Софийският манастир "Свети Мина" с трите храма
Беше студен януарски ден в разгара на зимата със силен снеговалеж, който придаваше някаква приказност на цялата обстановка навън. Времето за разходка, с което разполагахме, пак беше ограничено. Поради лошите метеорологични за по-дълъг път условия и ограниченото време, отново трябваше да се задоволим с кратка раходка някъде наблизо. Но в никакъв случай нямаше място за оплакване или недоволство. Както винаги, София и близките околности изобилстваха от интересни места за разходка и кратка отмора.
Подобно на миналата неделя, когато посетихме
При сегашното ни посещение бях много изненадана от грандиозните (външни) промени, на които е бил подложен манастира в последно време. Преди нямаше такива солидни градежи и зидове. Сега всичко ми се видя някак особено пищно.
Доколкото успях да установя, целият този разцвет се дължи на множеството дарения от благодарни миряни. За това свидетелстват многото табелки от дарители в рамките на манастира.
Манастирът в сегашния си вид се отличава с трите си храма – старият манастирски храм „Св. Мина“ с чудотворната икона в предверието на храма, и двата нови – „Свети Иван Рилски“ и „Свети Николай Чудотворец“.
Двата нови храма – „Свети Иван Рилски“ и „Свети Николай Чудотворец“ се помещават в обща сграда, което за мен беше нещо ново – досега не бях виждала двуетажна сграда с църква на всеки от етажите й.
Храмът на първия етаж – „Свети Иван Рилски“ – се използва предимно за кръщенета. Той е красив, с мраморен под, впечатляващ иконостас и нисък таван, поради което стените му не са изографисани. Горният храм – „Свети Николай Чудотворец“ – е особено красив и пищен и се използва предимно за венчавки. Целият е чудно изписан. Има и много интересни икони.
За първи път попадам на български манастир с три храма. Ето защо, за мен, видяното в този български манастир беше уникално.
Обрадовският манастир „Св. Мина“ се намира след квартал Бенковски в северните покрайнини на София. След като се излезе от квартала, има табела, която указва пътя към манастира. До манастира има обособен паркинг. Спира се на него, минава се по моста над Владайската река и след това се вижда най-външната порта на манастира.
Какво четем:
🔴 "Дайте ми още малко живот"!🔴 Изложбата "Васил Левски – символ и епоха" и театралната възстановка "Разпитът на Левски пред съда".
🔴 Паметник на цар Иван Срацимир, дело на Хайтов, светна във Видин (снимки)
Източник: drumivdumi