Академия през 1948 г. Днес в БАНИ членуват 421 члена, от които 188 академици, 134 дописни членове, 73 член наблюдатели и 26 почетни членове

- Къде по скалата на държавната значимост и актуалност се разминават Академията и „традиционната“ БАН?
- БАНИ е гражданско научно-културна институция, изградена в съответствие със статута на академиите от Европейския съюз. Тя не се занимава с политика и пропагандиране на партийни идеологии. Нейната основна цел е интелектуално обединение на българския национален научно-културен патриотичен елит; да пропагандира постиженията на българската университетска наука и изкуство у нас и в чужбина; БАНИ е регистрирана като организация в обществена полза и не получава субсидии от държавата за разлика от БАН, която е държавна институция и е продължител на дейността на комунистическата БАН

- Какви са основните приоритети на БАНИ, адресирани към потребностите на новото време?
- На първо място е да организира и пропагандира постиженията на българската наука чрез конгреси, конференции и симпозиуми. На второ място - да подготвя научни проекти, с които да участва в национални и международни проекти. На трето място - да организира културни програми със своите театрални и концертни трупи в страната и чужбина, с което да запознае чуждестранната публика с постиженията на българското песенно изкуство.

- Бихте ли посочили някои от нейните най-видни членове?
- В академията членуват учени, които работят в 15 области на науката. Тук ще се спра основно на носителите на академично звание.
В областта на медицината са Младен Григоров, Захари Кръстев, Витан Влахов, Надка Бояджиева, Маргарита Каменова и др. В областта на селскостопанските науки - Иван Станков, Славчо Панделиев, Димо Гиргинов, Иван Атанасов, Карю Карев. В математиката - Николай Хаджииванов, Сава Гроздев… В областта на инженерните науки Бойко Рангелов – геофизик, Гаро Мардиросян – космически изследвания, Дончо Партов – механика, инж. Николай Петров – информационни системи. В областта на историята - Пламен Павлов. В архитектурата Николай Тулешков. Езикознание - Иван Харалампиев. Икономика - Георги Маринов, Димитър Иванов, Димитър Димитров. Социология и философия - Александър Гънгов, Георги Фотев, Крум Крумов, Орлин Загоров… В областта на изкуството: театралите Васил Михайлов, Татяна Лолова, Стоянка Мутафова, Николай Николаев, в цирковото изкуство Александър Балкански и Астор, в поп музиката Йорданка Христова, Орлин Горанов, Васил Найденов. Сред нас са композиторите Тончо Русев и Александър Бръзицов, клавирните изпълнители Атанас Куртев и Явор Димитров, диригентите Емил Янев, Валентин Бобевски. В изобразителното изкуство Иван Газдов и Симеон Спиридонов, в литературата Евтим Евтимов, Драгомир Шопов, Благовеста Касабова и т.н., и т.н.

- Какви са международните контакти на БАНИ, в кои области и какво предстои да бъде реализирано в близко бъдеще по отделните направления?
- В академията членуват 38 чуждестранни членове от САЩ, Германия, Сърбия, Словения, Русия. На този етап имаме близки връзки със Сръбската кралска академия. Предстои ни да установим контакти с академиите от страните от Европейския съюз.

- Какви цели сте си поставили Вие лично като пръв председател на Академията?
- Да укрепя Академията като национална научно-културна институция и да я превърна в обединителен център на българските учени от всички университети на страната.

- Какво ще пожелаете на българския народ, който днес е подложен на редица трудности и на откровена духовна недостатъчност?
- Живеем във време на демографска катастрофа, когато 9 българи умират на час, а намаляваме с 220 души на ден. Във връзка с това ще направим всичко възможно да просветлим умовете на малограмотните ни управници. И на второ място да положим усилия за национално и гражданско възпитание на българската младеж, която е в състояние на денационализация.

- А какви послания ще отправите към сънародниците ни в диаспората?
- Да не забравят, че са българи. Да възпитават своите деца в духа и добродетелите на нашата нация. Да поддържат жива връзка със своето отечество България и макар от чужбина да работят за нейния просперитет…

Георги Н. Николов
кореспондент на в. „България“


Какво четем:

🔴 Първи юбилей за Малко Българско Училище в Чикаго

🔴 Един от най-добрите гинеколози в Америка е българин

🔴 Българката Албена Данаилова получи цветя от диригента Марис Янсонс по време на Новогодишния концерт във Виена

Източник: Bulgaria Weekly



Коментари



горе