Д-р Димова влиза с гигантски слалом в хирургията



Реших да стана лекар, докато лежах оперирана в детската хирургия в “Пирогов”, разказва д-р Димова. СНИМКА: Десислава Кулелиева

Работи в “Пирогов” от студентка, колегите й я номинираха като лекар, на когото те вярват.

Пациентите на д-р Александра Димова в Първа хирургична клиника на “Пирогов” не знаят, че ги е оперирала шампионка на гигантски слалом. А почиващите в планината през уикенда, които са я гледали изненадано как се спуска по голямата писта с бебе на гърба, не знаят, че изкусната скиорка е успешен специалист хирург в спешната болница. Толкова добра в работата си, че колегите й я номинираха за лигата на младите в проекта “Лекарите, на които вярваме” на в. “24 часа”. Тя е сред 12-имата,чиито отличия бяха връчени на дебата в парламента от председателя на Народното събрание Цецка Цачева и здравния министър Петър Москов.

“Още
от 12-годишна съм
наясно, че искам
да уча медицина
и да специализирам хирургия. Но пътят до целта не беше толкова пряк, въпреки че бях сигурна в избора. Първо завърших Националната спортна академия по настояване на баща ми, а след това и медицина”, раказва д-р Димова.
“В семейството всички са спортисти. Александра е на ските, откакто се помни, още като девойка печели купи и медали на ски състезанията, какво по-естествено от кариера на пистата, а медицината е незнайно откъде дошло хрумване, което ще отмине.” Нещо подобно се е въртяло в главата на бащата, когато двамата сключили честна сделка: Александра да завърши спортната академия и ако все още е убедена, че иска да стане лекар, семейството ще я подкрепи финансово през дългите години учене.

Не става точно както е очаквал таткото. Момичето се дипломира със специалност “Ски”, след което кандидатства медицина и е приета от раз. Като човек на думата Георги Димов изпълнява своята част от уговорката.
“Дължа това, което съм, на подкрепата на семейството си. Иначе можеше и да не се справя финансово, въпреки че още от пети курс започнах да работя в “Пирогов”, казва д-р Димова.
След 6-те години в Медицинския университет се учи още 5 години за специалност и през това време младият лекар взема минимална заплата за труда си. През последната година редът беше донякъде облекчен, но по времето, в което специализира д-р Димова, важат старите правила.
Решението да стане точно хирург взема, след както уж банален апандисит я отвежда за операция в “Пирогов”.

“Каквото можеше да се случи като усложнение - стана. Изкарах цял месец в детската хирургия. Всичко, което правеха лекарите, ми беше интересно и се породи желанието ми да бъда като тях. Изглежда, още тогава интуитивно съм усещала, че
няма друга
специалност, в
която да виждаш
на мига резултата
от това, което правиш”, обяснява лекарката. Татко й има друго обяснение - все избира да се доказва в мъжки предизвикателства - първо гигантски слалом, после хирургия.

По света вече не се гледа на тази специалност като на мъжка, в Германия например половината колеги са жени, разказва впечатления от специализацията си там младата лекарка. Напоследък тя оперира по-рядко, защото е в отпуск по майчинство, но казва, че не може да си позволи да се откъсне напълно, за да не губи техника.

Бебето в раницата на гърба, с което се спуска преди дни на голямата писта и събира погледите на туристите в планината, е 8-месечният й син Явор-Александър. Това е дебютът му в ските, но иначе си “спортува” отдавна. Мама го води на плуване и на гимнастика за бебета. В басейна вече се гмурка и ако му придържат главичката - плува. През май ще навърши 1 г. и д-р Димова се връща за постоянно в операционната.

Първа хирургия на “Пирогов” има максимално широк профил. Екипът поема пациенти с гръдни и коремни травми, хора с доброкачествени и злокачествени заболявания на хранопровода, стомаха и белия дроб, дебелочревна хирургия, жлъчно-чернодробна и панкреасна хирургия, спешна хирургия, хирургия на хернии.
Д-р Димова знае колко от различните видове операции е правила, но не се фиксира в бройките. Определя като по-ценно, че работи със суперспециалисти като проф. Александър Червеняков, доц. Олег Чолаков, д-р Стоян Сопотенски и други опитни колеги, които са и нейните учители в професията.

За д-р Димова
най-голямото
предизвикателство
е операцията
на панкреас

На репликата, че според нейни колеги това е като да чистиш бодличките на кактус една по една, отговаря с чувство за хумор: “Да, ама с ръкавици, за да е още по-сложно.”
Въпреки финото й излъчване колегите й я описват като мъжко момиче. В това влагат оценката, че е добър професионалист, точен човек и отзивчив колега.
Представата на д-р Димова за тежки операции е нетрадиционна. В тази категория не поставя най-продължителните или технически най-трудните операции, а тези, в които пациентът е малко човече, защото не може да приеме без емоция страданието на дете. Сияе, докато разказва щастливата развръзка на една иначе драматична история с малък пациент на клиниката. Докато родителите изваждат детето си от специалното столче на задната седалка на вече паркираната кола, отзад ги удря друга кола. От тласъка недооткопчаният долен
колан на столчето
се врязва в корема
на детето и буквално
разделя панкреаса
му на две

Когато се разбира колко тежка е травмата, почти няма надежди за благоприятен изход. Благодарение на доц. Чолаков екипът, в който е и д-р Димова, се справя блестящо - сложната операция минава успешно, възстановяването също върви без усложнения и детето е изписано здраво.

Оптимистичен завършек има и друга операция, за която хирургът си спомня. На нейна смяна от Бърза помощ докарват катастрофирал пиян мъж. Карал кола със самоделно приспособление вместо волан, но при удара то се забило дълбоко в корема му. Вътрешните му органи буквално излизали през срязаната коремна стена. Въпреки рисковете в подобна ситуация хирурзите правят чудеса и мъжът оцелява.
Такива случаи най-добре показват уникалността на “Пирогов”. Няма друго място, в което хирурзите да са изправени пред толкова различни предизвикателства, обяснява избора си д-р Димова.


Какво четем:

🔴 Мюсюлманското вероизповедание трябва да е българско и далеч от политиката, обяви Костов

🔴 Религиозен календар

🔴 Руснаци дадоха урок по обноски на бежанци и пратиха 18 от тях в болница

Източник: 24 часа



Коментари



горе