Вирусът Зика не е опасен за българите



Проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“.

Водещ: Здравното министерство предприе превантивни мерки срещу разпространението на вируса „Зика“. Kакво е известно и какво не знаем за вируса, има ли непосредствена опасност за Европа, където вече са регистрирани няколко случая? Проф. Кантарджиев, какво наистина трябва да знаем за този вирус? За кого е опасен той?
Тодор Кантарджиев: Не бива да нагнетяваме някакви страхове, защото по сайтовете може да видите хора с противогази, с оранжеви защитни костюми – такова нещо няма. Става дума за една инфекция и това е обичайна практика на Министерството на здравеопазването в нашата страна да взима превантивни мерки и така както миналото лято не допуснахме разпространението на „Западен Нил“, въпреки че в Националния център доказахме случаи на тази също опасна вирусна инфекция. Просто когато министерството вземе мерки, когато се вземат адекватни срещу комарите, такива инфекции не се разпространяват. Какво трябва да знае образования европеец за Зика? Образованият българин, хубаво е да влезе в сайта на министерство на здравеопазването или в сайта на Национални център по заразни болести, където ще разбере някои неща за вируса, неговото разпространение в Латинска Америка и Карибския басейн. Фактически този вирус не е опасен за хората, които ще бъдат ухапани от комари и ще развият заболяването. Опасен е само за плода на бременните жени. Фактически вирусът е известен от средата на 40-те години, при маймуните, разбира се някои мутации при такива вируси ги правят опасни за хората и може би такава мутация е причина за епидемичното разпространение в Латинска Америка и Карибския басейн. Опасно е за българи, които пътуват в Латинска Америка и Карибския басейн, особено в области, където има много комари. Фактически вирусът се разпространява чрез комари, главно и предимно чрез т. нар. „азиатски тигров комар“. Това е особен вид комар, който в нашата страна се среща много рядко. Надявам се, че с мерките, които предприема Министерство на здравеопазването, с експертизата на Националния център по заразни болести и ще сведем до минимум опасността за нашите граждани.
Водещ: Съветвате гражданите, които пътуват да предприемат превантивни мерки – какви препоръки бихте им дали, за да избегнат заразяване?
Тодор Кантарджиев: Подробно сме обяснили – репеленти за отблъскване на комари, трябва да се знае, че тези особени комари хапят през деня. В областите, където има комари и хората са навън трябва да използват репеленти по кожата, които да отблъскват комарите. Също така дрехи с дълги ръкави и крачоли, които да не допускат ухапване. Мога да ви кажа, че вирусът „Зика“ представлява много по-малка опасност за здравето на българския народ, отколкото да речем грипната епидемия.
Водещ: Наистина много коментари се появиха около този вирус. Ясно е обаче, че той засяга единствено бременни жени и евентуалният риск би бил за плода. Какви могат да бъдат последствията за едно неродено дете, ако майка му е заразена с такъв вирус?
Тодор Кантарджиев: За съжаление, както и други вирусни инфекции, както и други бактериални инфекции, които са много по-голяма заплаха за бременната българка, при вируса „Зика“ се засяга централната нервна система, ако ухапването, пренасянето на заболяването и разболяването на бъдещата майка е в началото на бременността, се получават скалпявания в черепа на бъдещото бебе и в намалява неговия мозък – микроцефалия, просто недоразвит главен мозък. Много е сериозно наистина, но мога да ви кажа, че подобни усложнения може да направи една инфекция, бактериална по време на бременността. Една бременна, ако боледува с тежка вирусна инфекция, заплахата за нервната система на бебето е същата. Затова народът го е казал преди много столетия – бременната се пази като писано яйце да не се зарази, да не се инфектира от каквато и да е бактериална и вирусна инфекция.
Водещ: От думите ви до тук разбирам, че няма никаква опасност, поне в България, от вируса. Споменахте за грипната епидемия – да я очакваме ли, тук ли е вече?
Тодор Кантарджиев: Сега може да кажем няколко неща. Пак данните са от Националния център по заразни и паразитни болести. Съветвам колегите, които говорят за грипа, първо да влязат в сайта на Националния център. Може да кажем, че в последната седмица случаите на грип и респираторни заболявания в нашата страна са по-малко, отколкото по-предишната седмица на януари. Това значи, че в момента няма епидемично развитие, но пък има много интересни неща. Епидемията, която предстои разбира се, има сега, в момента, разпространение в различните области. Например в Област Стара Загора, където има най-много случаи на грип, грипът е грип „Б“. не е този, който преобладава в останалата част на страната. и мога да ви кажа, че вчера доказахме гриповия подвид H3N2, т. нар. „Швейцария“ в старозагорска, в хасковска област. Значи в Стара Загора е грип „Б“, в хасковска област е грипът „Швейцария“. За разлика от пандемичния грип, който е във всички други области на нашата страна.
Водещ: Нормално е предполагам за това време на годината да има грип, но нека отново да дадем съвети на нашите слушатели как да се предпазят, какви превантивни мерки да вземат?
Тодор Кантарджиев: Най-важното да е да се избягва контакт с болни хора. Болните нека да си седят вкъщи. Вкъщи болният е хубаво да носи маска, за да не зарази цялото си семейство, да се прави дезинфекция на ръцете и повърхностите, да се използват широко хигиенните кърпички с антимикробно действие и когато контактуваме с хора, да стоим на един метър разстояние. Ако кихат и кашлят, да прикриваме устата и носа си с хигиенна кърпичка и да се отучим с немити ръце да пипаме лицето си, особено носа, очите и устата.


Какво четем:

🔴 10 от най-красивите български села

🔴 Робинзон Крузо е история по действителен случай

🔴 Поисканата оставка на Тодор Танев е следствие от политиката му за обезличаване и пребоядисване на българската история

Източник: Фокус



Коментари



горе