ИДИ И ВИЖ: Топ 10 на красотите в Сливен и региона



Слѝвен е осмият по големина в страната и е административен център на община Сливен и едноименната област. Той е известен като Града на стоте войводи, свързани с хайдушкото движение. Името му е свързано смислово със сливането на трите реки - Асеновска, Новоселска и Манастирска, на територията на града. По последни данни на НСИ към 31 декември 2013 г. населението на Сливен е 89 723 души.

1. Регионален исторически музей

В Регионалния исторически музей туристите могат да видят мраморна и бронзова пластика от римско време, накити и предмети от кост от средновековието, занаятчийски инструменти, земеделски сечива, използвани през античността, бронзови съдове и керамика, открити в Сливен и региона. Към музея са изградени отдели и звена: Археология, История на българските земи от 15. до 19. века, Етнография, Научен архив. Музеят разполага с библиотека и ателие за реставрация и консервация.

2. Къща-музей "Хаджи Димитър"

Построена в края на XVIII век. Къща-музей "Хаджи Димитър" се намира сред красив парк. Главна тема на експозицията е пътят на героичната чета на войводите Хаджи Димитър и Стефан Караджа, организирана през 1868 година. Тя включва два двора, свързани с вътрешната врата - комшулук. В родната къща на Хаджи Димитър в битов интериор са подредени три стаи: спалня, гостна и кебеджийница. Ханът е адаптиран за нуждите на документалната експозиция.

3. Художествената галерия Димитър Добрович

Галерията разполага с над шест хиляди творби, като уникално за нея е притежанието на икони, гравюри, западноевропейска графика, както и японски гравюри. През 2005 година тук е открита постоянната експозиция Християнско изкуство. В художествената галерия се съхраняват творби на български и чужди художници.

4. Местност "Карандила"

Името Карандила означава на турски - Черни времена. Това се дължи на факта, че по време на турското робство е имало наличие на чумна епидемия и тогава населението се е преместило точно в тази местност. Неслучайно там се намират много извори с чиста вода. Има два маршрута, по които може да се стигне до Карандила. “Хайдушката пътека” е доста широка и в по голямата си част полегата. Другият път е за любителите на по-дълготрайните и трудни изкачвания.

5. Текстилната фабрика на Добри Желязков

Обектът се намира в град Сливен. Това е фабриката на Добри Желязков, открита през 1836 година. В триетажната постройка е имало 20 предачни машини, 6 механични стана и персонал от 500 работници. В момента фабриката на Добри Желязков е обявена за паметник на културата от национално значение.

6. Змееви дупки

"Змееви дупки" е име на група пещери, които се намират в местността Змеева река, край с. Змейово. Те представляват малки карстови образувания, които са обявени за природни забележителности в началото на 20-ти век. Дълбочината на най-голямата дупка е 1.5 метра. Вътре тече река, а по стените висят редките, защитени от закона прилепи - трицветен нощник. В пещерата са открити свидетелства, че е била обитавана от пещерни хора още през Новокаменната епоха.

7. Природен парк „Сините камъни”

Природен парк, разположен до град Сливен. "Сините камъни", всъщност е името на скален масив, който е разположен на територията на парка. Той се е образувал под действието на ерозионните процеси и е изграден предимно от кварцови скали с различни примеси. Характерни за него са различни скални образувания - върхове, долини, пещери, пропасти и други. Местността е обявена за природен парк през 1980 г.

8. Жеравна

В село Жеравна има 330 къщи и малко над 500 жители. Животът в него е изключително спокоен. Твърди се, че у местните жители е останала следа от чорбаджийското минало. Ето защо те днес имат мирен и щастлив живот. Днес Жеравна е много популярна туристическа дестинация. Забележителностите в селото са значими: Къщата на Руси Чорбаджи, Къща-музей "Йордан Йовков", Къща-музей "Сава Филаретов", Църква "Св. Николай" и други.

9. Античен град “Кабиле”

Античният град "Кабиле" е известен с факта, че е бил резиденция на великите тракийски царе Спартакос и Скосток. Той датира от 2. век преди Христа и се е разпростирал на площ от около 600 дка. Днес някои от находките могат да се наблюдават в музея, който се намира непосредствено до древния град.

10. Градският часовник

Градският часовник е един от символите на Сливен. Строителството на новия Общински дом, над който се извисява часовниковата кула, завършва през 1936 година. Три години по-късно в кулата са настанени механичното сърце и кръглоликият циферблат на часовника, който без проблем и днес отмерва времето.


Какво четем:

🔴 Любов след 70 години брак - историята на баба Росица и дядо Любен

🔴 Атанас Буров: Най-важното, което ще спаси България, е да я обичаме

🔴 Кой спря османците да стигнат до Париж?

Източник: Марица



Коментари



горе