Чудните скали край Дългопол
В поредица материали ще ви представим 50-те малко известни туристически обекта
в България. Повече информация можете да откриете в портала
На 4 км от село Аспарухово, община Дългопол, на бреговете над язовир „Цонево“ се извисява скален феномен, който отдалече напомня на руини на старинен замък. Чудните скали са причудлив и впечатляващ скален масив от около десет скални възвишения с височина 50-60 метра, наподобяващи кули на замък, образувани от въздействието на водата и вятъра върху варовика. Скалите изникват непосредствено от бреговете на язовира, където са най-стръмни и отвесни. Природният феномен се състои от три основни скални масива, по дължината на които са прокопани три тунела, през които може да се мине пеша или с кола. До скалите се намира хижа със същото име, която предлага настаняване.
От незапомнени времена Чудните скали вълнуват пътниците, преминаващи по пътя между Айтос и Провадия. И днес пътуващите често спират, за да се насладят на причудливите и провокиращи въображението форми. Обявени са за природна забележителност още през далечната 1949 г.
Районът предоставя богати възможности за пешеходни разходки по туристическите пътеки, а също и за риболов в язовир „Цонево“ – третият по големина изкуствен воден басейн на територията на България, – който е истински рай за любителите на риболова. На 10 минути пеша от Чудните скали се намират и скалите, пригодени с 8 маршрута за скално катерене. През септември 1990 г. в тази част на района на Чудните скали се провежда едно от последните републикански първенства по катерене.
В района могат да бъдат разгледани и многобройните скални манастири край Провадия, както и крепостта Овеч. В град Провадия ви очакват 83 къщи – архитектурни паметници, както и прочутата Часовникова кула на града. Местна забележителност, която заслужава да бъде посетена, е археологическият комплекс „Провадия – Солницата“. Счита се, че мястото е било не само най-старият солодобивен център в Европа, но и най-старият праисторически град на нашия континент, възникнал (според проф. Васил Николов) преди повече от 6500 години. Оксфордски учени също проявяват интерес и провеждат изследвания на най-стария солодобивен център.За повече информация можете да посетите Туристически информационен център в гр. Провадия на адрес: гр. Провадия, обл. Варна, ул. „Кирил и Методий“.
Снимка: Елена Стефанова
Този документ е създаден в рамките на договор за безвъзмездна финансова помощ №BG161PO001/3.3-01/2008/001-11, по проект "Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България", който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на продукта се носи от Министерство на туризма и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.
Какво четем:
🔴 Българско хоро ще обиколи света за 24 часа🔴 Млад фотограф избра живота на село
🔴 Испания се радва на песните на талантливо търновско дете
Източник: momichetataotgrada