100-годишен юбилей отпразнува ветеран от войната от гр. Левски
Димитър Керезов посрещна вековния си юбилей сред близките на сърцето му хора в дома на своя син Иван и снахата Величка. Ветеранът от войната е съхранил своя бодър дух, свежа мисъл и скъпи спомени. Той получи за рождения си ден Поздравителен адрес от Община Левски, цветя, голяма торта и 200 лева, с решение на Общински съвет - Левски, които му връчи Петя Чолакова, гл.експерт „Образование, култура и спорт”, информира Любка Христова от Община Левски.
Чолакова връчи на юбиляря също отличията и поздравите, изпратени от Министерството на отбраната и Съюза на ветераните от войните. Децата от фолклорна формация „Северняшка огърлица”, с ръководител Мариета Аспарухова, го поздравиха с песни.
Димитър Петров Керезов е роден в с. Ливадище, тогава Драмска околия, в Гърция. Баща му е бил кмет на селото и той получава добро за онова време образование. През 1922 година, след подписването на Ньойския договор, семейството му преживява неволите на хилядите изселени от гърците българи. Заселват ги в с. Ново Село, разказва бай Димитър. Оживяват спомените за години, в които с усилен, честен труд е доказал волята си за добър живот. И тухли е правил, и хубава боза, за която мнозина си спомнят, но обичта към земеделието и животновъдството ги прави траен поминък в семейството. Сестра си Златка губи едва 20-годишна, по –късно от този свят си отива и брат му.
Бабата на бай Димитър - баба Маруша, е първа братовчедка на майката на Никола Вапцаров Елена Везюва. Той научава това едва през 1958 година, при посещение на музея в Банско, където удивителната прилика на неговата баба с майката на Вапцаров е повод да я заговори и така да разбере за родствената връзка.
Във Втората световна война Димитър Керезов участва в Девета плевенска дивизия, мобилизиран на 9 май 1944 г. Вестта за раждането на сина си получава на фронта.
Трудът стои в основата на дълголетието, смята бай Димитър. С него е свързан целия му живот и той възпитава така синът си Иван от малък. Има две внучки - Снежка и Димитринка и четири правнука – Ива, Деси, Калоян и Симона.
Да се въведе вероучение в българските училища за възпитаване във вяра и уважение, да се въведе казармената служба, смята за необходимо бай Димитър, който следи с тревога новините за случващото се в страната. Демократ по душа, той и днес учи правнуците на любов към труда и знанието.
Какво четем:
🔴 Банско е обявен за най-евтиния ски курорт🔴 Кобрата излиза срещу Чисора за европейската титла
🔴 Зелена баница
Източник: Кмета