Адвокат и преводачка заедно възраждат българските традиции



Той е известен варненски адвокат, тя е преводач от френски и английски език. Заедно са семейство и са пазители на българщината. Флорина и Жасмин Първанови обикалят България, за да възкресяват родните обичаи. С тази дейност те се занимават от 2012 г., когато във Варна е създадено Сдружението за възстановяване и съхранение на българските традиции “Авитохол”. Негов председател е Жасмин. От тогава до днес родолюбците непрекъснато са на път за демонстрации на облекло, въоръжение и бойни умения на българите през вековете.

“Българите са номадски народ, който е дошъл тук и е уседнал, както сочат изследванията, много бързо -  в продължение на едва 50-100 години. Така че номадските традиции почти са се загубили, но ние показваме прехода от номадство към уседнал начин на живот при демонстрациите, които правим в училищата, в които включваме и коне. Характерното за българите през този период е, че са дошли по нашите земи със саби.
Заучената фраза -  Аспарух заби меча и каза: „Тук ще бъде България!”, не е коректна и спокойно можем да кажем, че той е имал сабя. Даже в предполагаемия негов гроб са открити три саби, забучени една до друга.

Като цяло оръжията са били разпределени според сана на военния и според това колко богат е бил той - най-богатите са носили саби, по-бедните - боздуган и брадва, а повечето са участвали с копия”, обяснява адвокат Първанов, отдал се на просветителска дейност сред подрастващите в различни училища в страната.
Семейството му е професионално и кармично свързано с историята. Синът им - 24-годишният Станимир Първанов, е закърмен с любовта към родното от дете. Днес той е дипломиран археолог.

“Със сестра ми сме възпитани в почит към традициите, в уважение към Род и Родина. За нашето семейство България е свята дума, а почитта към традициите е дълг на всеки българин”, казва Станимир.
Заради дълга към българщината Станимир не е последвал връстниците си към терминалите на българските летища на път към неизвестното “щастие” в чужбина.
“Семейството ми е тук, Родината ми е тук. От това няма по-сериозна причина да съм в България. Бъдещето ми е тук, където съм израснал и получил всичко, което ме е формирало като човек и българин”, казва младият археолог.

Питаме майката и бащата как се възпитават такива деца. Отговорът, който дава Жасмин Първанов, е простичък: “Сами се възпитават, нали ги отглеждаме в България”.
“Взаимно се възпитаваме. Не само ние даваме на децата си, и те ни дават кураж и любов към българските традиции”, намесва се в разговора Флорина Първанова.
“Ние се занимаваме със средновековна история и познанията на нашия син в областта на археологията само са ни от помощ. От “Авитохол” сме се насочили основно към прабългарския период. Във Велико Търново идваме с удоволствие, за да се включим във възстановките на бита и традициите на болярите от Второто българско царство”, продължава Жасмин Първанов.

Пищните болярски одежди, с които са облечени членовете на семейство Първанови, са реконструкция на Калина Атанасова от Варна по проекта й “Средновековен български костюм”.
Ентусиастите от “Авитохол”, нарекли сдружението си на легендарния български владетел от рода Дуло, с който започва именникът на българските ханове, са неуморни в организирането на събития и участие във възстановки и живи картини, посветени на българската история. Дългосрочният проект, по който сдружението работи, е изграждането на ранносредновековно укрепено селище, земен вал и окоп, дървено укрепление, постройки, временни жилища, търговски помещения и работилници.

“Не можем и не е редно да определяме Първото или Второто българско царство са били по-величествени. Сравнение може да се прави в контекста на собственото им време спрямо останалите. И в двата исторически периода българите имат много сериозни успехи, с които всеки един от нас може само да се гордее”, по адвокатски се измъква от провокацията ми Жасмин Първанов.

В последните няколко години се забелязва изключително сгъстяване на периодите, в които се провеждат такива реконструкции, в които реанакторите пресъздават ключови моменти от българската история. В сравнение с България реконструкторските събития са с доста по-стари традиции в страните от Западна Европа, САЩ, Русия и дори Австралия, като финансовият, материалният ресурс за тяхната подготовка и реализация е в пъти по-голям.
Българите обаче не отстъпват по ентусиазъм и познания на колегите си реанактори от чужбина. Ако до преди години се правеха реконструкции основно на възлови, много паметни и бележити за българската история събития и битки, то в последните няколко години в понятието „възстановка“ се включват и нови форми, които представят ежедневие, бит, порядки, технологии от миналото. Реконструкцията вече не е единствено и само батална картина на битка, посочват изследователите.

“Общата ни отличителна характеристика с колегите от Велико Търново, Шумен, Стара Загора, Сливен, София и други градове е стремежът към познание и популяризиране на факти, събития, технологии от миналото. Ние непрекъснато се образоваме и усъвършенстваме, за да постигнем максималния стремеж към историческа точност, към пълно съвпадение на детайлите. Ние не сме актьори и не изпълняваме актьорски роли и задачи, поставени от някой режисьор в реконструкциите, които правим.
Самата реконструкция се явява нестандартен сюжет, необичайно публично събитие, разчупващо със своята динамика, колорит и емоционалност. По този начин се постига и образователният, културен и развлекателен ефект на този тип събития”, обяснява Флорина Първанова.

Питаме я какво мисли за това, че днешните българи, препъвайки се в тичането си към Европа и Запада, залитат в чуждопоклонничество. Оказва се, че я настъпваме по мазола.
“Това е една от болните ми теми. Не понасям тази еуфория по честването на Хелоуин. Ние си имаме българския Ден на народните будители, който е много по-стойностен и значим празник. Същото е и със Свети Валентин. Мало и голямо се юрва да купува сърчица. Хора, 14 февруари е нашенският Трифон Зарезан. Опитвам се да се боря срещу чуждопоклонничество, но си давам ясна сметка, че хората сами си избират кой празник да честват и какво да уважават”, казва Флорина.

“Това, че съм преводач и с двата крака съм стъпила в две държави в ежедневната си работа, не ми пречи по никакъв начин да си остана българка”, казва варненката.
Флорина и Жасмин Първанови призовават българите да водят децата си по старините на България, за да ги възпитават от малки в родолюбие. С нашите възстановки помагаме на малки и големи по-лесно да учат история.
“Преди 5 години аз самата живеех в заблудата, че прабългарите са били диваци с бръснати глави и облечени в овчи кожи, яхнали коне.

Покрай заниманията ми в “Авитохол” прочетохме доста историческа литература и се ограмотих. Сега се стремим да покажем и на хората пътя към знанието. Това е начинът да излезем от заблудите и да се отстояваме като българи. От години демокрацията се възприема като слободия. Това може да се промени. Тръгваме от семейството, за да променим и обществото”, казва г-жа Първанова.
“Възстановките, които правим, събитията в които участваме, не са хоби. Това е сериозна работа. С еднакво усърдие и уважение се отнасям към участията ми с “Автохол” и към работата ми като адвокат”, категоричен е съпругът й.


Какво четем:

🔴 Баба Гена живее 100 години и половина с работа, чай с мед и сладкиши

🔴 Боб, леща и ядки ни стоплят в студените дни

🔴 Честит четвъртък с Лили в зала 1 на НДК

Източник: Десант



Коментари



горе