80-годишна баба се бори с безпаричието с продажба на терлици
Доходите на Маринка Боянова са под прага на бедността за 2016 година в България. За да си докарва допълнителни пари, тя се захваща да плете терлици, гети, шапки и елечета, които след това продава на кооперативния пазар във Велико Търново. Там обаче конкуренцията на плетива драстично се увеличава. Все повече жени като нея прибягват до този метод за припечелване, но отказват да бъдат снимани, за да не си кажат техните познати, че са я докарали до милостинята на по-заможни хора. Баба Маринка обаче споделя, че няма нищо срамно в това, да продава терлици, и ще го прави, докато краката я държат.
Тя е на 80 години, но не й тежи да работи. От 30 години цяло лято плете, а като се застуди, започва да продава своите изделия. „В началото на есента започвам да продавам всичко, което съм направила. Това лято изработих по 40 чифта от женските, мъжките и детските модели терлици. Подготвила съм и дълбоки чорапи или както им викат възрастните хора – гети. За бебета също съм изплела терлички.” Дамските терлици продава за 4 лв., мъжките за 5 лв., а детските стоки са по 2 лева, като понякога смъква от цените, когато клиентите започнат да се пазарят. „Преждата я взимам от един мъж, който редовно идва тук, на пазара, за да ни я предлага. Човекът ни влиза в положението и ни я дава на ниска цена, така че от продажбата на терлици да остане нещичко и за мен”, казва Маринка. Тя разказа, че студеното време всъщност за нея не е проблем, защото заради лошите метеорологични услови много от търговците не идват на щандовете си. По този начин те остават свободни и тя си намира местенце, където да подреди плетивата си.
„Онзиден останах на сергията 4 часа, но никой не си купи нищо. Краката ми замръзнаха и се прибрах”, сподели жената. Но както във всеки бизнес, и при търговията с терлици има и добри и лоши дни, дори и редовни клиенти. „Най-много ги купуват самотни мъже, които нямат жени да им изплетат. Младички хора също вземат понякога за техните баби и бебета. Много млади семейства живеят далеч от родните си места и им липса семейният уют. Мисля, че по този начин компенсират липсата на своите баби, които плетат с много любов за внучетата си”, смята 80-годишната жена.
Маринка е родом от павликенското село Дъскот, но цял живот е прекарала във Велико Търново. Била е готвачка в Националния военен университет „Васил Левски”. Има дъщеря, която обаче е омъжена във Варна. Преди няколко години плетачката овдовяла и затова пенсията й „набъбнала” на 270 лева. „Не знам дали някой от нашите депутати може да живее с толкова пари. Благодарна съм, че съм здрава и все още имам енергия, за да плета и продавам. Радвам се и когато хората изберат българското производство, а не китайските чехли, които се късат много бързо”, допълва пенсионерката.
Галина ГЕОРГИЕВА
Какво четем:
🔴 Търсят 350 човека да станат войници срещу 1000 лв. стартова заплата🔴 Полицаи от Русе с награда за изваден мъж от огъня
🔴 Забравим ли завета на Паисий, утре няма как да разпознаят труповете ни
Източник: Борба.БГ