Акад. Георги Марков: Давутоглу да не е велик везир, че да звъни на Борисов след полунощ?!



Предколедната реч на почетния лидер и създател на ДПС Ахмед Доган пред елита на партията взриви не само членовете и привържениците на движението, но и целия политически елит. Доган направи анализ на международното положение и на ситуацията в България и остро осъди вече бившия лидер на ДПС Лютви Местан, че е заел позиция в конфликта между Москва и Анкара по повод свалянето на руския самолет. Дни след това Местан беше свален от всички постове в ДПС и в парламентарната група и бе изключен от партията. „Всеки ден" потърси по темата мнението на видния историк акад. Георги Марков.

Акад. Марков, как разчитате речта на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган пред елита на партията по време на новогодишното тържество?

Речта на Доган бе очаквана, защото Ердоган и Давутоглу се опитват да откраднат създадената от Доган партия. Първият опит бе с Касим Дал, тогава те не успяха. Сега с Лютви Местан и той не успя. Вероятно ще има и други опити. Ахмед Доган е прав, че ДПС не може да се превръща в пета колона на Турция. Това го компрометира в българското обществено мнение. В Анкара и политици, и вестникари говорят за „нашата турска партия в България". А Доган се стреми от години да направи ДПС българска национална партия. Тук е сблъсъкът с Касим Дал и Лютви Местан и други хора, пряко свързани с Анкара. Те просто изпълняват задачите, които се възлагат от турското правителство. Съпротивата на Доган е очаквана, защото той има друг замисъл - ДПС да не е турска партия, а от етническа да се превърне в национална партия.

Очаквате ли разцепление в редиците на ДПС? Смятате ли, че Лютви Местан би могъл да оглави нов, проислямистки проект, вдъхновен от Партията на справедливостта на турския президент Реджеп Ердоган и премиера Ахмет Давутоглу?

Възможно е от Анкара да възложат на Лютви Местан да поеме една нова протурска ислямистка партия, като те ще разчитат главно на влиянието на изселническите организации. Те са свързани с турското правителство и се финансират от него. Ще е любопитно доколко турското правителство може да проникне чрез изселниците в самата България. Според мен ще е трудно, защото Доган е добър партиен строител и той държи добре юздите на партията. Опитите да се превземе ДПС досега бяха неуспешни. Лютви Местан се компрометира много с укриването в турското посолство. Един български политик търси сигурност в чуждо посолство - това е много компрометиращо за него. Ясно е, че той е пряко обвързан с Анкара. Познавам българските турци - тези, които са останали тук - те милеят за България, те са патриоти. Самият Доган с тази негова постъпка се показа като един български патриот.

Местан се е срещал с турския премиер Давутоглу, след като бе отстранен от лидерския пост. Ще продължи ли натискът от Ердоган и Давутоглу към българските власти, за да подкрепят Местан? Премиерът Бойко Борисов каза, че и двамата турски държавници са му звънели посред нощ, за да го карат да заеме позиция в полза на Лютви Местан.

Натискът ще продължава, тъй като последните десетина години тази неоосманистка стратегия на Давутоглу е съчетана с ислямизма на Ердоган и бляновете по Османската империя. Те наричат Балканите „нашето османско наследство". Давутоглу в книгата си „Стратегическата дълбочина" чертае една ислямска дъга на Балканите. Турция не може с ятаган да завоюва Балканите. Това османско геополитическо пространство може да се владее чрез икономика, религия, пропаганда. Давутоглу чертае ислямските общности в Босна, Албания, Косово, Македония, Родопите, Западна Тракия. Миналата година Ердоган продължи ислямската дъга нагоре към Лудогорието, т.е. към Делиормана - Търговище. Нещата са очевидни и техният имперски синдром трябва да бъде обуздан.

Как може да звънят на министър-председателя на България в 1 часа след полунощ и да му се разпореждат?! Давутоглу не е велик везир, нито пък Бойко Борисов е валия на Дунавския вилает. България отдавна не е Дунавски вилает и тези мераци трябва да им се пресушат, защото подобно поведение е много безочливо. Борисов правилно отказа разговорите посред нощ. Нима Давутоглу може да се обади на гръцкия министър-председател или на сръбския посред нощ?!

Той знае какъв ще е резултатът. Тук става въпрос за национално достойнство и реакцията на Борисов бе достойна. Давутоглу обаче е звънял и е настоявал да спаси, както казва Доган, „петата колона". Не може такава пряка намеса и вицепремиер, и външен министър да идват на частно посещение из Родопите заедно с турския посланик. Какво демонстрират из Родопите?!

Чашата преля и примера го даде Ахмед Доган. Той направи великолепен анализ за отношенията между Русия и Турция. Той правилно каза, че България и българските турци не може да станат пушечно месо и заложници на Република Турция.

За пореден път обаче България се оказва като боксова круша в сблъсък между Русия и Турция. Каква трябва да е позицията на България?

Русия и Турция са водили 10 войни. Нашата е деветата, която наричаме Освободителна. Тези две империи са се сблъсквали непрекъснато през последните 300 години и когато Руската империя е във възход, Османската отслабва. След разпадането на Съветския съюз Турция си въобрази, че е над Русия и нейният имперски синдром се оказа по-силен от руския. Турция обаче не може да вкара НАТО в конфликт с Русия. НАТО не бива да се подвежда и да слуша нарежданията на САЩ. Не може винаги да заставаме зад Турция, макар че сме съюзници в НАТО.

Турция и Гърция са в НАТО от 1952 година, знаем за конфликта в Кипър. Какви съюзници?! НАТО е ориентиран само срещу външна заплаха. Пактът не се намесва в конфликти между самите членове. Трябва много да внимаваме и да не разчитаме на НАТО в това отношение и да не изостряме отношенията с Русия. Някои политици у нас се правят на закъснели стамболовисти. Ние не можем да участваме в санитарния кордон, който САЩ изграждат срещу Русия. Едно е Прибалтика, друго е Полша, Украйна, трето е Румъния и четвърто България. България исторически няма вражда с Русия, която сега някои се опитват изкуствено да насаждат.

България трябва да си пази територията, да не бъдем разграден двор, много да внимаваме за границата с Турция. Трябва отново да укрепим границата, както беше укрепена преди 1989 г. Не можем да я разграждаме, защото има заплаха. Ние сме си разградили съюзническия двор и може да има една военна разкопка из Родопите. Не ми се мисли какво би станало при нашето положение с армията. Вижте Турция как се разхожда в Северен Ирак, в Северна Сирия. Това е нашето имперско пространство, си мислят в Анкара. Заплахата не е Русия. Заплахата е Турция именно защото е в НАТО. При един конфликт Съединените щати ще изберат Турция. Те подкрепят Турция, това е техният стратегически съюзник.

Възможно ли е Турция да направи някакви провокации в България, използвайки бежанците? Според вас радикални елементи може ли да извършат терористичен акт у нас?

Както вече казах, българските турци са мирни и добри хора. Но вече има пета колона на Турция в България и ако се създаде такава проислямистка партия с Местан или с някой друг, могат да предизвикат какво ли не. Много трябва да се внимава. Има всякакви запалени глави. Вижте какво става в Близкия изток. Сунити и шиити не могат да се разберат, да не говорим за мюсюлмани и християни. Много трябва да внимаваме и да не разчитаме на гаранция от НАТО. Ние трябва да си опазим границата с Турция. Трябва да продължим изграждането на стената по границата. Те винаги може да ни залеят с мигранти. В момента Европейският съюз е в ръцете на Ердоган. На Анкара се дават милиарди за бежанците. Те може да пуснат още милион и половина мигранти към Европа. Може и през България да ги пуснат. И ние какво правим?! Не трябва да разчитаме само на съюзниците от Турция. Нашите интереси са различни.


Какво четем:

🔴 Навършиха се 30 години от откриването на Рогозенското съкровище

🔴 Над 370 000 българи празнуват на Ивановден

🔴 Мъжко хоро Калофер 2015

Източник: Всекиден



Коментари



горе