Вяра, скочила срещу гаф в Закона за студентските кредити, вече е адвокат, намери съмишленици, но търси още
Вяра, съпругът й Кристиян и двете им дъщери. Снимка: Личен архив
26-годишната майка на две дъщери Вяра Видова, която се сблъска с явна несправедливост заради недоогледан текст в Закона за студенските кредити, е издържала успешно изпита си за адвокат и предстои да бъде вписана в бургаската колегия.
Вяра е все така твърдо решена да се изправи срещу системата, защото смята, че е ощетена с отказа на Министерството на образованието да изплати ползваните от нея заеми. Тя е намерила съмишленици след публикацията в "24 часа" от юли, но търси още засегнати.
По време на следването си младата бургазлийка ползва два кредита - единият за покриване на таксите за обучението, другият за отглеждане на дете. Тя ражда първото си момиченце на 21 г. - през 2011 г. Две години по-късно забременява отново. Тогава се информира за правата си, а първото й посещение в банката е с оптимистичен резултат.
"Обясниха ми, че на основание чл. 8.3 от договорите и чл. 27, ал.1, т.3 от Закона за кредитиране на студенти и докторанти кредитите ми ще бъдат погасени след раждане на второто ми дете”, спомня си Вяра.
Чл. 27 от визирания закон посочва случаите, в които кредитите се погасяват от МОН. В ал. 1 т. 3 е записано: “Раждане или пълно осиновяване в рамките на 5 г. от изтичане на гратисния период”. Законодателят е “пропуснал” да включи времето на самото следване, вероятно приемайки, че това се подразбира от самото име на закона - кредитиране на студенти и докторанти.
Малко преди да стане майка за втори път Вяра Видова отново посещава банката и тогава разбира, че няма да може да се възползва от предвиденото в закона погасяване на кредита. Получава отказ и обяснение, че второто й дете следвало да се роди, след като завърша, т.е. след изтичане на гратисния период". Експерт от МОН дори я съветва, че още има шанс да влезе в буквата на закона - ако роди трети път.
Припомняме какво отговориха от МОН на запотване на "24 часа": "За да се приложи разпоредбата на чл. 27, ал. 1, т. 3 от Закона за кредитиране на студентите и докторантитее необходимо да е налице непогасено задължение, да е изтекъл гратисният период на кредита, да е настъпило раждане или пълно осиновяване на второ или следващо дете, раждането или осиновяването да е станало в рамките на 5 г. от изтичане на гратисния период".
Т.е. при буквалното възприемане на законовия текст се изключва срокът на самото обучение, макар че законът е създаден именно за студенти и докторанти и излиза, че привилегията не е за хората, създали второ дете по време на следване или докторантура, а в 5-те години след тях.
Именно в този смисъл МОН е прилагало закона, приет на 23 юли 2008 г.
По това време министър на образованието е Даниел Вълчев. "Тези, които имат второ
дете преди началото на гратисния период, искат опрощаване на кредита си "по аргумент
за по-силното основание". За съжаление трайната практика на МОН от последните
години е в обратен смисъл. Мисля, че подобно тълкуване лесно може да бъде преодоляно,
тъй като очевидната воля на законодателя е да бъде "не по-късно от...", коментира
проф. Вълчев след запитване на "24 часа". Според него най-лесният начин е бърза
законодателна инициатива.
Според други юристи корективно тълкуване на закона от самото министерство би било достатъчно, за да се прилага той по начина, по който очевидно е бил замислен от създателите си.
Надявам се да ме потърсят още майки, така стъпките, които обмисляме, ще имат по-голяма тежест, коментира Видова. Тя обясни, че заедно с екип юристи работят върху план, чиято цел е не само да бъдат опростени нейните кредити, но да бъде сложен край на абсурдната практика същинските адресати на привилегията да не могат да се възползват от нея.
Какво четем:
🔴 Вековните букови гори в Централния Балкан влизат в списъка на ЮНЕСКО🔴 50 от най-добрите снимки на 2015-а
🔴 "Не забравяйте, че България ви обича"…
Източник: 24 часа