Скалните ниши край Ночево - неразгаданата мистерия на древните траки (СНИМКИ)



Източните Родопи крият множество скални масиви с издялани в тях мистериозни трапецовидни скални ниши. В повечето случаи те са изсечени на високи скали. Такива са и скалните ниши край село Ночево.

 

 

 

Забележителностите се намират близо до махала Еминчауш на селото. Тесен асфалтиран път, който се отклонява от пътя Асеновград - Кърджали ни отвежда до малкото село. В един момент пътят се разклонява. Единият слиза надолу и ни води до въпросната махала.

 

 

Другият продължава нагоре към центъра на селото. На този разклон има и малка стара саморъчно написана табела, указваща посоката на забележителността. Стигаме до края на асфалта на махалата и от живущите там се разбира, че скалите са съвсем близо, само на около 500 метра.

 

 

 

Цялата местност е скалиста, а насреща се откроява боровата горичка през която трябва да минем, за да стигнем до нишите. Обикаляме скалата от всичките й страни, за да не пропуснем нищо. Така открихме и пещера тип утроба с типичната й форма, която беше пълна с прилепи. Гледката беше впечатляваща.

 

 

 

Както на всички такива места, които сме обиколили, посядаме на камъните и пренасяме мислите си за предназначението на откритите хиляди паметници на древната тракийска култура – скални светилища, могили, пeщери, долмени, крепости и др.

 

Научните хипотези

  • Според едни учени те са начин за маркиране и описване на древните находища за металодобив, най вече на злато, чиито откриватели по всяка вероятност не са имали своя писменост.
  • Според други нишите са свързани с митологичните представи на хората от онова време, с някои култове като например този към слънцето.
  • Трети са на мнение, че наличието на нишите има връзка с представите на тогавашните хора за света и те са нещо като преход от действителния свят към света на „отвъдното”.
  • Отнасят ги също към тогавашните погребални ритуали и привържениците на това твърдение считат, че това са места на древни погребения и в нишите са слагани урни с праха на мъртвите. Обаче е редно да кажем, че никъде засега в нишите не е намирано дори и най-малко парченце от оцеляла керамика от онова време.
  • Има мнения, че тези изсичания са свързани с древните ритуали на инициация или посвещаване. Младежите, които са ставали мъже, са ги издълбавали в недостъпни скали, с което са давали свидетелство за своята мъжественост.
  • Доста екстравагантно е мнението, че нишите са кошери за пчели, останали от древни времена. Фактът, че находища на ниши има в села или местности с имена като Пчелари, Пчеларово, Кован, Куванджик и т.н. не ни се струва достатъчен аргумент.

 

Източник: rodopite.smolyandnes.com

Снимки: haiduk-tourist.blogspot.bg


Източник: Кмета



Коментари



горе