Малко слънчево панелче



Във времена, когато лихвите са ниски, а цените на недвижимата собственост отново вървят нагоре, инвестицията в "домашна" електроцентрала, почва да звучи не толкова като екзотика, а като възможност. За съжаление въпреки голямото предлагане на световните пазари цената на соларните панели засега не се движи много надолу заради антидъмпинговата политика на Европейския съюз и високата продуктова такса в България. Изграждането на централа с мощност до 5 киловата струва около 1300 евро на киловат, а такава с мощност до 30 киловата може да падне под 1000 евро. Това означава, че подобна инвестиция може да се изплати за период от 9 до 12 години, когато е финансирана със собствени средства. Живот и здраве след това започвате да генерирате пасивен доход. Докога? "Всяка централа обикновено има гаранция от производителя поне 10 години, като аз съм срещал подобни инсталации, правени още през 70-те години, които и до днес работят без отклонения", твърди Красимир Данаилов от "Евродизайн енерджи".

Инвестиция
Разбира се, домакинствата или предприемачите трябва да изготвят своя собствена сметка. "Нашата практика показва, че много рядко физически лица се впускат в авантюрата да монтират панели. Първо, те трябва да приготвят 20% повече като първоначална инвестиция, защото за разлика от фирмите дължат данък добавена стойност. Освен това чисто административно по време на регистрационния процес на тях не се гледа с добро око", коментира председателят на Българската соларна асоциация Малинка Николова. Според последното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране токът от вашата централа ще бъде изкупуван на преференциална цена само за 1460 часа на година. (Тази стойност обаче се променя често с решение на Комисията за енергийно и водно регулиране - последното решение с всички преференциални цени на енергия, произведена от ВЕИ, може да видите в прикачения документ в лентата вляво.) След това произведената от нея електроенергия няма да се изкупува на преференциалните цени, а ще се предлага на свободния пазар. Тогава съпътстващите такси стават по-големи от генерираното и реално панелите работят на загуба. А естествено при такава дългосрочна инвестиция носите и риска след години изкупната цена да стане по-неизгодна и това да удължи изплащането на инвестицията.

Администрация
Монтирането на цялата централа е нещото, което доказано отнема най-малко време и то обикновено приключва в рамките на 2 дни. Далеч по-пипкаво е получаването на одобрение от съответната община. За да продавате ток на ЕРП, трябва да се вържете с неговата мрежа, за което също е нужно търпение. "По закон всичко би трябвало всичко да приключва за 3 месеца, но реално е изключение това наистина да стане", предупреждава Николова. Реалният срок е около половин година, макар че има случаи, когато бюрократщината продължава четири пъти повече. Така например, ако в близост има паметник на културата, общината може да поиска да се сдобиете със становище от Министерството на културата, в което да се твърди, че с вашите панели не го засенчват. "Има случаи, в които електрическия стълб е от другата страна на улицата и за да се свържете с мрежата, ви трябва оценка за въздействие на околната среда", добавя Николова.

Площ на централата
На първо място, човек трябва да пресметне възможностите на покрива си. Стандартно един панел е с големина 1.6 кв.м. Той има мощност от 250 вата. Тоест за централа с 5 киловата мощност ни трябват 20 панела. За да бъдат те удобно разположени, за да може да се минава между тях и да се положи съпътстващата инфраструктура, са необходими 40 кв.м площ. Ако покривът обаче е равен, обикновено е необходимо двойно повече площ поради специфичното разполагане на панелите спрямо слънчевата светлина.

Такси и таксички
"Съпътстващите такси не са нещо, което може да спре човек, решил да инвестира в подобно начинание", смята Димитър Стоянов от "Соларпро". Като дял от инвестицията те наистина не звучат много, но все пак трябва да се има предвид, че администрацията навсякъде ще ви поиска по някой лев. Около 30 лв. са необходими за заявлението при общината, 70 лв. за такова за присъединяване към мрежата на ЕРП. Отделно трябва да приготвите и между 2% и 4% от стойността на инвестицията за разрешение за строеж. Плюс това всеки месец трябва да изпращате (или поне 2 пъти в година за по-малките производители) протокол до държавната Агенция по енергийна ефективност, която обобщава всички данни и ги предоставя на ЕРП-тата. За тази обработка незнайно защо ще ви бъде начислена такса 20 лв. Отделно при нужда се заплащат и другите допълнителни елементи, които трябва да се монтират преди присъединяването – електромери, прекъсвачи, ел. табло. За централите с мощност над 30 киловата се плаща и за телеуправление, което се монтира за предотвратяване на аварии. Неговата цена може да стигне 4000 лв. Отделно при самото производство на електричеството ЕРП начислява свои такси – такса балансиране 2 стотинки на киловатчас, такса достъп още около 1 стотинка и накрая от прихода ви се изваждат 5%, които отиват за Фонд енергийна сигурност. Отделно не забравяйте, че дължите 10% данък върху дохода.


Какво четем:

🔴 Вдигат пантеон на пророка Влайчо в родното му село

🔴 Сепиде - иранката, която се чувства българка

🔴 Радостина, спечелила конкурса на National Geographic: Винаги предстои нещо по-добро

Източник: Капитал



Коментари



горе