Крепостта Букелон до с. Маточина – от готите до филмовите продукции



В поредица материали ще ви представим 50-те малко известни туристически обекта в България. Повече информация можете да откриете в портала #МястотоПроектът е част от Комуникационната кампания за насърчаване на вътрешния туризъм у нас по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.

Встрани от отъпканите туристически маршрути се намира крепостта Букелон – един от прелюбопитните и внушителни исторически паметници, концентрирали енергията и историческите превратности по българските земи от готските нашествия до османския период. Укреплението в Югоизточна България е разположено върху равно плато на високо издигнат от низината на река Тунджа рид, в близост до пограничното село Маточина в община Свиленград.

Крепостта има важна роля през Античността и Средновековието. Тя е била северно предмостие на град Адрианопол (днешен Одрин) по пътя, който го е свързвал с Кабиле, и е служила за негова изнесена гарнизонна отбрана.

Величествената кула на Букелон

Букелон е разположена на труднодостъпни склонове, над които са открити останки от стара укрепителна стена, ограждаща платото. По самото плато личат различни съоръжения и обекти – водосъдържател, места с култово предназначение и други сферични вдлъбнатини в скалите.

Сравнително добре запазена е висока средновековна кула от ХII–ХIV в., тип донжон. Според археолозите тя е построена върху останки от антична оградна стена. Височината на кулата е около 18 м и представлява величествена гледка. В донжона са функционирали параклис и арест. Съоръжението се състои от три части: правоъгълно централно тяло, полуцилиндрично (конхиално) тяло на изток и тесен коридор от запад, който продължава с крепостна стена. Кулата е разположена в южния край на хълма, охранявайки единствения достъп до платото. В скалната повърхност северно от крепостта личат три отвора. Те са цилиндрични, разположени по върховете на мислен равнобедрен триъгълник, на разстояние около метър един от друг. Хипотезата на учените е, че тези вдлъбнати кухини с диаметър около 20 см, са служели за закрепване на конструкцията на огнения телеграф.

Какво четем:

🔴 Репортаж на Нова, който всеки българин трябва да види и да бъде горд! Деца пеят химна в урок по Родолюбие

🔴 Традиционната българска сватба

🔴 Избрани мисли от Христо Ботев

Източник: momichetataotgrada



Коментари



горе