Българската приказка „Златната ябълка“ е готова да покори света, като анимационен екшън сериал



Замисляли ли сте се колко поучителни са българските народни приказки и фолклор? Понякога имам чувството, че цялата мъдрост на света е събрана в народното ни творчество, което я съхранява и предава по най-простичкия начин. „Болен здрав носи“, „Педя човек“, „Неволята“, „Златното момиче“ и „Хитър Петър“ са само част от разума на вековете, на които се учим още от деца. И все още се питам, има ли друга страна с такова богатство, което да завещае? Имане, което да се прокрадва в съзнанието на унасящото се в сън дете, като запечатвайки се неволно там, дава едни от най-важните уроци, които могат да бъдат преподадени.
В тази връзка ме е яд, че светът е разбрал за приказките на други, различни народи и ги е понесъл към устата и домовете на хората надлъж и нашир, като незаслужено е пропуснал българските творби, съчетали в себе си стойността на десет чуждестранни. Като че ли обаче, дори ние самите забравихме творчеството на народа си, понеже все по-рядко разбирам, че тези мъдрости, поднесени по изключително интересен начин, биват предавани на съвременните деца. Ако случайно вкъщи не се въргаля някоя опърпана и прашна книга с народни предания, шансът те да бъдат разказани преди сън, е почти никакъв. Днес се залага на Братя Грим и преразказа на онези филмчета на Дисни, които са излизали по времето, когато ние самите сме били деца, запленени от магията на видеокасетите. Да не говорим, че май дори и те вече попадат в категория „демоде“… Абе, най-сигурно, като че ли просто се пуска телевизора на някой анимационен канал или се тика сматрфонът в ръце, докато крехките детски клепачи биват затворени от тежестта на умората и съня.
Затова съм искрено щастлив, че екип от млади и амбициозни българи са се нагърбили с нелеката задача да вдъхнат живот на една от българските народни приказки, а именно „Тримата братя и златната ябълка“. Идеята им е да създадат анимационен сериал, който да се разпространява главно в интернет пространството, със заглавието „Златната ябълка“. Тези опитни аниматори вече три години изграждат фантастичен свят, стъпил на българската митология, легенди и фолклор, който е наситен от разнообразни и цветни герои. Целта им е не само да припомнят родното богатство на младите, но и да отворят очите на чужденците за него.  

Проектът се изпълнява от двадесет и пет души, живеещи в шест различни страни, от които деветдесет процента са българи. Работата се осъществява изцяло онлайн и понеже нямат физически офис, кръщават своето студио „Змей“. Защо ли? Защото според българския фолклор от косите и брадите на змейовете излизат облаците и брадите, та от там и „облачно“ виртуално студио. Екипът се труди изцяло в свободното си време в името на нещо, в което всички вярват. За жалост нищо под това небе не става вече без тежестта на финикийските знаци, затова в края на миналата година се проведе кампания по финансиране на проекта, която да оправдае доброволния и тежък труд на аниматорите, а и не само. В каузата „Златната ябълка“ се включват българи от цял свят, всеки подпомагащ проекта с колкото може и в крайна сметка се събират достатъчно средства, за стартирането на работата по първите епизоди.

Така че, надяваме се скоро да излязат първите епизоди от първия сезон, който е предвиден да бъде в двадесет и четири епизода. Всъщност, не си представяйте, че сериалът че преразкаже историята от приказката. В това отношение екипът е заложил на нещо съвсем различно и находчиво. В центъра на един необятен планински свят, където стари духове бродят из горите и кукерските бойци защитават хората от злото, стои Вихра. Тя е 14-годишно упорито момиче, чиято коса е облак и се променя според настроението й. Трудно е да скриеш емоциите си, когато от косата ти вали! Вихра е дъщеря на змей (дух на бурите) и на човек (кметицата на процъфтяващия град Хан). Ще последваме Вихра в нейното пътуване в търсене на златната ябълка – митичен плод, който изпълнява желания и се появява само веднъж на 100 години. Към Вихра се присъединяват Влад и Бран – двама братя, които мечтаят да станат кукери, и Тина-Пакостина – малка самодива с ангелски глас и буен характер...

Звучи интересно, нали? Ще ни се наложи обаче да почакаме, за да разберем как продължава нататък историята. Знае се само, че пилотният епизод ще разказва за кукерите и магическите чанове, с които гонят болестите и лошата енергия.

В края на миналата година създателите си бяха поставили за цел да съберат един милион гледания на трейлъра, но това така и не се случи. За радост на онези от нас, който очакват сериала с нетърпение, това няма да спре работния процес. Самият създател на „Златната ябълка“ Димитър Петров – аниматор, роден в България, завършил The University of Westminster в Лондон, Великобритания, който е работил за компании като Cartoon Network Studios Europe, HUTS JWT и Strata Аdvertising, в интервю каза че това е цифра поставена просто като предизвикателство към самите тях. Разбира се, желаещите винаги могат да дарят колкото пожелаят на www.goldenappleseries.com, a тяхната помощ ще бъде дълбоко оценена.
И понеже амбицията на авторите е България да се сдобие със своя разпознаваема анимационна емблема и да направи фолклора ни разпознаваем и обичан в световен мащаб, е планирано сериала да бъде дублиран както на родния ни език, така и на английски. Вече дори с екипа са се свързали дистрибуторски компании извън страната, както и продуцентско студио от Америка с дългогодишен опит в сферата на анимацията, които искат правата за излъчването на българския проект в САЩ специално за тях.
Ние от в. „България СЕГА“ пожелаваме успех на екипа на „Златната ябълка“ и сме горди, че има хора, които прославят държавата ни по широкия свят. Вие, скъпи читатели можете да подкрепите проекта, като споделите новината и я разпространите сред вашите близки и приятели. Гледайте трейлъла, споделете и се гордейте!

Стелиян Стоименов,
в. „България СЕГА“


Какво четем:

🔴 Сайт предлага 3D разходка из най-красивите места в България

🔴 15 години без Георги Минчев

🔴 Георги Минчев - Бяла тишина

Източник: България сега



Коментари



горе