Отбелязваме Антоновден
На 17 януари църквата почита паметта на Преподобни Антоний Велики.
В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия в открит диспут с еретиците и ги победил.
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".
Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден. Според една легенда имало двама братя близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи. Затова именните им дни се честват един след друг и на тези дни празнуват всички ковачи, железари и ножари.
На този ден имен ден празнуват: Антон, Андон, Антоан, Антония, Антонина, Антоанета, Тончо, Тоня, Дончо, Донко, Дон
Содена питка за Антоновден
Необходими Продукти:
кисело мляко - 500 г
олио - 2 с.л.
сода - 1 к.л.
сол - 1 к.л.
захар - 1 к.л.
брашно
Разтворете содата в киселото мляко, докато шупне. Към нея добавете солта, захарта и олиото и омесете всичко с брашното - колкото поеме за получаване на меко тесто.
От него оформете питка, сложете я в леко подмазнена и намазнена тава и сложете да се пече на 180 градуса. Готовата питка увийте в кърпа.
Питките за Антоновден се дупчат отгоре вилица, за да не се "надупчат" децата от шарка. Традицията изисква да намажете содената питка с петмез или мед.
Какво четем:
🔴 България доказа, че красотата и интелектът могат да вървят ръка за ръка🔴 Утре валежите се усилват, температурите падат до минус 20°
🔴 20 очарователни животинки, които нямат никаква представа кой е предизвикал тази бъркотия
Източник: Temaonline
Коментари
![](./i/blank.gif)