Хиляди кукери пяха и танцуваха на "Сурва" (СНИМКИ)
Маски, високи над 3 метра, звънци с тегло до 6 кг, костюми в цветовете на българското знаме, вълни от кукери от различни точки на България и света, които чакат своя ред, за да се покажат пред над 80-те хил. души, тълпящи се да ги зърнат и да "откраднат" някоя снимка... Така изглеждаше Фестивалът за маскарадни игри "Сурва" в Перник. Звън на чанове и десетки тъпани огласяха града 3 дни - 29,30 и 31 януари.
Стотици хора пълнеха улиците на града, за да се насладят на причудливите костюми и на танцовите и певчески умения на кукерски групи от 19 държави от Европа, Азия и Африка. Прекрасната изработка на цветните кукерски одежди и майсторските изпълнения на музикантите от години са запазена марка на общината и записаха страната ни в списъка за световното културно наследство на ЮНЕСКО.
На входа за града към 10.00 часа сутринта се бе образувала колона от автомобили, които чакаха да стигнат до "Сурва". По- нетърпеливите шофьори избираха алтернативен маршрут, за да влязат в Перник- стигаха до завод "Кристал" и се включваха в платното за движение по посока София, по което стигаха до целта си без задръстване. Перник посрещаше гостите си с надписи "Сурва 50", по случай 50-годишнината на фестивала.
110 групи с общо над 6300 души привлякоха вниманието на българи и гости от чужбина. Родни кукери от Мало и Големо Бучино, Буново, Лесковец, Краев дол и десетки други населени места създаваха настроение и удивяваха с енергия присъстващите на празника. Чуждестранните групи бяха съставени основно от македонци, сърби, черногорци, албанци.
Няколко представители на Африка танцуваха характерни за регионите си племенни танци в костюми с ангелски крила. Румънците пък освен с ефектни костюми от кози косъм впечатлиха и с големи вувузели в синьо, жълто и червено. Кукерите бяха жени и мъже- деца, юноши, младежи, хора в зряла и преклонна възраст.
3 сцени предлагаха на присъстващите различни зрелища и бяха разположени в района на Културния дом, на около 400 м. една от друга. На едната пяха и танцуваха ансамбли от различни държави, на другата жури с часове оценяваше дефилиращи кукерски състави, а на третата известният готвач Иван Звездев демонстрира как се готви граовска кавърма.
В рецептата освен задължителните свинско месо, лук и подправки, място си намери и домашен суджук от с. Бановци. Докато ястието къкреше в голям котел, група от Народно читалище "Крюгер Николов" от Пещера изпълни редица шопски песни. Културната институция съществува от 1958г. "Любимото ястие на групата е пържено месо, задължително с греяна ракия", каза ръководителят на ансамбъла. За всеки желаещ имаше паничка от готовата кавърма.
В този ден нямаше нещо, което да не може да се купи по улиците на Перник - красиви сувенири с формата на кукери, чанове, грънци, прибори, ръчно изработени бижута, картини и пластики... Продаваха се и маски, имитиращи различни животни: маймунка, куче, котка, които малчуганите на празника носеха с видимо удоволствие.
Скари на открито и павилиончета, които предлагаха всякакви вкуснотии като захарен памук, бонбони и други лакомства, изкушаваха малки и големи. Фестивалът продължи през целия ден, а закриването на празника започна в 18.00 и бе отбелязано с песни, танци и зрелищна заря.
Какво четем:
🔴 Кукери или фестивалът Сурва🔴 Български дизайнери обраха овациите на първия ден от Седмицата на модата в Париж
🔴 Планинско градче в Италия носи името БЪЛГАРИЯ
Източник: Кмета