След като бе приет в пет английски вуза, Димитър Пандов избра Техническия университет в Карлсруе



Колко струва и лесно ли е да си студент в Германия

21-ГОДИШНИЯТ ДИМИТЪР ПАНДОВ Е ЕДИНСТВЕНИЯТ ЗАСЕГА ВЕЛИКОТЪРНОВЕЦ, КОЙТО СЛЕДВА В УНИВЕРСИТЕТА ЗА ТЕХНОЛОГИИ в германския град Карлсруе.

Митко учи специалността „Електроника и информационни технологии“, която намира широко приложение – от автомобилната електроника до биомедицинската техника. А инженерната и компютърната професия в последните години безспорно се търсят както у нас, така и в Германия, която е най-мощната икономика на Стария континент. По тази причина Димитър е убеден, че е взел правилно решение, въпреки че, когато завършвал 12 клас в Езиковата гимназия в старата столица, решил да учи висше образование в Англия. Тъй като владее перфектно и този език, а вече бил посещавал островната държава, търновецът подал документите си в цели пет английски университета. И макар че бил приет и в петте, след дълъг и труден период на размисъл младият човек се записал в… Карлсруе.

Градчето е с около 300 000 души население и се води студентско, тъй като около 30% от жителите му всъщност са представители на академичната общност. Освен университета, в който Митко учи вече пети семестър, или трети курс, в града има още шест колежа, където и Велико Търново има свой представител. Колежите са също висши учебни заведения, но там обучението е по-практично, уточнява Димитър Пандов. И разказва, че в неговия курс първоначално били 290 студенти. С времето обаче половината отпадат, понеже в Германия, а и в Европа, да си студент, съвсем не ти е гарантирано, че ще станеш висшист, ако не полагаш нужните усилия. Иначе в Техническия университет освен германци има и много чужденци от различни континенти. Най-много са тези от Азия и по-специално от Китай, после са от Африка – Тунис и Алжир, и след това от Източна Европа, като българите също са много, допълва впечатленията си Митко. И признава, че материята е трудна, затова и малцина успяват да вместят обучението си в шестте семестъра, а го удължават с още два до три, когато излизат като бакалаври. Засега търновецът смята да завърши и магистратура, но още не е взел решение дали ще се завърне в родината, или ще се реализира някъде по света, както впрочем масово правят българските момичета и момчета…

„НЯМАМ ВПЕЧАТЛЕНИЕ ОТ РОДНИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ, НО ТУК НАИСТИНА СЕ УЧИ СЕРИОЗНО. Преподавателите ни до един са професори и инженери от практиката. На ден имам най-много по две лекции, а всичко друго е практически упражнения. Те се водят от асистенти, но имаме и по-малки упражнения, които се наричат тоториуми и се водят от студенти, които вече са преминали съответната дисциплина“, разказва Митко. И допълва, че се надява следващата година и той да преподава на по-малките от него студенти. А иначе той и колегите му държат в края на всеки семестър по 4 – 5 изпита, които са предимно задачи по физика, математика и т.н. Всеки месец май в Техническия университет в Карлсруе идват представители на световни компании, за да презентират производството си и да привличат кадри за практика. Такива представяния са правили от фирмите „БМВ”, „БОШ”, „АУДИ”, „Мерцедес“ и т.н.

ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО СИ ТЪРНОВЕЦЪТ ПЛАЩА СЪВСЕМ ПРИЛИЧНА СЕМЕСТРИАЛНА ТАКСА ОТ 140 ЕВРО НА СЕМЕСТЪР, чието времетраене е шест месеца. В тези пари влизат университетски и пътни разходи в рамките на града и неговите околности. Димитър живее на общежитие, за което плаща 220 евро на месец, но преди това е живял на квартири, където наемите в зависимост от локацията варират от 250 евро до 1000. Митко стига от общежитието си до университета за около 15 минути с велосипед или с трамвай, с какъвто се движи обичайно през зимата. За градския транспорт търновецът си е извадил т. нар. „семестриален билет“, чиято цена е 140 евро. Иначе единичното билетче е 2,30 евро. Според нашето момче в Карлсруе студентите като него могат спокойно да преживеят с около 500 евро на месец. Самият той понякога се хваща на работа във фирма за кетъринг, но съобразява това задължително с обучението си, което отнема най-много време. За сънародниците ни, които учат в немското градче, се грижи българското академично дружество, чиито членове в момента са около 250 – 300 души и което съществува вече 12 години. Отделно университетът добре се грижи за своите питомци, като много често им организира екскурзии във вътрешността на Германия, както и до различни европейски дестинации. Последната, на която Митко ходил, била в Страсбург, догодина търновецът се кани да посети и Италия. Освен това висшето учебно заведение предлага и няколко вида спорт за младите хора – футбол, волейбол, баскетбол и дори голф, а 21-годишният българин често посещава фитнеса в университета. Понякога с компания ходи на клуб, ресторант или дискотека.

За нощния живот в Германия Митко казва, че местните хора имат своите забавления, но като цяло немските младежи са далеч по-сдържани и целеустремени за разлика от… по-разюзданите си връстници в България. Напоследък заради бежанската вълна и заплахите от терористични нападения полицейското присъствие е по-осезателно, макар и дискретно, разказва още младият великотърновец. Който се завърна в родния си град, за да прекара Коледа и Нова година със семейството и приятелите си…

Елена ЧАМУРКОВА


Какво четем:

🔴 Мощите на св. Серафим спасяват от рак

🔴 Деница Тодорова ръководи екипи на глобална американска корпорация и обикаля света

🔴 Обидно ми е да живея в държава на глупостта

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе