Кардиологът д-р Иво Петров връща по 8 живота на ден



Кардиолози от Саудитска Арабия ще идват на обучение в България. Докато натрупат знания и опит техни сънародници също ще се лекуват у нас в Сити клиник. Причината е една единствена. Специалисти и пациенти се оставят в ръцете на световно известния доц. д-р Иво Петров. Преди седмица той чете лекции в Саудитска Арабия за нова, авангардна техника за лечение на заболявания на аортата, незабавно решение при дисекация (разкъсване) и аневризма. Д-р Иво Петров има три специалности вътрешни болести, кардиология и ангеология. Изевстен е като "Златните ръце" на инвазивната кардиология. Той е начело на екипа от 7 специалисти по инвазивна кардиология в Сити клиник. За него няма ден и нощ. За него има само пациенти, които се нуждаят от светкавична интервенция. По новогодишните празници доц. Петров върна към живота известния естраден изпълнител Борислав Грънчаров. Популярността на кардиолога е световна и стига отвъд океана - в Северна и Латинска Америка. Семеен е и има две деца - Глория, която е лекар и син Иво, на 9 годинки. Като член на Кардиологичното дружество в България той бе лице на кампанията за превенция и лечение на едно от най-коварните генетични заболявания - фамилната хиперхолестеролемия (FH). Превенцията е основополагаща за спасението на хиляди български деца. За проблемите и лечението на генетичното заболяване BIG5.BG разговаря с доц. д-р Иво Петров.

- Доц. Петров, преди седмица се върнахте от Саудитска Арабия, какво новост показахте на колегите ви кардиолози?

- Четох лекции за нова авангардна техника за лечение на заболявания на аортата. Доскоро решението беше само с отваряща хирургия. Сега вече с ендноваскуларни (безкръвни) методи може да се имплантира стент, който да изолира стеснението. В Саудитска Арабия това беше показано за първи път,там още не се прилага. А ние в Сити клиник вече имаме опит, планираме да лекуваме техни пациенти и техни специалисти да дойдат на обучение.

- През есента бяхте едно от лицата на Световния ден за лечение на фамилна хиперхолестеролемия. Какви са симптомите на заболяването?

- Няма симптоматика, но хората с това заболяване имат предразположение към ранно развитие на атеросклерозата, при тях това е основният риск. При тези хора, за съжаление това не е вероятност, а правило. Над 90% от тях развиват атеросклероза с усложнения, а основните са миокарден инфаркт и инсулт. Това дефакто като механизъм е едно и също заболяване. Когато се запуши артерия на сърцето е инфаркт, когато се запуши на мозъка е инсулт.

- При децата към колко години се проявяват усложненията?

- При децата! Проблемът е, че трябва да бъде обхванато заболяването още в ранна възраст, за да бъдат хората предпазени. Заболяването се проявява още в ранна младежка възраст. Има един жесток факт -тези пациенти са предимно млади, поради една проста причина, възрастни няма, защото те са починали. Характерно е именно това ранно развитие на артеросклерозата и усложения. Например миналата седмица имахме жена на 28 години, която страда от фамилна хиперхолестеролемия - имаше запушване на основната артерия на сърцето.

- Това наистина е жестоко. Какво трябва да се направи, ако родителите не знаят, че детето им носи това генетично заболяване?

- Точно така, в това е големият проблем, че децата трябва да бъдат ранно обхванати, за да бъдат рано лекувани. Добрата новина е, че в момента разполагаме с изключително ефикасно лечение, което контролира нивата на холестерола и да намали риска, клиничния риск. Когато в такива семейства има проявления на високи нива на холестерола с ранна проява на артеросклероза трябва да бъдат изследвани всички роднини по права линия. Ако и при тях бъде установено същото нарушение, те трябва да бъдат лекувани рано и ефикасно, за да не се развият усложнения.

- Фамилната хиперхолестеролемия е световен проблем, нали?

- Да. Самият факт, че има Международен ден показва колко съществен е проблемът. В модерните страни тези хора са обхванати много рано и те до голяма степен са защитени от държавата с реимбурсиране и с покриване на разходите за лечение.

- А у нас как е?

- При нас за съжаление все още обхващането е малко и все още не се счита за заболяване. При тези хора, един вид, се чака да развият заболяване и тогава системата ги обхваща. Няма превенция. А ако те имат инфаркт или инсулт тогава здравната система ги обхаваща, но ако има установена фамилна хиперхолестеролемия не ги обхваща, защото още нямат усложнения. Ние се борим точно с това, да се прави превенция на застрашените. Смятаме, че това е най-ефикасното от медико-социално гледна точка. Методика е да се предотврати заболяването, а не след като се прояви да се харчат големите пари за лечение на усложненията.

- Кзахте ние, кои сте вие?

- Дружеството на кардиолозите в България. Ние сме изцяло зад тази кампания заедно с Националното сдружение на пациентите с хиперхолестеролемия. Направили сме всичко необходимо, направили сме Методиката, по която трябва да бъдат изследвани пациентите, уточнена е терапията, която трябва да бъде реимбурсирана, подали сме съответните искания към иснституциите към МЗ и Здравната каса. Надяваме се, че от тази година с новия рамков договор, ще бъде покрито като превенция.

- Храненето играе ли някаква роля за това заболяване?

- Само някаква, не основна. За съжаление включително и при най-строгата диета редукцията на холестерола е с не повече от 20%. Тези пациенти не могат да бъдат защитени само със строга диета. Единствено само с промяна на храненето тоа не може да се случи.

- Дъщеря ви Глория също е лекар, каква специалност има?

- Специализира образна диагностика, което е много разумно, една изключително бързоразвиваща се специалност, в която има бъдеще и слава Богу, и в България се развива много добре с голяма переспектива. Интересна специалнаст е, защото е свързана с привличане на кадри и технологии, и аз се радвам, че тя избра това.

- Бихте ли работили с нея в един екип?

- О, да, разбира се. А ако трябва да бъда честен ние вече работим в един екип. Дори заедно имаме научни публикации.

- Вие май сте по-горд с нея, отколкото със всичко, което вие сте постигнали?

- Ами да. За да съм честен ще ви кажа, че да учи медицина беше изцяло нейн избор, аз не съм я натискал принуждавал или да изизсквам. Тя сама избра да учи медицина и по време на цялото следване, виждах, че ентусиазмът и не намалява, а напротив даже се увеличава. Сега когато реално влезе в клиничната практика е още по ентусиазирана. То това е тръпката и уникалното на нашата професия.

- Вашите родители били ли са лекари?

-Не

- В най-натоварените ви дни по колко интервенции правите на сърце?

- Ами аз лично като стандартна практика правя между 6 и 8 понякога съм стигал и до 10 в напрегнати дни. В нашата работа винаги може да се появят и още, които не търпят отлагане. Тоест състоянията с инфаркт, инсулт, съдова недостатъчност на крайниците понякога изисква незабавно действие. Така че не можем да калкулираме колко са досега и да спираме, защото просто пациентът го изисква

- Как се разтоварвате от стреса и напрежението?

- Първо може би да кажа, че това, което правя ми носи огромно удоволствие, така че то не ме натоварва до такава степен , че да бъда по някакъв начин изцеден или отчаян. Но разбира се най-много обичам да бъда със семейството си, да обръщам внимание на малкия си син, който е на 9 години. И когато имам възможност  понякога обичам да плувам, играя скуош и тенис на маса, но все по-малко време ми остава за тях. Пътувания конгреси, имам много ангажименти освен клиничната работа - Дружеството по ендоваскуларна терапия, Дружество на кардиолозите и съм национален консултант, имам един куп участия по конференции. Като казвам участия това са реални участия, защото аз отдавна съм приел принципа, че ако нямам представяне, нямам лекция не пътувам за конгреса.

Снимки Калоян Сомлев

- За вас това е работа, но за обикновенният човек 7 - 8 души, тоест 7 - 8 живота на ден са във вашите ръце . Докъде е медицината и откъде започва късметът в медицината и Божията работа?

- Има го! Както се казва ние предполагаме, а Архитекта отгоре разполага. Разбира се не винаги нещата се получават , така както ни се иска на нас и не винаги успяваме да изпълним докрай планираното, че да бъде изцяло в полза на пациента. В медицината винаги съществува трудния баланс за риск и полза, и за това да бъдем активни и агресивни или просто да чакаме. Винаги си задаваме въпроса, дали направихме достатъчно и съответно въпроса дали не направихме прекалено много. И в медицината основополагащото е Primum non nocere - Първо не вреди! Но за съжаление не винаги можеш да прогнозираш как по-малко вредиш, като си активен или като не направиш нищо. Естествено за хората, които са отговорни те имат уклон към това по-скоро да направят нещо, а не да чакат. Аз съм по скоро от този тип, които предпочитат да бъдат активни и да имат реално участие в лечебния процес, а не просто да чакат на естествена еволюция.

- Вярващ ли сте?

- Вярвам, че има сила, която бих казал, че помага на доброто и това как една религия ще го нарече няма никакво значение. Смятам, че има такъв Вселенски разум, които ни помага когато сме прави.

- Виждам колието ви и много ми прилича на едно японско на Григор Димитров - когато спечели Откритото на САЩ за юноши?

- (Усмихва се) То е изклчючително евтино, но ми е скъпо като символ на нещо, което да ми носи късмет. Нося си и халката, в смисъл не е по принуда (смее се).

- Коя зодия сте?

- Риба и не съм от мълчаливите риби. Наистина в зодиите има различни хора, но се смята, че рибите са много интуитивни, че успяват с помощта Отгоре да взимат правилни решения и се надявам, че е така.


Какво четем:

🔴 Перник попадна в класация на Нашънъл джеографик за топ 15 зимни дестинации

🔴 Дошло е крайно време да загърбим всичките си различия и да застанем като един

🔴 100 Каба гайди, Сос ма караш, майчинко

Източник: big5



Коментари



горе